Ogrzewanie domu. Jakie źródło ciepła wybrać?

Opinii 47

Ekogroszek czy pelet? Gaz płynny czy olej opałowy? To decyzje które musimy podjąć podczas budowy naszego wymarzonego domu. Wydatki na ogrzewanie pochłaniają znaczną część naszego domowego budżetu, a wybór sposobu ogrzewania jest duży. Podpowiadamy jakie są najpopularniejsze systemy grzewcze i co warto wiedzieć przed wyborem każdego z nich.

Węgiel

Ogrzewanie węglem nie należy do najwygodniejszych i ekologicznych rozwiązań, jednak cieszą się największą popularnością. W najprostszych kotłach spalany jest węgiel typu „orzech”, z kolei w kotłach z automatycznymi podajnikami wykorzystujemy paliwa kwalifikowane czyli ekogroszek o wielkości ziaren od 5 do 25 mm i nieco niższej zawartości siarki i popiołu. Na koszty ogrzewania węglem w dużej mierze mają wpływ jakość węgla i sprawność kotła, nowoczesne automatyczne kotły węglowe mogą osiągać sprawność spalania 70-90 proc. Zaniechanie regularnego czyszczenia może znacznie pogorszyć parametry eksploatacyjne kotła. Ceny kotłów i węgla nie należą do najwyższych, poza ceną trudno doszukać się kolejnych korzyści - ogrzewając dom węglem musimy się liczyć z załadunkiem paliwa, wynoszeniem popiołu, czyszczeniem i regulacją kotła.

 

Drewno

Ogrzewanie drewnem opałowym jest bardziej oszczędne w porównaniu do ogrzewania olejowego czy gazowego, poza tym drzewo podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej uciążliwych związków niż węgiel kamienny. Najprostsza konstrukcję mają tradycyjne kotły komorowe (można palić w nich również węglem kamiennym), jednak wyraźnym minusem jest sprawność spalania która nie przekracza 50 proc. Bardziej efektywniejsze są kotły zgazowujące drewno (w trakcie spalania powstaje gaz drzewny) które osiągają sprawność do 90 proc. Drewno na opał powinno być przechowywane przynajmniej przez 1,5 roku zanim osiągnie odpowiednią wilgotność.
Porównywalną z węglem wartość opałową mają pelety i brykiety, czyli sprasowane trociny i zrębki sprzedawane w postaci granulatu. Pełny załadunek automatycznego podajnika paliwa - zależnie od jego wielkości, poborze ciepłej wody i temperatury na zewnątrz zapewnia bezobsługową prace kotła przez kilka dni. Kocioł na pelet jest wygodniejszy w użytkowaniu niż kominek i kocioł zgazowujący drewno, droższe kotły mogą usuwać automatycznie popiół z paleniska. Cena peletu jest porównywalna z ceną węgla, jednak wyższa niż drewna do kotła zgazowującego - zwykle kupowana luzem bądź 15, 20 lub 25-kilogramowych workach. Do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni około 160 m² potrzeba ok. 4-5 ton peletu rocznie.

Gaz ziemny

Jeżeli w naszej okolicy mamy możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, wówczas możemy zdecydować się na ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnego kotła kondensacyjnego. Ogrzewanie gazem ziemnym na tle węgla kamiennego czy drewna wypada stosunkowo gorzej, natomiast w porównaniu do paliw płynnych takich jak olej opałowy czy gaz płynny (propan lub propan-butan) gaz ziemny jest paliwem tańszym. Aby skorzystać z możliwości ogrzewania gazem musimy podpisać umowę ze spółką gazownictwa zajmującej się jego dystrybucją. Oprócz zakupu kondensacyjnego kotła gazowego musimy się zliczyć z kosztami przyłączenia do sieci gazowej (doprowadzenie sieci to koszt od kilku do kilkunastu tys. zł), oraz późniejsze comiesięczne rachunki (w zależności od miejsca zamieszkania i wielkości poboru gazu jego cena w przeliczeniu na 1 m3 może się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy). Uśrednione koszty ogrzewania domu gazem ziemnym i przygotowania c.w.u. o powierzchni około 160 m² wynoszą od 4500 do 5600 zł rocznie.

 

Gaz płynny

Ogrzewanie dom gazem płynnym nie różni się specjalnie poza tym, że propan magazynowany jest w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. W przypadku zastosowania mieszaniny propan/butan można stosować tylko zbiornik podziemny, ze względu na okres zimowy kiedy temperatura spada poniżej zera i istnieje niebezpieczeństwo, że gaz nie dopłynie do budynku. Na koszty ogrzewania gazem płynnym mają wpływ warunki zawierane z dystrybutorami gazu płynnego, łącznie z dzierżawą zbiornika - instalacji zbiornikowej zwykle nie wykonuje się na własny koszt, zwłaszcza gdy spodziewamy się przyłączenia do sieci w ciągu najbliższych lat, tylko dzierżawi ją od sprzedawcy paliwa.

Olej opałowy

Kotły olejowe podobnie jak gazowe to w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe urządzenia. Do palnika kotła olej jest dostarczany przewodami olejowymi ze zbiornika usytuowanego w kotłowi (do 1000 litrów) lub w sąsiednim pomieszczeniu (do 5000 litrów). Ceny kotłów olejowych nie nalezą do najtańszych i są mocno zróżnicowane – zależą od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Do zalet ogrzewania olejowego zalicza się możliwość wyboru dostawcy paliwa, komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu – wysoka temperatura zapłonu minimalizuje ryzyko nagłego wybuchu spowodowanego przypadkowym zapłonem. 

Pompa ciepła

Urządzenia te zaliczane są do energooszczędnych instalacji grzewczych, potrafiących wykorzystać energię cieplną zawartą w otaczającym nas powietrzu (powietrzna pompa ciepła) lub zmagazynowaną w gruncie (gruntowa pompa ciepła). Sprawność pomp ciepła jest wysoka i wynosi ok. 300-400 proc. W przypadku powietrznych pomp ciepła wydajność zależy od temperatury powietrza zewnętrznego. Gdy ona spada, sprawność i moc pompy ciepła obniżają się. Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się najwyższą sprawnością ze względu na stałą temperaturę gruntu, jednak pod względem nakładów jest to najdroższe rozwiązanie grzewcze. Koszt wykonania dolnego źródła, czyli instalacji czerpiącej ciepło z gruntu to wydatek, 45-60 tys. zł. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym roczne koszty ogrzewania domu gruntową pompą ciepła o powierzchni 150 m2 oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wynoszą w przybliżeniu 2,5 tys. zł.

Ogrzewanie Ogrzewanie
Dodano: 04-12-2015