Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kotły i piece C.O.

Centralne ogrzewanie stanowi najpopularniejszą formę ogrzewania domów i mieszkań. Woda płynąca w grzejnikach ogrzewana jest przy pomocy kotłów grzewczych. W tym dziale znajdziesz piece CO, kotły gazowe i kotły na paliwo stałe, czyli drewno, koks oraz węgiel. Przy wyborze kotła szczególną uwagę należy zwrócić na jego moc grzewczą, tak aby była ona jak najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Do największych zalet kotłów gazowych należy oszczędność kosztów (gaz ziemny jest stosunkowo tani) i bezobsługowość systemu grzewczego.

Wszystkie produkty(48)

z3
19996 zł/ szt.
21996 zł / szt.
taniej o 2 000 zł
26996 zł/ szt.
30996 zł / szt.
taniej o 4 000 zł
32996 zł/ szt.
34599 zł / szt.
taniej o 1 603 zł
29996 zł/ szt.
32699 zł / szt.
taniej o 2 703 zł
(14)
3496 zł/ szt.
23996 zł/ szt.
25996 zł / szt.
taniej o 2 000 zł
(3)
19996 zł/ szt.
20799 zł / szt.
taniej o 803 zł
27996 zł/ szt.
29999 zł / szt.
taniej o 2 003 zł
20996 zł/ szt.
21999 zł / szt.
taniej o 1 003 zł
(8)
24649 zł/ szt.
(5)
13996 zł/ szt.
14396 zł / szt.
taniej o 400 zł
(5)
18496 zł/ szt.
3496 zł/ szt.
3496 zł/ szt.
2896 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Podczas budowy domu przychodzi moment, kiedy konieczny jest wybór źródła ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, jednak najpowszechniejsze nadal pozostają kotły c.o. gazowe oraz kotły c.o. węglowe. Jako alternatywę można również wybrać kotły, w których można spalać ekogroszek, drewno bądź pellet lub uniwersalne dla kilku typów paliw.

Kotły c.o. węglowe i kotły c.o. gazowe ‒ dobór oraz istotne parametry

Podstawowym kryterium doboru kotła jest moc grzewcza, która jest określona przez projektanta instalacji. Znając zapotrzebowanie na ciepło, należy zdecydować, jakim rodzajem paliwa będzie opalany piec. W ofercie Leroy Merlin dostępne są wykonane ze stali kotły c.o. różnych producentów, zarówno gazowe, węglowe, jak również te opalane ekogroszkiem, pelletem bądź drewnem. Urządzenia charakteryzują się mocą grzewczą w zakresie od 8 do 34 kW, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednie urządzenie do zaspokojenia swoich potrzeb.

Kotły węglowe c.o. wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na niewygórowaną cenę samego urządzenia oraz paliwa. Duże znaczenie ma też dobra dostępność węgla. Minusem jest niestety konieczność usuwania popiołu oraz zanieczyszczenie powietrza.

Kotły gazowe c.o. powoli zyskują na popularności, na co wpływa wygoda obsługi, a także wysoka sprawność w przypadku kotłów kondensacyjnych.

Kotły na paliwo stałe to urządzenia stojące, natomiast kotły gazowe najczęściej są urządzeniami wiszącymi o mniejszych wymiarach. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze źródła ciepła, aby zaplanować odpowiednią ilość miejsca w kotłowni.

Kotły gazowe c.o. mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Urządzenia jednofunkcyjne podgrzewają wodę jedynie do ogrzewania, natomiast dwufunkcyjne także wodę użytkową.

Wybierając kocioł gazowy c.o. lub kocioł węglowy c.o., należy wziąć pod uwagę jego parametry oraz dane techniczne, do których należą:

  • sprawność użytkowa (im wyższa, tym lepiej) ‒ wyższa sprawność przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Najwyższą sprawność osiągają gazowe kotły kondensacyjne, ale ze względu na dość niską temperaturę wody krążącej w instalacji konieczne jest zastosowanie grzejników o dużej powierzchni. Taki kocioł najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym;
  • średnica przewodu odprowadzającego spaliny ‒ kotły na paliwo stałe wymagają większego przekroju komina, a na paliwa płynne ‒ mniejszego. Najmniejszy przekrój jest wymagany przy kotłach kondensacyjnych;
  • maksymalna temperatura pracy ‒ jest ona głównie determinowana typem kotła oraz rodzajem spalanego paliwa. Im wyższa temperatura, tym szybciej nagrzewają się grzejniki, dzięki czemu ich powierzchnia nie musi być bardzo duża;
  • rodzaj komory spalania ‒ może być otwarta lub zamknięta. Różnica polega na sposobie doprowadzania powietrza do procesu spalania. W otwartej komorze wykorzystywane jest powietrze z pomieszczenia, co powoduje m.in. wychładzanie tego pomieszczenia. Do zamkniętej komory spalania powietrze doprowadzane jest z zewnątrz, gwarantuje to bezpieczeństwo eksploatacji;
  • wbudowane pompy obiegowe oraz naczynie wzbiorcze ‒ jeśli w kotle nie są wbudowane te elementy, to trzeba je dokupić osobno. Dobór tych urządzeń jest zadaniem instalatora;
  • okres udzielanej gwarancji;
  • orientacja urządzenia ‒ lewa lub prawa (kotły z zasobnikiem na opał);
  • wymiary.

