Ogrzewanie – jak wybrać ekologiczne, nowoczesne i zdrowe ogrzewanie do domu?

Opinii 2

Każdy, kto planuje budowę lub modernizację domu staje przed trudną decyzją: jaki wybrać system ogrzewania do domu? Do wyboru jest cała masa źródeł ciepła. Można wybierać pomiędzy kotłami na paliwa stałe, ciekłe (olej opałowy, gaz skroplony LPG) i gazowe (gaz ziemny). Można również zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła czy panele słoneczne.

Jak wybrać najlepszy system ogrzewania?

ogrzewanie domuZanim więc zdecydujemy się na jeden lub kilka systemów ogrzewania powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Czy planujemy budowę domu czy modernizację już istniejącego?
 • Do jakiego paliwa (nośnika energii) mamy dostęp, teraz lub w najbliższej przyszłości?
 • Jaki będzie jednorazowy koszt instalacji? Jaki będzie miesięczny/roczny koszt eksploatacji, serwisu instalacji i paliwa?
 • Czy instalacja będzie służyła tylko do ogrzewania domu czy także do podgrzewania wody?
 • Czy budynek jest ocieplony czy nie?

 

Czasem nie mamy wielkiego wyboru podczas szukania ogrzewania do domu. Niekiedy dostęp do sieci gazowej jest niemożliwy lub nieopłacalny ze względu na odległość od gazociągu. Czasem ogrzewanie na paliwa stałe nie jest dopuszczalne w planie zagospodarowania przestrzennego albo ze względu na obowiązujący program likwidacji źródeł niskiej emisji. Musimy tez pamiętać, że każdy system ogrzewania wymaga dostępu do energii elektrycznej. Bez prądu nie będą działały żadne nowoczesne, powszechnie stosowane urządzenia i systemy grzewcze.

 

 

Piece gazowe jedno/ dwu funkcyjne oraz kotły kondensacyjne

kotły i piece gazoweKotły gazowe są instalowane w wielu domach ze względu na ich niezaprzeczalne zalety: są stale gotowe do pracy i proste w obsłudze. Nie potrzebują wiele miejsca. Mogą ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model pamiętajmy, że kotły gazowe to cała rodzina urządzeń grzewczych, które mają jedną wspólną cechę – rodzaj paliwa, jakim są zasilane czyli gaz. Kotły dzielą się na:

 • stojące i wiszące
 • jedno- i dwufunkcyjne,
 • z otwartą i z zamkniętą komorą
 • kondensacyjne.

 

Jaki kocioł stojący czy wiszący?

Kotły stojące są większe niż wiszące i więcej ważą głównie z powodu żeliwnego wymiennika ciepła. Są trwalsze od wiszących, których wymienniki są wykonane ze stali lub miedzi. Do zainstalowania kotła wiszącego potrzeba jedynie fragmentu wolnej powierzchni na ścianie. Kocioł stojący zajmie znaczną część pomieszczenia – najlepiej wydzielonej kotłowni.

Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu? Jedno - czy dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa jedynie wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny służy także do podgrzewania wody. Umożliwia więc – bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń – ogrzewać dom i wodę użytkową. Jest tańszy niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, zajmuje mniej miejsca ale nie gwarantuje równie komfortowego korzystania z ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Kiedy kurki są zakręcone, woda stygnie w instalacji To powoduje, że musimy oczekiwać na pojawienie się w kranie ciepłej wody.

 

Kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Kotły z otwartą komorą spalania pobierają świeże powietrze bogate w tlen potrzebny do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Pomieszczenie to nie może być mniejsze niż 8 m³. Musi być zapewniony dopływ powietrza otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² oraz wentylacja grawitacyjna kratką o takiej samej powierzchni.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (zwane turbo) czerpią powietrze do spalania z zewnątrz. Powstające w procesie spaliny nie mają styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Takie rozdzielenie umożliwia umieszczenie kotła w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 cm². Komora spalania kotła jest połączona z atmosferą przewodami powietrzno-spalinowymi. Przepływ powietrza i spalin wymusza wentylator.

 

Kocioł tradycyjny czy kondensacyjny do ogrzewania domu?

