Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Rozprowadzenie gorącego powietrza

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie potrzebne elementy do zbudowania wymaganej instalacji do rozprowadzania gorącego powietrza po całej wybranej przez Ciebie powierzchni domu. Dystrybucja gorącego powietrza zapewnią filtry do ciepła, aparaty nawiewne. rury odprowadzające, kolana, redukcje, złączki, trójniki i przepustnice.

Wszystkie produkty(60)

z3
34,97 zł/ szt.
16,99 zł/ szt.
17,99 zł/ szt.
9,25 zł/ szt.
19,70 zł/ szt.
25,90 zł/ szt.
18,49 zł/ szt.
19,30 zł/ szt.
10,29 zł/ szt.
21,49 zł/ szt.
123 zł/ szt.
143 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

System rozprowadzania gorącego powietrza (DGP) pozwala na równomierne ogrzanie pomieszczeń ciepłem z kominka. Prawidłową dystrybucję powietrza zapewniają rury o odpowiednim przekroju, filtry, aparaty nawiewne, rury odprowadzające, kolanka, redukcje, trójniki i przepustnice. Wszystkie te elementy tworzą wydajny i sprawny system. Czym charakteryzuje się ten rodzaj ogrzewania?

Instalacja DGP i sposób działania systemu

Źródłem ciepła jest kominek ogrzewający powietrze, które następnie jest transportowane systemem rur do różnych pomieszczeń. Instalacja DGP może być systemem wspomagającym główne ogrzewanie lub stanowić samodzielny, niezależny system grzewczy. Ogrzewanie tego rodzaju powinno być uwzględnione na etapie projektowania budynku, choć zwykle można je zastosować w już istniejących konstrukcjach. Wiąże się to jednak z koniecznością przeprowadzenia sporych zmian i z remontem generalnym. Instalacja rozprowadzająca gorące powietrze jest skuteczna zwłaszcza w niewielkich, parterowych lub piętrowych budynkach. Należy pamiętać, że kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, nie powinna być mniejsza niż 30 m³. Szacunkowy koszt wykonania instalacji rozprowadzającej gorące powietrze jest o ok. 20% większy niż koszty zainstalowania samego kominka.

Rodzaje systemów rozprowadzających gorące powietrze

W zależności od tego, jak ciepło jest dystrybuowane do pomieszczeń, wyróżnia się dwa systemy DGP: grawitacyjny i wymuszony.

  • System grawitacyjny może objąć swoim zasięgiem tylko najbliższe otoczenie kominka: pokój, w którym jest on zainstalowany i, ewentualnie, sąsiednie pomieszczenia. W tym przypadku ciepło jest rozprowadzane skutecznie jedynie na odległość do 3 m (od źródła ciepła) w poziomie. Ten system dystrybucji nie wymaga żadnych nakładów finansowych, ale jest bardzo prosty i nie pozwala sterować temperaturą.
  • W systemie wymuszonym, aparat nawiewny rozprowadza gorące powietrze. Może być ono dostarczane do dowolnego pomieszczenia, znajdującego się w odległości nawet 15 m od kominka. Poza tym aparat zapewnia większe możliwości w zakresie sterowania całym układem.

Elementy instalacji DGP rozprowadzającej gorące powietrze

System DGP musi być zaprojektowany i wykonany przez specjalistę, choć pod względem technicznym praca nie jest skomplikowana i można ją wykonać we własnym zakresie. Fachowa wiedza jest jednak niezbędna do prawidłowego zainstalowania strategicznych części systemu wymuszonego: wentylatora, anemostatów oraz sterownika. Jakie elementy wchodzą w skład całego DGP?

  • Kominek z wydajnym wkładem kominkowym – najbardziej efektywne są komory spalania, przeznaczone do grzania ciągłego; charakteryzują się długim czasem palenia (po całkowitym załadowaniu komory) i niższym zużyciem drewna.
  • Nawiew – pozwala transportować ogrzane powietrze na większe odległości; aparaty nawiewne mają różną moc, dobieraną zależnie od wielkości systemu DGP.
  • Filtr powietrza – umieszczony w pobliżu aparatu nawiewnego, zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia. Najczęściej jest wielokrotnego użytku, więc można go regularnie czyścić.
  • Kanały – główny element systemu dystrybucji powietrza. Są wykonane z aluminium lub blachy ocynkowanej, mogą być okrągłe albo prostokątne (obydwa rodzaje można łączyć przy użyciu odpowiednich przejściówek).
  • Kształtki – elementy umożliwiające zmianę kierunku prowadzenia systemu (kolanka, trójniki, czwórniki, skrzynki rozdzielcze i inne).
  • Anemostat – element montowany na końcu, służy do regulowania przepływu powietrza.

Zalety i wady systemu rozprowadzającego gorące powietrze

Grawitacyjny system rozprowadzania ciepłego powietrza działa niezależnie od przerw w dostawach energii elektrycznej. Jego zaletą jest również to, że szybko ogrzewa pomieszczenia. Wystarczy uruchomić nawiew na kilka minut, aby znacząco podnieść temperaturę we wnętrzu. Wadą systemu DGP jest konieczność regularnego uzupełniania opału w kominku. W przeciwnym razie budynek dość szybko się wychłodzi. Precyzyjna regulacja temperatury jest niemożliwa. Za pomocą przepustnic można jedynie zmniejszać lub zwiększać siłę nawiewu. Poza tym takie ogrzewanie nie podgrzewa wody użytkowej, więc zazwyczaj pełni jedynie funkcję wspomagającą.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.