Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to coraz częstsze rozwiązanie stosowane w domach. Umożliwia ono wyeliminowanie zajmujących miejsce na ścianach grzejników. Zanim zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego musimy się upewnić czy strop w naszym domu wytrzyma dodatkowego obciążenie. Należy wybrać również rodzaj ogrzewania: wodne czy elektryczne. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór zestawów grzewczych i mat grzejnych. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Przyjdź do naszego sklepu i zapoznaj się z pełną ofertą. Mamy dla Ciebie również niezbędne akcesoria: złączki, kolanka, trójnik, rozdzielacze, termostat.

Wszystkie produkty(98)

z5
(1)
26,88 zł/ szt.
34,88 zł / szt.
22% taniej
1229 zł/ szt.
1499 zł/ szt.
19,46 zł/ szt.
(2)
115 zł/ szt.
68,88 zł/ szt.
23,88 zł/ szt.
1349 zł/ szt.
659 zł/ szt.
(2)
419 zł/ szt.
559 zł/ szt.
(1)
999 zł/ szt.
589 zł/ szt.
(2)
1269 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Jednym z głównych argumentów przemawiających za zastosowaniem ogrzewania podłogowego w domu czy mieszkaniu jest oszczędność energii. Wynika to z faktu, że ogrzewanie podłogowe utrzymuje właściwą temperaturę na wysokości człowieka, a nie w górnej części pomieszczenia tak jak to ma miejsce przy ogrzewaniu grzejnikowym. Warunkiem jest oczywiście prawidłowy montaż, a także odpowiednia izolacja termiczna. Ze względów konstrukcyjnych ogrzewanie podłogowe warto zaplanować już na etapie budowy domu.

Ogrzewanie podłogowe: co warto o nim wiedzieć?

Kiedy systemy ogrzewania podłogowego dopiero wchodziły do Polski, najczęściej były instalowane jako uzupełnienie ogrzewania grzejnikowego. Obecnie trend się zmienił i w nowoczesnym budownictwie ogrzewanie podłogowe często stanowi główną formę ogrzewania. Osoby noszące się z zamiarem wykonania tego typu systemu w domu czy mieszkaniu mogą zdecydować się na jedno z dwóch popularnych rozwiązań. Są to:

 • ogrzewanie podłogowe wodne – zasilane przez kocioł centralnego ogrzewania lub pompę ciepła;
 • ogrzewanie podłogowe elektryczne – zasilane prądem, np. z paneli fotowoltaicznych.

Oba systemy różnią się od siebie pod kilkoma względami, m.in. konstrukcją. Cechę wspólną stanowi natomiast to, że zarówno jeden, jak i drugi system utrzymuje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Aby ogrzewanie było efektywne, podłoga powinna być wykończona materiałami dobrze przewodzącymi ciepło (np. płytkami ceramicznymi, kamieniem, żywicami epoksydowymi lub betonem).

Ogrzewanie podłogowe stosowane jest najczęściej w łazience, przedpokoju, salonie i kuchni, rzadziej w sypialniach. Układa się je najczęściej w podłodze na gruncie niepodpiwniczonych budynków oraz w łazienkach i przedpokojach na wyższych kondygnacjach. Bywa że nie w każdym wnętrzu montaż takiej instalacji jest możliwy. Zdarza się, że stropy są zbyt słabe, aby obciążyć je dodatkową konstrukcją ogrzewania wodnego. Wówczas rozwiązaniem może być ogrzewanie elektryczne, które wymaga znacznie cieńszej warstwy podłogi. Takie ograniczenia pojawiają się głównie w starszych budynkach.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe wodne?

Głównym elementem systemu wodnego ogrzewania podłogowego są rury grzewcze wykonane z tworzywa sztucznego (najczęściej polipropylenu lub polibutylenu) albo metali. Rury z tworzyw sztucznych są giętkie i odporne na korozję. Droższym rozwiązaniem są z kolei rury metalowe, spośród których najlepsze właściwości posiadają te wykonane z miedzi. Rury stanowią wymiennik ciepła między wodą krążącą w systemie, a warstwą wylewki podłogowej, która przekazuje następnie ciepło do pomieszczenia. Poza rurami w skład systemu wchodzą:

 • źródło ciepła – kocioł lub pompa ciepła;
 • rozdzielacze kierujące wodę do odpowiednich obiegów grzewczych w pomieszczeniach;
 • śrubunki, złączki i trójniki – służące do łączenia rur;
 • izolacja termiczna i folie izolacyjne – chroniące przed stratami ciepła ogrzewanej podłogi;
 • urządzenia sterujące systemem.

Wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w budynkach posiadających instalację centralnego ogrzewania zasilanych niskotemperaturowymi źródłami ciepła np. kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Wówczas sprawność systemu jest największa (co przekłada się na niskie rachunki za eksploatację). Można też stworzyć wspomniane, dobrze uzupełniające się, połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami. Aby montaż systemu był ekonomiczny i sprawny, warto zaplanować go już na etapie budowy domu.

Ogrzewanie podłogowe wodne: zalety i wady

Idealne systemy ogrzewania nie istnieją. Jak każdy inny rodzaj, tak i ogrzewanie podłogowe wodne ma swoje zalety, ale też wady. Do plusów zdecydowanie należy zaliczyć:

 • niskie koszty eksploatacji;
 • równomierny rozkład temperatury w danym wnętrzu;
 • możliwość podłączenia pod różne urządzenia grzewcze (m.in. kotły czy pompy ciepła);
 • aspekty wizualne i aranżacyjne – cały system jest ukryty w podłodze i nie trzeba dopasowywać rozstawu mebli do rozmieszczenia grzejników.

Należy podkreślić, że niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych rozwiązań mają również drugą stronę medalu – cenę wykonania samej instalacji, która jest dużo wyższa niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Poza tym w razie uszkodzenia instalacji, koszty związane z naprawą również są duże. Oczywiście prawidłowo zamontowany system wodnego ogrzewania podłogowego, wykonany z dobrej jakości materiałów, może służyć bez konieczności naprawy przez długie lata, ale z góry niczego nie można wykluczyć.

Decydując się na system wodny, trzeba mieć świadomość pewnych ograniczeń. Wykończenie podłogi powinny stanowić materiały przewodzące ciepło. Miękkie drewno i wykładziny dywanowe nie są dobrym wyborem. Niewskazane jest też zasłanianie dużej powierzchni podłogi grzejnej meblami przylegającymi do niej. Wszystko dlatego, że zarówno dywany, jak i meble, mogą przełożyć się na spadek wydajności ogrzewania (ciepło nie będzie miało możliwości prawidłowego rozchodzenia się po pomieszczeniu). System ogrzewania wodnego (ze względu na grubszą warstwę podłogi) charakteryzuje się tzw. bezwładnością cieplną. W praktyce oznacza to, że potrzebuje sporo czasu na rozpoczęcie pracy na pełnych obrotach i powoli stygnie. To z kolei przekłada się na nieco utrudnioną regulację temperatury.

Ogrzewanie podłogowe wodne: jak wykonać je samodzielnie?

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe samodzielnie i czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te pytania szuka wiele osób mających w planach wykonanie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. System ten można wykonać samemu, ale trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby zrobić to właściwie. W innym wypadku można narazić się na spore problemy i dodatkowe koszty związane z ewentualnymi poprawkami czy naprawami.

Montaż ogrzewania podłogowego wodnego powinien opierać się na projekcie sporządzonym przez specjalistę. Już na tym etapie warto również pomyśleć o tym, jak ma być wykończona podłogówka, która ma bezpośredni wpływ na stopień przewodzenia ciepła. Wskazane jest wykorzystanie materiałów dobrze przewodzących ciepło, takich jak: kamień, gres czy terakota. Podłogówka może być również wykonana z cieszących się sporą popularnością paneli podłogowych, ale warto zwrócić uwagę, by nie były one zbyt grube.

Przygotowując się do montażu ogrzewania wodnego, poza zakupem rur koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne elementy dodatkowe. W sklepach Leroy Merlin można znaleźć m.in.:

 • maty uszczelniające;
 • folie izolacyjne;
 • złączki, trójniki i kolanka;
 • rozdzielacze wody ciepłej i zimnej;
 • grupy pompowo-mieszające do rozdzielaczy;
 • uszczelki;
 • rozety.

Przed wykonaniem wodnego ogrzewania podłogowego, w pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże. Powinno być ono oczyszczone i osuszone. Na tak przygotowanej powierzchni można przystąpić do układania izolacji termicznej. Jeżeli pomieszczenie jest bardziej narażone na działanie wilgoci, to wskazana jest dodatkowa warstwa instalacji przeciwwilgociowej. Następnym krokiem jest rozłożenie rur. Można zrobić to na dwa sposoby: w kształt wężownicy meandrowej lub pętlowej. Ze względu na bardziej równomierny rozkład temperatury, polecane jest to drugie rozwiązanie.

