Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Promienniki elektryczne

Promienniki elektryczne świetnie sprawdzą się w chłodne wieczory prawie przez cały rok. Ogrzeją balkon, taras czy przydomową altanę w trakcie przyjęć czy zwykłego relaksu. Z powodzeniem możemy je stosować w ogrodach zimowych czy innych pomieszczeniach które chcemy ogrzać. Promienniki montowane do ściany czy sufitu, stojące czy mobilne - znajdziesz i zamówisz online a odebrać możesz w wybranym sklepie stacjonarnym Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(27)

z2

(2)
1099 zł/ szt.

(9)
1099 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Promienniki elektryczne służą do ogrzewania pomieszczeń oraz do zastosowań zewnętrznych. Sprawdzają się w sytuacjach, w których większość innych, powszechnie używanych urządzeń grzewczych, nie pozwala skutecznie ogrzać danego miejsca. W pomieszczeniach promienniki montuje się na ścianach, suficie lub stawia na podłodze. Moc urządzeń powinna być odpowiednio dopasowana do kubatury ogrzewanej przestrzeni oraz do panujących warunków (dostępne są np. pyło- i wodoszczelne promienniki). Wybierając odpowiedni model, należy również uwzględnić termoizolacyjność całego budynku.

Technologia ogrzewania podczerwienią

Emisja ciepła podczerwonego opiera się na naturalnym, fizycznym zjawisku promieniowania. Za pośrednictwem promieniowania podczerwonego, do Ziemi dociera ciepło słoneczne, które ludzie odczuwają natychmiast, nawet w ujemnej temperaturze. Podobnie działają elektryczne promienniki na podczerwień. Emitowane przez nie ciepło czuć od razu – nie trzeba czekać, aż nagrzeje się całe pomieszczenie. Jest ono rozprowadzane w postaci fal podczerwonych.

Rodzaje promienników elektrycznych

Najczęściej stosowane rozróżnienie obejmuje promienniki krótko- i długofalowe. Urządzenia emitujące krótkie fale nadają się do nagrzewania punktowego. Służą do szybkiego ogrzewania hal, warsztatów.. Bardzo dobrze spisują się na zewnątrz oraz wszędzie tam, gdzie trzeba ogrzać konkretne miejsce, a nie całą przestrzeń. Promienniki długofalowe emitują rozproszone fale ciepła, ogrzewające pomieszczenie równomiernie. Z tego względu są najczęściej używane w domach i mieszkaniach. Zamontowane na ścianie lub suficie, mogą stanowić uzupełnienie systemu grzewczego. Sterowanie nowoczesnymi, elektrycznymi promiennikami jest proste; najczęściej odbywa się za pośrednictwem pilota lub aplikacji na smartfonie.

Druga klasyfikacja obejmuje miejsce montażu. Istnieją promienniki ścienne, wieszane bezpośrednio na ścianie, sufitowe oraz podłogowe (mobilne), stawiane na podporach. Typ promiennika zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu oraz od oczekiwań dotyczących obsługi (najbardziej „bezobsługowe” są promienniki ścienne i sufitowe, sterowane za pomocą pilota lub aplikacji). W miejscu, w którym stoi lub wisi promiennik, powinien zachodzić swobodny przepływ powietrza. Urządzenie nie może znajdować się blisko mebli ani zasłon. Nie należy go również kierować w stronę okna, ponieważ wówczas grzanie będzie mniej efektywne.

Promienniki elektryczne – istotne informacje

Aby urządzenie pracowało wydajnie, trzeba dobrać je zależnie od indywidualnych potrzeb i warunków technicznych. W przypadku promiennika elektrycznego należy zwrócić uwagę na jego moc oraz miejsce montażu.

  • Rodzaj promiennika – zależnie od planowanego sposobu ogrzewania, należy wybrać model ścienny, podłogowy lub sufitowy. Promienniki stacjonarne, mające np. postać ściennych paneli na podczerwień, mają estetyczną formę, którą można dopasować do wystroju wnętrza.
  • Moc – im wyższa jest moc promiennika, tym większy zasięg ogrzewania. Za pomocą odpowiednio wydajnego promiennika można ogrzać dużą powierzchnię, mającą nawet 36 m². Kupując urządzenie o określonej mocy, należy zwrócić uwagę na termoizolacyjność pomieszczenia. To głównie od niej zależy czas utrzymywania się ciepła we wnętrzu. Jeśli izolacja jest bardzo dobra (w budynkach pasywnych, energooszczędnych), wystarczy promiennik o mocy 25 W/m³. W budynku ocieplonym w standardowy sposób należy zastosować urządzenie o mocy 30 W/m³. W przypadku słabo zaizolowanych pomieszczeń stosownym wyborem będzie model o mocy 35 W/m³. Promiennik o większej mocy warto zastosować w pomieszczeniu, w którym często jest podwyższana temperatura, np. w łazience czy pokoju dziecięcym.
  • Dodatkowe udogodnienia – niektóre promienniki elektryczne mogą być wyposażone w programator czasowy lub mieć funkcję wykrywania otwartego okna.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.