Z wyglądu niczym się nie różnią. Kotły kondensacyjne są jednak 1,5 do 2 razy droższe od tradycyjnych. To cena za wyższą o kilkanaście procent sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa. W wymienniku (tzw. wtórnym lub kondensacyjnym) woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania jest podgrzewana ciepłem wydzielającym się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin. Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno - lub dwufunkcyjne.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując kocioł do ogrzewania domu?

 

 • Znak CE - kocioł dostępny w sprzedaży musi mieć znak CE. Jest on gwarancją, że został zaprojektowany i wykonany w sposób zapewniający bezpieczne działanie podczas prawidłowego użytkowania.
 • Instrukcje - jedna - przeznaczona dla osoby instalującej urządzenie, druga przeznaczona dla użytkownika - zawierająca podstawowe informacje dotyczące użytkowania i konserwacji kotła.
 • Ostrzeżenia (koniecznie w języku polskim) zawierające informacje o rodzaju paliwa gazowego, ciśnieniu zasilania, ograniczeniach w użytkowaniu itp.

 

Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu

Piece kondensacyjne są coraz chętniej i częściej kupowane przez właścicieli domów ogrzewanych gazem. Nic dziwnego, są wprawdzie droższe od tradycyjnych, ale do wytworzenia tej samej ilości ciepła zużywają mniej gazu. Dlatego właśnie warto zrozumieć jak działają i dlaczego są bardziej sprawne niż najbardziej nawet nowoczesne piece tradycyjne.

Jak wszyscy wiemy, w wyniku spalania paliwa powstają dwutlenek węgla i woda. Ponieważ temperatura podczas spalania jest wyższa niż 100oC, woda zamienia się w parę i razem ze spalinami ucieka przez komin. I tu tkwi źródło potencjalnych oszczędności. Jeżeli kocioł skropli parę wodną zawartą w spalinach, odbierze od niej ciepło i przekaże je wodzie kotłowej. Skraplanie to właśnie kondensacja pary wodnej i stąd nazwa – kotły kondensacyjne.

 

Kotły kondensacyjne to rozwiązanie dla oszczędnych

Średnioroczna sprawność nowoczesnych kotłów tradycyjnych osiąga 93-96%, kotła kondensacyjnego – ponad 100%, chociaż wiadomo, że w technice taka sprawność nie istnieje. Jak to jest możliwe? Definicję sprawności kotła utworzono w przeszłości, odnosząc ją do wartości opałowej paliwa - to ciepło tracone wraz z parą wodną unoszoną w spalinach. Dopiero skraplając parę wodną, w całości wykorzystamy energię cieplną powstającą podczas spalania paliwa, czyli jego ciepło spalania. Jest ono zawsze większe od wartości opałowej o ciepło skraplania pary wodnej, nazywane też ciepłem utajonym.

Warto wiedzieć, że dzięki zamkniętej komorze spalania, a taką zwykle mają kotły kondensacyjne, można je bez obaw o własne bezpieczeństwo montować także poza kotłownią, na przykład w kuchni czy łazience, a nawet w mieszkaniach na poddaszu. Tradycyjny, pracujący grawitacyjnie komin do kotła z otwartą komorą spalania jest często w takim przypadku zbyt krótki.

Powszechnie uważa się, że kotły kondensacyjne pracują najbardziej ekonomicznie w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym. Jednak mogą także współpracować z grzejnikowym. Należy tylko pamiętać, że gdy temperatura wody zasilającej instalację jest niższa, powierzchnie grzejników powinny być większe, żeby mogły oddawać wystarczającą ilość ciepła do pomieszczenia.

 

 

Kotły grzewcze na paliwo stałe klasy 5

kotły grzewcze na paliwo stałeDlaczego warto korzystać z kotła na paliwo stałe?

 

Coraz większą uwagę zwracamy na złą jakość powietrza, którym oddychamy na jesieni i w zimie. Mamy świadomość, że powietrze ma wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczone powietrze odpowiada za wiele chorób układu oddechowego i krążenia. Jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych i chorych. Za stan powietrza jakim oddychamy odpowiada między innymi tak zwana „niska emisja” czyli zanieczyszczenia zawierające rakotwórcze pyły i benzo(a)piren emitowane przez indywidualne kotłownie w domach jednorodzinnych.

