Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Termowentylatory

Termowentylatory elektryczne to jeden z najpopularniejszych urządzeń służących do dogrzewania pomieszczeń. Spośród szerokiej oferty Leroy Merlin możesz wybrać termowentylatory o różnych mocach, kolorach obudowy czy kształtach. Od małych termowentylatorów które sprawdzą się w małym pokoju lub biurze po termowentylatory kolumnowe sterowane za pomocą pilota, o ciekawym designem. Zamów termowentylator online i odbierz w wybranym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(15)

z1
(23)
89,99 zł/ szt.
(12)
515 zł/ szt.
(4)
255 zł/ szt.
(8)
187 zł/ szt.
(5)
187 zł/ szt.
99,99 zł/ szt.
(2)
128 zł/ szt.
(13)
59,99 zł/ szt.
(20)
59,99 zł/ szt.
(3)
79,99 zł/ szt.
(1)
99,99 zł/ szt.
(4)
59,99 zł/ szt.
(2)
59,99 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Termowentylatory, zwane też farelkami, są często wykorzystywane do szybkiego ogrzewania pomieszczeń. Jest wiele modeli o różnej wielkości i mocy. Obudowy w ciekawych kształtach i kolorach sprawiają, że termowentylator może stać się niemal ozdobą wnętrza. Farelkami można sterować tradycyjnie lub zdalnie, przy pomocy pilota; są proste w obsłudze i efektywne.

Jak działa termowentylator?

Elementem grzejnym termowentylatora jest spirala elektryczna, która, w wyniku przepływu prądu, rozgrzewa się do wysokiej temperatury. Niektóre termowentylatory mają wydajne grzałki ceramiczne, uchodzące za bezpieczniejsze i trwalsze. Mają też większą zdolność akumulacji ciepła, więc po rozgrzaniu dłużej oddają je do otoczenia. Ich wadą jest znacznie większy pobór mocy. Wentylator obecny w każdym urządzeniu zasysa powietrze z jednej strony i, po ogrzaniu, wydmuchuje z drugiej. Niekiedy w termowentylatorach, na wlocie powietrza, znajduje się również filtr oczyszczający, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia – m.in. kurz.

Rodzaje termowentylatorów

Najczęściej stosowanym kryterium przy podziale termowentylatorów jest sposób działania: istnieją termowentylatory z tradycyjną grzałką elektryczną i ceramiczną. Mogą się one różnić również budową i przeznaczeniem.

  • Termowentylatory kolumnowe – urządzenia o różnej wysokości (przypominające wyglądem głośniki kolumnowe), ustawiane pionowo. Często są wybierane do salonów lub innych większych pomieszczeń. Czasem takie termowentylatory mają różne dodatki, np. imitację kominka, która stwarza przytulną atmosferę i ułatwia dopasowanie urządzenia do stylu wnętrza.
  • Termowentylatory płaskie – najczęściej są to niewielkie urządzenia podłogowe, ustawiane w dowolnym miejscu, które trzeba ogrzać.

W niektórych przypadkach, aby ogrzać pomieszczenie, trzeba zastosować termowentylator określonego rodzaju – tak jest w przypadku łazienek i innych, tzw. mokrych pomieszczeń. Dlaczego?

  • Termowentylatory łazienkowe – mają szczelną obudowę i są przeznaczone do użytku w warunkach podwyższonej wilgotności. Specjalne zabezpieczenia chronią urządzenie przed zachlapaniem i zwarciem. Farelki tego rodzaju mają stosowne certyfikaty i oznaczenia bezpieczeństwa. Używanie w warunkach silnego zawilgocenia urządzeń, które nie są do tego przygotowane, jest bardzo niebezpieczne.
  • Termowentylatory do ogrzewania punktowego – niekiedy nazywa się je wentylatorami do ogrzewania stóp. To kompaktowe grzejniki o niewielkiej mocy, pozwalające na wygodne ogrzanie dłoni, stóp lub po prostu niewielkiej przestrzeni. Zaliczają się do nich również termowentylatory biurkowe, które ustawia się wyżej, by zapewniły komfortową temperaturę osobie siedzącej przy biurku, stole bądź ladzie recepcyjnej.

Zdecydowana większość termowentylatorów wymaga podłączenia do źródła zasilania. Dostępne są również urządzenia akumulatorowe, które trzeba cyklicznie ładować. Ich zaletą jest mobilność i możliwość wykorzystania w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Wadą takich termowentylatorów jest natomiast szybko spadająca moc grzewcza (ogrzewanie wymaga dużej ilości energii elektrycznej).

Na co zwracać uwagę podczas zakupu farelki?

  • Moc – ten podstawowy parametr określa maksymalną przestrzeń, jaką jest w stanie ogrzać dane urządzenie. Od mocy zależy również jego wydajność. Im większa moc, tym mniej czasu potrzeba na osiągnięcie żądanej temperatury. W przypadku większości termowentylatorów moc waha się w granicach od 750 do 2000 W.
  • Rodzaj montażu – niektóre modele termowentylatorów można zamocować na stałe, inne są urządzeniami przenośnymi.
  • Termostat – umożliwia ustawienie pożądanej temperatury w przewidzianym przez producenta zakresie. Urządzenie będzie ją utrzymywać, naprzemiennie ogrzewając lub schładzając pomieszczenie.
  • Regulacja mocy – stosowana w termowentylatorach o dużej mocy. Umożliwia dopasowanie siły grzania do wielkości pomieszczenia.
  • Funkcja ECO – dzięki niej moc grzania jest dobierana automatycznie na podstawie temperatury panującej w pomieszczeniu. Ta funkcja sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej.
  • Automatyczne tryby pracy – wyłączają termowentylator po osiągnięciu żądanej temperatury.

Termowentylatory służą nie tylko do ogrzewania. Niektóre z nich mogą również schładzać zbyt nagrzane pomieszczenie. Wbudowany termostat pozwala obniżyć temperaturę, np. w upalne dni. Wówczas urządzenie działa jak wentylator.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.