Nagrzewnice gazowe i olejowe
Dowiedz się więcej
W awaryjnych sytuacjach nagrzewnice gazowe i olejowe mogą zastąpić stałe ogrzewanie. Urządzenia tego rodzaju najczęściej są wykorzystywane podczas remontów, na budowach i w trakcie innych zewnętrznych prac, do ogrzewania hal oraz pomieszczeń produkcyjnych, warsztatowych. Nagrzewnice gazowe mają dodatkowy wentylator, rozprowadzający ciepło w pomieszczeniu. Olejowe są z kolei przeznaczone głównie do użytku zewnętrznego, choć sprawdzają się też w pomieszczeniach częściowo otwartych (jak garaże czy hale namiotowe).
Nagrzewnice gazowe i olejowe – rodzaje i zastosowanie
Każda nagrzewnica w krótkim czasie może dogrzać pomieszczenie. Musi być jednak dostosowana do rozmiarów ogrzewanej powierzchni. Nagrzewnice gazowe i olejowe to, poza elektrycznymi termowentylatorami, najczęściej wykorzystywany sprzęt (oprócz nich istnieją również nagrzewnice opalane peletem, mazutem, węglem czy koksem) do ogrzewania.
- Nagrzewnica gazowa – urządzenie o średniej wydajności, wykorzystywane najczęściej do ogrzewania większych powierzchni. Nagrzewnica tego typu powinna być używana na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. W wyniku spalania gazu powstają para wodna i dwutlenek węgla, które nie mogą kumulować się w zamkniętym pomieszczeniu. Nagrzewnica gazowa jest połączona ze zbiornikiem gazu (butlą propan-butan, za pomocą giętkiego przewodu z reduktorem. Ze względu na użycie gazu takie urządzenia mają wbudowany czujnik przeciwwypływowy blokujący jego dopływ w razie ewentualnej nieszczelności przewodu łączącego zbiornik z gazem i nagrzewnicę.
- Nagrzewnica olejowa – oszczędna i wydajna. Urządzenia olejowe mają wskaźniki poziomu oleju, komorę spalania z nierdzewnej stali i zabezpieczenie w postaci automatycznego odcięcia zapłonu. Powietrze jest ogrzewane przez wymiennik ciepła (nagrzewnica wymiennikowa) lub przez płomień podczas spalania paliwa (nagrzewnica bezwymiennikowa). Takich urządzeń można używać wyłącznie na zewnątrz – chyba że mają zamknięte komory spalania.
Nagrzewnice gazowe i olejowe są często wykorzystywane do ogrzewania większych powierzchni i miejsc, które nie mogą lub nie muszą być stale ogrzewane: hal fabrycznych, magazynowych, kościołów, szklarni, warsztatów. Doskonale sprawdzają się także podczas osuszania pomieszczeń, np. w nowo powstałych budynkach. Nagrzewnice znacznie skracają czas oczekiwania na możliwość wykonania kolejnych prac. W piwnicach zalanych domów pomagają osuszyć mury, zanim rozwiną się na nich grzyby i pleśń.
Jak wybrać odpowiednią nagrzewnicę?
Przed decyzją o zakupie konkretnego rodzaju nagrzewnicy, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, związanych z jej przeznaczeniem, częstotliwością używania i lokalizacją powierzchni do ogrzania.
- Rodzaj powierzchni – do ogrzewania dużych, nieosłoniętych powierzchni, nada się zarówno nagrzewnica gazowa, jak i olejowa. W przypadku pomieszczeń częściowo lub całkowicie osłoniętych nagrzewnica olejowa powinna mieć zamkniętą komorę spalania z odprowadzeniem spalin. Gazowej należy z kolei używać tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
- Bezpieczeństwo – jeżeli istnieje możliwość wybuchu pożaru (na ogrzewanej powierzchni znajdują się substancje łatwopalne, lotne, odbywa się spawanie itp.) nie należy używać nagrzewnicy z otwartym płomieniem. Może ona stanowić wówczas duże zagrożenie. Nagrzewnice powinny być również wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia: czujniki płomienia, termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
- Moc – wydajność urządzenia powinna być dobrana do rozmiarów ogrzewanej powierzchni. Jeżeli nagrzewnica ma stanowić jedyne źródło ogrzewania, musi być wydajna i mieć dużą moc.