Kotły c.o. węglowe ‒ zasada działania, rodzaje

Kotły węglowe dostępne w ofercie Leroy Merlin mogą być również zasilane ekogroszkiem, drewnem bądź pelletem, jeżeli konstrukcja kotła na to pozwala.

Dostępne w ofercie Leroy Merlin kotły automatyczne zaopatrzone są w silosy do magazynowania opału. Podajnik ślimakowy samoczynnie doprowadza paliwo w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne pod względem eksploatacji. Wystarczy wsypać dużą porcję opału (w zależności od pojemności zasobnika na paliwo), a podajnik będzie automatycznie dozował opał w miarę potrzeb i zużycia. Należy pamiętać o uzupełnianiu zasobnika co kilka dni, a przy bardzo niskich temperaturach nawet raz na dobę.

Kiedy wybrać kocioł węglowy c.o.?

Kocioł węglowy c.o. wybierany jest zazwyczaj, gdy nie ma dostępu do sieci gazowej. Urządzenia te sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych. W zależności od powierzchni domu i zapotrzebowania na ciepło należy dobrać odpowiednią moc kotła, aby zapewnić komfort cieplny w budynku. Wartość zapotrzebowania ciepła podaje projektant instalacji ogrzewania.

Koszt zakupu takiego kotła jest nieco wyższy niż w przypadku kotła gazowego, jednak opał jest tańszy niż paliwo gazowe.

Montaż kotłów węglowych c.o.

Kocioł należy montować zgodnie z dołączoną instrukcją oraz dokumentacją techniczno-ruchową. Czynności podłączeniowe najlepiej zlecić specjalistom, dzięki czemu zyska się pewność, że wszystko jest zainstalowane poprawnie.

Przy zakupie kotła trzeba zwrócić uwagę na zalecaną średnicę przyłącza kominowego do odprowadzenia spalin. Oprócz tego, że instalacja samego urządzenia musi być prawidłowa, żeby korzystać z kotła węglowego c.o., należy spełnić specjalne wymagania wobec pomieszczenia kotłowni, m.in. wysokości pomieszczenia, materiału wykonania podłogi czy odległości od przegród.

Budowa kotłów węglowych c.o.

Kotły dostępne w ofercie Leroy Merlin to konstrukcje stalowe spawane, co gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie.

Kotły wyposażone są w specjalnie skonstruowany żeliwny palnik, do którego podawane jest paliwo z zasobnika za pomocą podajnika ślimakowego. Powietrze do procesu spalania doprowadza wentylator elektryczny do układu dysz w palenisku. W najnowszych rozwiązaniach praca kotła kontrolowana jest poprzez sterownik elektroniczny.

W górnej części kotła znajduje się króciec zasilający oraz panel sterownika, a z tyłu zlokalizowany jest wylot spalin oraz króciec wody powrotnej. Z boku kotła (z prawej lub lewej strony, w zależności od wybranej opcji) znajduje się podajnik ze zbiornikiem paliwa.

Jak działają kotły c.o. gazowe?

Kotły gazowe dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne. Urządzenia jednofunkcyjne podgrzewają wodę wyłącznie na cele grzewcze, natomiast dwufunkcyjne grzeją również wodę użytkową.

Obecnie dużą popularnością cieszą się kotły gazowe kondensacyjne. Są to urządzenia o wysokiej sprawności ze względu na odzysk energii ze spalin. Sprawność tych urządzeń sięga nawet 110%. Dzięki temu kotły kondensacyjne są również bardzo ekonomiczne.

Dużą zaletą kotłów kondensacyjnych jest brak konieczności instalowania ich w wydzielonym pomieszczeniu (kotłowni), ponieważ mają zamkniętą, szczelnie izolowaną komorę spalania, a powietrze jest doprowadzane bezpośrednio do paleniska. Spaliny mogą być odprowadzane rurą przez ścianę bezpośrednio na zewnątrz budynku. Bardzo często wykorzystuje się system LAS zbudowany z dwóch rur ułożonych śródosiowo, które są wyprowadzone przez ścianę. Jedną rurą odprowadzane są spaliny, a drugą doprowadzane jest powietrze do paleniska. Brak konieczności budowy komina redukuje koszty inwestycyjne.

Kocioł załącza się, gdy temperatura wody w instalacji jest niższa o kilka stopni Celsjusza od ustawionej przez użytkownika. Wyłączenie kotła następuje wtedy, gdy regulator temperatury w pomieszczeniach zasygnalizuje osiągnięcie zadanej temperatury lub gdy temperatura wody grzewczej przekroczy o kilka stopni Celsjusza zadaną temperaturę wody grzewczej (nie przekraczając temperatury maksymalnej).