 

Wprowadzone w kilku województwach uchwały antysmogowe przede wszystkim zakazują palenia w kotłach i kominkach najbardziej przyczyniającymi się do zanieczyszczenia powietrza paliwami - mułami węglowymi, flotokoncentratem, węglem brunatnym lub kamiennym o niskiej wartości opałowej oraz drewnem o wilgotności ponad 20%. Zabraniają też instalowania nowych kotłów, pieców i kominków, które nie spełniają określonych wymogów w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń.

 

Nowoczesne kotły klasy 5 spełniające wymagania ekoprojektu emitują o 20-50% mniej szkodliwych substancji. Są przy tym dużo bardziej wydajne niż kotły starszych typów. Niskie wartości emisji zanieczyszczeń i wysoka sprawność kotłów 5 klasy to efekt zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Kotły są wyposażone w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Ich komory spalania są wykonane z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło, co pozwala uzyskać wysoką temperaturę potrzebną do spalania lotnych substancji wydzielających się z paliwa. W kanałach spalinowych pieców znajdują się zawirowywacze (turbulizatory) zaburzające ruch spalin, co powoduje, że intensywniej oddają ciepło wodzie, dzięki czemu zwiększa się sprawność kotła. Dodatkowo zawirowywacze przyczyniają się do zatrzymywania pyłu, który wobec tego nie zanieczyszcza powietrza.

 

W zależności od rodzaju kotła w urządzeniu można spalać wyłącznie węgiel typu ekogroszek albo granulat z biomasy (pellety). W kotłach spełniających wymagania ekoprojektu nie ma tak zwanego rusztu awaryjnego umożliwiającego spalanie innych paliw stałych czy np. śmieci.

 

 

Ogrzewanie domu za pomocą pomy ciepła

pompa ciepłaPompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Niezależnie od pory roku wykorzystują one energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym oraz energię geotermalną, które są dostępne bezpłatnie i w nieograniczonej ilości. Dzięki pompie ciepła można ogrzewać budynek i wodę użytkową oszczędzając energię i chroniąc środowisko naturalne.

 

Pompy ciepła pobierają energię słoneczną zmagazynowaną w środowisku naturalnym i wykorzystują ją w systemie ogrzewania. Czynnik roboczy, cyrkulujący w zamkniętym obiegu, parując w niskich temperaturach odbiera ciepło ze środowiska naturalnego. Następnie za pomocą sprężarki pompy ciepła czynnik roboczy zostaje doprowadzony do temperatury właściwej do celów ogrzewania. Bezpłatnie pobrane ciepło słoneczne oraz elektryczna energia napędowa, która jest konieczna do sprężania czynnika roboczego, dają w efekcie ciepło pozwalające ogrzać budynek.

 

Decydując się na instalację pompy ciepła w domu, warto pomyśleć o tym już na etapie powstawania projektu architektonicznego lub modernizacji budynku. Inwestycja w pompy ciepła może być opłacalna również bez wykonywania zasadniczych zmian w instalacji grzewczej, np. w budynkach ogrzewanych olejem opałowym, gazem płynnym lub energią elektryczną.

 

 

Elektryczne ogrzewanie domu

elektryczne ogrzewanie domuOgrzewanie prądem zawsze było postrzegane jako drogie i nieefektywne. Jednak czasy się zmieniły i warto przychylnym okiem spojrzeć na ogrzewanie elektryczne, które stanowi dobrą alternatywę dla ogrzewania gazowego, nie mówiąc już o kotłach na paliwo stałe. Zalety ogrzewania elektrycznego są wielorakie i niezaprzeczalne.

 

Przede wszystkim wszyscy mamy dostęp do energii elektrycznej. Każdy budynek czy to już istniejący czy dopiero planowany musi mieć przyłącze energetyczne. Równie istotne są niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Nie ma potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia, gromadzenia paliwa czy budowy komina. Nie ma zagrożenia wybuchem lub zaczadzeniem jak w przypadku innych źródeł ciepła.

