Ogrzewanie gazowe i naftowe

Piecyki naftowe mogą stanowić dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń podczas srogich mrozów, jak również dogrzewać wnętrza podczas przejściowych pór roku, kiedy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie. Kupując piecyk naftowy pamiętaj, aby zaopatrzyć się także w specjalne paliwo przeznaczone do tych piecyków.

Jesteś fanem jesiennych wypadów na ryby lub weekendowe biwaki? Gdy pogoda nie dopisuje, lubisz w wolnym czasie zaszyć się w garażu i zająć majsterkowaniem? A może mimo niższych temperatur nie rezygnujesz jesienią z imprez w altanie lub pawilonie ogrodowym? We wszystkich tych przypadkach może ci doskwierać zimno, ale nie martw się – w naszej ofercie znajdziesz rozwiązania, dzięki którym nawet awaria ogrzewania w mieszkaniu nie będzie stanowiła problemu. Sposobów jest wiele, a my przedstawiamy kilka z nich.

Piecyki naftowe

Piecyki naftowe nie są zbyt popularne, lecz dzięki swoim zaletom zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Ich odporna obudowa dobrze izoluje całą konstrukcję od czynników zewnętrznych i nie nagrzewa się. Urządzenia te są proste w obsłudze i serwisowaniu i pozwalają cieszyć się płynącym z nich ciepłem wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz – nawet podczas wyjazdu pod namiot czy na ryby. Kolejna mocna strona takiego rozwiązania to jego sprawność: z powodzeniem ogrzeje pomieszczenie o wielkości od 20 do nawet 50 m2 (należy przy tym pamiętać o odpowiedniej wentylacji). W zależności od modelu piecyki posiadają wiele udogodnień i zabezpieczeń. Proste modele wyposażone są w zapalniki piezoelektryczne i zabezpieczenie przechyłowe, a te bardziej zaawansowane – w czujniki zbyt wysokiej temperatury, złego spalania i braku paliwa oraz w timer i programator, dzięki którym możesz zaplanować pracę urządzenia.

Do zasilania piecyków naftowych stosuje się specjalne paliwa o wysokiej wydajności – bezwonne i bezbarwne. Aby dolać naftę do zbiornika, niezbędny będzie lejek do paliwa lub ręczna pompka do paliwa.

Piecyki gazowe

To chyba najpopularniejsze przenośne źródła ogrzewania, nie tylko w Polsce. Nowoczesne urządzenia nie są już tak „gazożerne”: spalanie wynosi niespełna 300 g/h. Wyposażone są w zapalarki piezoelektryczne, za pomocą których w łatwy sposób uruchomisz piecyk, bez potrzeby używania zapałek czy zapalarek. Większość modeli posiada katalizator, dzięki któremu gaz spalany jest w 100%, oraz regulację płomienia, umożliwiającą dostosowanie mocy piecyka. W urządzeniach tego typu stosuje się również systemy sprawdzające poziom tlenku węgla, które powodują wyłączenie, gdy stężenie spalin przekroczy dopuszczalny poziom. Mimo to nie można zapominać o dobrym wentylowaniu pomieszczenia, w którym działa piecyk gazowy.

Nagrzewnice gazowe i naftowe

Gdy potrzebujesz w szybki i prosty sposób nagrzać dużą powierzchnię, taką jak garaż, warsztat czy hale produkcyjną, możesz sięgnąć po nagrzewnice. Występują w dwóch rodzajach:

  • Nagrzewnice gazowe

    Wykorzystują do działania gaz propan-butan lub butan i stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą w krótkim czasie dogrzać duże pomieszczenie.

    Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic gazowych. Najprostsze wystarczy podłączyć do butli gazowej – za pomocą elastycznego węża do gazu i reduktora. Bardziej zaawansowane modele wyposażono dodatkowo w wentylator oraz pełną regulację wymagające podłączenia zasilania. Parametry, na które warto zwrócić uwagę, to moc, zużycie gazu i wydajność wentylatora. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń służących do dogrzewania – pomieszczenie, w którym pracuje nagrzewnica, powinno być wentylowane.

  • Nagrzewnice olejowe

    To urządzenia siostrzane względem nagrzewnic gazowych i nagrzewnic elektrycznych, które zasilane są olejem napędowym lub naftą. Podobnie jak przed zakupem ich gazowych odpowiedników należy przyjrzeć się mocy, zużyciu paliwa oraz wydajności. Niektóre modele można podłączać do komina (aby pozbyć się spalin) i do przewodu grzejnego – umożliwia to wyprofilowany wylot. Często nagrzewnice olejowe stosowane są na budowach – do dogrzania budynku.

Ogrzewacze ogrodowe i tarasowe

Twoje garden party przeciągnęło się do późna? Goście marzną? Aby nawet w chłodne wieczory zapewnić optymalną temperaturę na tarasie bądź w pawilonie ogrodowym czy altanie, możesz zastosować ogrzewacz ogrodowy lub tarasowy. Urządzenia tego typu zasilane są butlami z propanem-butanem (11 kg) i należy ich używać wyłącznie na zewnątrz. Dzięki zapalarce piezoelektrycznej i płynnej regulacji mocy można dowolnie sterować temperaturą. Zasięg takiego ogrzewacza ma promień kilku metrów, a 11-kilogramowa butla z gazem wystarczy na kilka do kilkunastu godzin pracy – w zależności od modelu. Estetyczny wygląd i kształt powodują, że urządzenie świetnie wkomponuje się w każdą przestrzeń – zarówno tarasu, jak i ogrodu.