Sposób podgrzewania wody użytkowej w kotle gazowym c.o. dwufunkcyjnym przepływowym i z zasobnikiem

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewający wodę w sposób przepływowy potrzebuje więcej mocy, aby podgrzewać wodę zarówno na cele grzewcze, jak i użytkowe. Przy takim rozwiązaniu korzystanie z ciepłej wody nie zawsze jest jednak komfortowe, ponieważ zależy od zapotrzebowania na wodę oraz ciśnienia w instalacji. Może się zdarzyć, że po odkręceniu drugiego kranu nie uzyskamy wystarczająco ciepłej wody. Także w sytuacji korzystania z bardzo małego strumienia woda może być zimna, ponieważ podgrzewacz w ogóle się nie uruchomi. Kotły z przepływowym podgrzewaczem przeznaczone są do użytku przez niewielką liczbę użytkowników.

Kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem ciepłej wody to urządzenia wyposażone w zbiornik o pojemności kilkudziesięciu litrów, w którym magazynowana jest ciepła woda. Taki kocioł jest niewiele większy od kotła przepływowego, a jest rozwiązaniem stabilniejszym i zapewniającym komfort uzyskania ciepłej wody niezależnie od liczby jednocześnie odkręconych kranów. Sprawdzi się w domu, gdzie mieszka kilkuosobowa rodzina.

Sposób podgrzewania wody użytkowej w kotle gazowym c.o. jednofunkcyjnym współpracującym z zasobnikiem wody użytkowej

Kotły jednofunkcyjne mogą współpracować z zasobnikiem wody użytkowej. Kotły są fabrycznie przystosowane do współpracy z zasobnikiem c.w.u. Na sterowniku kotła ustawia się żądaną temperaturę, a podgrzewanie wody użytkowej rozpoczyna się, kiedy temperatura wody w zasobniku jest niższa od zaprogramowanej. W takiej sytuacji woda nie jest tłoczona do instalacji ogrzewania, a jej temperatura osiągnie maksymalny poziom. Gdy woda w zasobniku zostanie podgrzana do zadanej temperatury, wtedy ponownie kocioł przełączy się na funkcję podgrzewania wody grzewczej.

Kiedy stosować kotły c.o. gazowe?

Budowa instalacji gazowej wiąże się z dużym nakładem finansowym już od samego początku. Trzeba też spełnić szereg wymagań, m.in. w zakresie odległości i sposobu prowadzenia instalacji. Kocioł może być zasilany gazem ziemnym z sieci miejskiej lub gazem płynnym ze zbiornika usytuowanego na działce. W obu przypadkach konieczny jest projekt przyłącza i instalacji, zgodnie z którym możliwe jest wykonanie prac. Zarówno do projektu, jak i wykonania instalacji konieczne jest zatrudnienie specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Montaż kotła gazowego c.o.

Kocioł należy zainstalować zgodnie z obowiązującymi przepisami i powinien to wykonać wykwalifikowany specjalista. Po zamontowaniu kotła należy dokonać prób szczelności wszystkich połączeń gazowych i wodnych.

W celu zabezpieczenia instalacji stosuje się naczynie wzbiorcze. Doboru tego urządzenia dokonuje projektant instalacji centralnego ogrzewania. Montaż wzbiorczego naczynia przeponowego powinien być wykonany przez wykonawcę instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kocioł węglowy c.o. czy kocioł gazowy c.o.?

Kocioł węglowy na paliwo stałe to wciąż popularny i powszechny rodzaj źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych. Kotły takie stosowane są wtedy, gdy nie ma możliwości przyłączenia do sieci gazowej, a także ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Do wyboru jest kilka rodzajów paliwa, jednak należy pamiętać, że im wyższa wartość opałowa, tym wyższa cena, ale też większa ilość energii pozyskanej z 1 kg paliwa. Przy wykorzystaniu kotła węglowego możliwe jest szybkie ogrzanie pomieszczeń przy stosunkowo niewielkim koszcie. Minusem tego rodzaju źródła ciepła może być jednak konieczność częstego uzupełniania paliwa i kontroli. Obecnie kotły zazwyczaj mają opcję automatycznego podawania opału, co jest znacznie wygodniejsze dla użytkownika.

W nowo powstających budynkach jednorodzinnych zazwyczaj stosowane są jednak kotły gazowe c.o. Ich zaletą jest bezobsługowość, wysoka sprawność oraz znacznie mniejsza bezwładność regulacji niż w przypadku kotłów zasilanych paliwem stałym (czyli układ szybciej reaguje na sygnały sterujące, regulacja wielkości płomienia jest szybsza i bardziej precyzyjna), co przekłada się na łatwiejsze sterowanie temperaturą w pomieszczeniu, wpływając tym samym pozytywnie na komfort cieplny mieszkańców. Kocioł gazowy jest też wygodny w obsłudze.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego, który odznacza się bardzo wysoką sprawnością, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie kosztów ogrzewania.