Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Nagrzewnice gazowe i olejowe

Zdarza się, że niektóre pomieszczenia nie potrzebują stałego ogrzewania, ale w wyjątkowych sytuacjach takich jak np. remont potrzebujemy zastąpić czymś stałe ogrzewanie. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem są przenośne nagrzewnice. Nagrzewnice gazowe dzięki dodatkowemu wentylatorowi sprawnie rozprowadzą, ciepło po pomieszczeniu. Natomiast nagrzewnice olejowe świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach pół otwartych i otwartych, takich jak otwarte garaże, czy hale namiotowe. Urządzenia wyposażone są w zabezpieczenia tj.: czujniki płomienia, termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Wszystkie produkty(20)

z1

(2)
1796 zł/ szt.

(2)
1596 zł/ szt.

(2)
719 zł/ szt.

(2)
609 zł/ szt.

(8)
1198 zł/ szt.

(21)
349 zł/ szt.

(3)
1039 zł/ szt.

(3)
2296 zł/ szt.

599 zł/ szt.

638 zł/ szt.

(1)
1796 zł/ szt.

2396 zł/ szt.

(11)
1039 zł/ szt.

(10)
849 zł/ szt.

(10)
698 zł/ szt.

(22)
1399 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

W awaryjnych sytuacjach nagrzewnice gazowe i olejowe mogą zastąpić stałe ogrzewanie. Urządzenia tego rodzaju najczęściej są wykorzystywane podczas remontów, na budowach i w trakcie innych zewnętrznych prac, do ogrzewania hal oraz pomieszczeń produkcyjnych, warsztatowych. Nagrzewnice gazowe mają dodatkowy wentylator, rozprowadzający ciepło w pomieszczeniu. Olejowe są z kolei przeznaczone głównie do użytku zewnętrznego, choć sprawdzają się też w pomieszczeniach częściowo otwartych (jak garaże czy hale namiotowe).

Nagrzewnice gazowe i olejowe – rodzaje i zastosowanie

Każda nagrzewnica w krótkim czasie może dogrzać pomieszczenie. Musi być jednak dostosowana do rozmiarów ogrzewanej powierzchni. Nagrzewnice gazowe i olejowe to, poza elektrycznymi termowentylatorami, najczęściej wykorzystywany sprzęt (oprócz nich istnieją również nagrzewnice opalane peletem, mazutem, węglem czy koksem) do ogrzewania.

  • Nagrzewnica gazowa – urządzenie o średniej wydajności, wykorzystywane najczęściej do ogrzewania większych powierzchni. Nagrzewnica tego typu powinna być używana na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. W wyniku spalania gazu powstają para wodna i dwutlenek węgla, które nie mogą kumulować się w zamkniętym pomieszczeniu. Nagrzewnica gazowa jest połączona ze zbiornikiem gazu (butlą propan-butan, za pomocą giętkiego przewodu z reduktorem. Ze względu na użycie gazu takie urządzenia mają wbudowany czujnik przeciwwypływowy blokujący jego dopływ w razie ewentualnej nieszczelności przewodu łączącego zbiornik z gazem i nagrzewnicę.
  • Nagrzewnica olejowa – oszczędna i wydajna. Urządzenia olejowe mają wskaźniki poziomu oleju, komorę spalania z nierdzewnej stali i zabezpieczenie w postaci automatycznego odcięcia zapłonu. Powietrze jest ogrzewane przez wymiennik ciepła (nagrzewnica wymiennikowa) lub przez płomień podczas spalania paliwa (nagrzewnica bezwymiennikowa). Takich urządzeń można używać wyłącznie na zewnątrz – chyba że mają zamknięte komory spalania.

Nagrzewnice gazowe i olejowe są często wykorzystywane do ogrzewania większych powierzchni i miejsc, które nie mogą lub nie muszą być stale ogrzewane: hal fabrycznych, magazynowych, kościołów, szklarni, warsztatów. Doskonale sprawdzają się także podczas osuszania pomieszczeń, np. w nowo powstałych budynkach. Nagrzewnice znacznie skracają czas oczekiwania na możliwość wykonania kolejnych prac. W piwnicach zalanych domów pomagają osuszyć mury, zanim rozwiną się na nich grzyby i pleśń.

Jak wybrać odpowiednią nagrzewnicę?

Przed decyzją o zakupie konkretnego rodzaju nagrzewnicy, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, związanych z jej przeznaczeniem, częstotliwością używania i lokalizacją powierzchni do ogrzania.

  • Rodzaj powierzchni – do ogrzewania dużych, nieosłoniętych powierzchni, nada się zarówno nagrzewnica gazowa, jak i olejowa. W przypadku pomieszczeń częściowo lub całkowicie osłoniętych nagrzewnica olejowa powinna mieć zamkniętą komorę spalania z odprowadzeniem spalin. Gazowej należy z kolei używać tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
  • Bezpieczeństwo – jeżeli istnieje możliwość wybuchu pożaru (na ogrzewanej powierzchni znajdują się substancje łatwopalne, lotne, odbywa się spawanie itp.) nie należy używać nagrzewnicy z otwartym płomieniem. Może ona stanowić wówczas duże zagrożenie. Nagrzewnice powinny być również wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia: czujniki płomienia, termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  • Moc – wydajność urządzenia powinna być dobrana do rozmiarów ogrzewanej powierzchni. Jeżeli nagrzewnica ma stanowić jedyne źródło ogrzewania, musi być wydajna i mieć dużą moc.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.