 

Ogrzewanie elektryczne można dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników, trybu życia, przeznaczenia pomieszczeń itp. Można wreszcie je dowolnie rozbudowywać i w przypadku przeprowadzki zabrać ze sobą. Do wyboru mamy ogromną gamę grzejników elektrycznych: tradycyjne, promiennikowe, konwektorowe, akumulacyjne itp. A precyzyjną regulację i sterowanie urządzeniami umożliwiają sterowniki i termostaty.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że ogrzewanie elektryczne nie emituje spalin i nie zanieczyszcza powietrza. Jest więc przyjazne dla środowiska i co za tym idzie dla naszego zdrowia. Łaskawym okiem powinni na nie spojrzeć alergicy, zwłaszcza osoby uczulone na roztocza.

 

A co z kosztem ogrzewania elektrycznego? Ceny energii elektrycznej są przewidywalne i stabilne. Możemy więc przewidzieć ile ogrzewanie będzie nas kosztowało. Co więcej możemy korzystać z II taryfy poboru energii elektrycznej i co ważniejsze tak modelować i programować ogrzewanie domu aby nasze rachunki za prąd były jak najniższe

 

 

Ogrzewanie domu za pomocą paneli słonecznych, czyli cieplna alternatywa

panele słoneczneWiele osób planujących budowę lub modernizację domu stawia sobie pytanie: Czy inwestycja w kolektory słoneczne rzeczywiście pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i pozyskiwania ciepłej wody? 

 

W cieplejszych miesiącach oszczędności z pewnością będą większe. Dodatkowo inwestycja ta będzie bardziej opłacalna w domu, w którym zużycie wody jest duże.

 

Kolektory słoneczne mogą być dobrą alternatywą, gdy zależy nam przede wszystkim na uzyskaniu ciepłej wody użytkowej. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać je także do ogrzewania domu, to nasz klimat na to nie pozwala.

 

 

Panele fotowoltaiczne – kolejna alternatywa dla ogrzewania domu

panele fotowoltaicznePanele fotowoltaiczne (PV) wytwarzają energię elektryczną wykorzystując promieniowanie słoneczne. Na zmiany intensywności promieniowania słonecznego w w cyklu rocznym nie mamy żadnego wpływu, a niestety bez intensywnego nasłonecznienia - nie możemy liczyć na uzyskanie dużej ilości energii. W rezultacie nie możemy spodziewać się dużej wydajności instalacji w sezonie zimowym. Nie ma słońca - nie ma energii. Zimą zaś słońce świeci nie tylko słabo, ale i zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby.

 

W związku z tym nasuwa się pytanie: czy i kiedy warto wybrać panele fotowoltaiczne? Ich niezaprzeczalną zaletą jest uniwersalność. Uzyskujemy prąd, czyli czystą energię, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Od oświetlenia przez zasilanie domowych urządzeń po ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody.

 

Panele fotowoltaiczne są proste i łatwe w montażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazły się w sporej odległości od domu, np. na dachu budynku gospodarczego lub ustawione na ziemi. Jednak w naszym klimacie mogą stanowić jedynie dodatkowe źródło energii.

 

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny urządzeń grzewczych są bardzo różne. Różne są też koszty inwestycji w instalację oraz jej eksploatację i serwis, nie mówiąc już o paliwie (nośniku energii). Przyjmuje się, że najtańsze jest ogrzewanie elektryczne, gdyż nie wymaga kotła i instalacji centralnego ogrzewania. Nieco droższe są piece akumulacyjne. Następne w kolejności są instalacje centralnego ogrzewania z kotłem gazowym. Instalacja z pompą ciepła będzie najdroższa. Za to będzie dawać najtańsze ciepło. Tyle tylko, że taki prosty rachunek jest niewiele wart. Koszt ogrzewania domu zależy nie tylko od systemu jaki zastosujemy. Wpływ ma także technologia i materiały z jakich nasz dom jest zbudowany, jego wielkość i lokalizacja, przyzwyczajenia i tryb życia domowników oraz wiele innych czynników. Jedno jest pewne: powinniśmy wybierać świadomie i brać pod uwagę różne rozwiązania.

Dodano: 22-11-2017
Uaktualniono: 15-09-2020