Odstępy między brzegami wężownicy powinny wynosić od 10 do 30 cm. Mogą być mniejsze na obrzeżach pomieszczeń, ale trzeba pamiętać, żeby odległość od ściany nie była mniejsza niż 50 cm. Aby rozkład ciepła był równomierny, wskazane jest tworzenie pojedynczych obiegów rur grzewczych nie dłuższych niż 150 cm. Po ułożeniu instalacja powinna zostać przymocowana do izolacji termicznej. Przed montażem dylatacji obwodowej i ułożeniem warstwy wylewki, trzeba wykonać próbę ciśnieniową, która pokaże, czy instalacja jest szczelna.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne: co warto o nim wiedzieć, jakie są jego wady i zalety?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest łatwiejsze w montażu niż ogrzewanie wodne. Wynika to z faktu, że instalacja tego systemu nie wymaga podłączenia do centralnego ogrzewania. Z reguły nie potrzeba też grubej warstwy wylewki na elementach grzejnych. Dzięki temu ogrzewanie takie można zainstalować przy okazji remontu łazienki czy wymiany podłogi w salonie. Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego dostępne w Leroy Merlin opierają się na matach grzejnych, w których przewody grzewcze rozmieszczone są na specjalnych siatkach lub na folii izolacyjnej, zwiększającej efektywność grzania. Oba rozwiązania zapewniają wygodny i łatwy montaż. Montuje się je w masie samopoziomującej lub w warstwie kleju bezpośrednio pod płytkami.

Elektryczne ogrzewanie podłogi można podzielić na bezpośrednie i akumulacyjne. Pierwsze z nich jest wygodniejszym rozwiązaniem. Kable grzewcze znajdują się bezpośrednio pod posadzką, co sprawia, że działa ono zaraz po włączeniu. W tym przypadku regulacji temperatury można dokonywać przy użyciu termostatu. Inaczej wygląda ogrzewanie akumulacyjne, w którym nie ma możliwości bezpośredniej regulacji ciepła. Ten system opiera się na zasadzie akumulowania ciepła w warstwie wylewki betonowej (przewody grzewcze znajdują się kilka cm pod nią) i oddawania go do pomieszczenia.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet. Poza łatwością montażu należy wspomnieć o: dosyć niskich kosztach wykonania instalacji, łatwości sterowania systemem czy też możliwości zainstalowania go na już istniejącej posadzce. Ponadto, w przeciwieństwie do systemów wodnych, nie trzeba kontrolować temperatury w pomieszczeniu, ponieważ nie ma obawy o to, że instalacja zamarznie i ulegnie uszkodzeniu. Należy jednak pamiętać, że koszt eksploatacji takiego systemu będzie wyższy niż tradycyjnego systemu wodnego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak wykonać prawidłowo?

Najprostszym sposobem na wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego jest postawienie na gotowe zestawy. Są one proste w montażu nawet dla osób, które nie zajmują się tego typu pracami zawodowo. W skład dobrego zestawu powinny wchodzić:

 • mata elektryczna do ogrzewania podłogowego;
 • termostat z opcją programowania;
 • rurka montażowa;
 • czujnik podłogowy.

Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego z wykorzystaniem mat powinien zostać poprzedzony ustaleniem optymalnej wydajności ogrzewania podłogowego oraz obliczeniem, ile mat będzie potrzebnych do ułożenia w konkretnym pomieszczeniu. W sklepach Leroy Merlin maty grzewcze można kupić zarówno w zestawach, jak i pojedynczo. Na etapie zakupu zawsze należy zwrócić uwagę na moc produktu, która bezpośrednio przekłada się na właściwości grzewcze.

Zasadniczo montaż elektrycznych mat ogrzewania podłogowego jest taki sam, ale zawsze należy zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. W każdym przypadku trzeba pamiętać o tym, aby montować regulator temperatur na ścianach wewnętrznych minimum 50 cm od okien i drzwi. Jeden regulator może obsłużyć maksymalnie trzy maty. Jeśli zatem do pomieszczenia potrzeba więcej mat, to przełoży się to również na większą liczbę regulatorów.

W podłodze należy wyfrezować otwór na czujnik temperatury i kable. Po oczyszczeniu podłoża można przystąpić do rozkładania mat. Najlepiej rozpocząć to w pobliżu regulatora. Po rozłożeniu mat warto sprawdzić, czy czujnik temperatury i kable znajdują się w przygotowanych miejscach. Jeśli wszystko jest w porządku, należy docisnąć maty do podłogi i odprowadzić przewód zimny do punktu przyłącza. Na koniec konieczne jest zrobienie wylewki (najczęściej betonowej) i pokrycie nią instalacji. Czas pełnego schnięcia wynosi od kilku do kilkunastu dni.