Kocioł kondensacyjny. Jaki model wybrać?

Opinii 0

Kocioł kondensacyjny służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody zasilającej ogrzewanie budynku. W porównaniu z kotłem tradycyjnym (niekondensacyjnym) jest wydajniejszy. Wykorzystuje on paliwo w maksymalnym stopniu. Jaki rodzaj kotła wybrać do domu?

Biały kocioł kondensacyjny

Jak działają kotły kondensacyjne?

W kotłach kondensacyjnych, jak wskazuje nazwa, zachodzi proces kondensacji pary wodnej, która powstaje w wyniku spalania paliwa. Nie jest jednak odprowadzana przez komin wraz ze spalinami, lecz wykorzystywana do produkcji energii. Ciepła para wodna trafia do instalacji c.o. To dodatkowa, odzyskana energia, dzięki której wzrasta wydajność kotłów kondensacyjnych. Urządzenia wyposażone są w wymiennik, który odbiera ciepło z pary wodnej.

 

W kotłach kondensacyjnych uzyskuje się dodatkowe 11% energii, natomiast oszczędność w zużyciu paliwa wynosi 10–20%. Kilka procent ciepła traci się w drodze wypromieniowania.

Kotły kondensacyjne – rodzaje

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się m.in. parametrami, sposobem montażu i budową komory spalania. Warto sprawdzić poszczególne rodzaje, aby dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Pod względem montażu kotły kondensacyjne dzieli się na stojące i wiszące. Niektóre urządzenia wiszące są na tyle kompaktowe, że można je wkomponować nawet w zabudowę meblową. Pozwala to na znaczną oszczędność miejsca. Kotły stojące zajmują więcej przestrzeni, ale z reguły są trwalsze (posiadają żeliwny wymiennik ciepła).

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny wymaga zastosowania oddzielnego wymiennika ciepła dla wody użytkowej. Kocioł bezpośrednio ogrzewa wodę zasilającą instalacje grzewcze. Natomiast do ogrzewania wody użytkowej służy dodatkowy „podgrzewacz” (często ma formę wężownicy grzewczej). Z oczywistych względów taka instalacja zajmuje więcej miejsca. Jest droższa (biorąc pod uwagę cenę obu urządzeń). Zaletą jest mniejsza strata wody generowana podczas oczekiwania na wzrost jej temperatury. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny przygotowuje więcej ciepłej wody użytkowej za jednym razem, co może mieć znaczenie dla rodzin wieloosobowych. Niestety wadą są większe straty ciepła radiacyjnego (wypromieniowującego).

 

Kocioł dwufunkcyjny łączy w sobie dwa urządzenia: kocioł i zasobnik c.w.u. Jest tańszy i zajmuje mniej miejsca. Sprawdza się w szczególności w domach z jedną kuchnią i jedną łazienką. Podgrzewa tylko tyle wody, ile w danej chwili potrzebują domownicy. Większa liczba punktów poboru wody ciepłej może wiązać się ze zmniejszeniem jej temperatury. Co więcej, temperatura wody jest mniej stabilna, może zmieniać się wraz z wielkością strumienia.

 

Ze względu na budowę komory spalania urządzenia dzieli się na:

 

  • kotły z otwartą komorą spalania, które pobierają tlen z pomieszczenia;

  • kotły z zamkniętą komorą spalania (turbo), pobierające tlen z zewnątrz.

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze i łatwiejsze w montażu. Spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego. Jeden przewód wyprowadzony na zewnątrz pobiera tlen, drugi odprowadza spaliny.
 

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny – różnice

Główna różnica pomiędzy kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi polega na wykorzystaniu ciepłej pary wodnej przez te pierwsze. To pozytywnie wpływa na efektywność urządzeń. Jednostkowy koszt zakupu kotła kondensacyjnego jest wyższy, ale zwraca się po kilku latach eksploatacji. Na cenę kotłów kondensacyjnych wpływa m.in. użycie materiałów lepszej jakości. Powstające skropliny (kondensat) są silnie korozyjne, co wymaga zastosowania stali nierdzewnej. Trzeba także zadbać o odprowadzenia kondensatu do kanalizacji.

Regulacja kotła kondensacyjnego

Zalety kotłów kondensacyjnych

Największą zaletą kotłów kondensacyjnych jest ich wydajność. Urządzenie pozwala znacznie zaoszczędzić na paliwie. Dzięki kondensacji efektywność spalania energii wynosi nie 100%, lecz nawet do 107%. Pomimo wyższej ceny różnica zwraca się po kilku latach. Kocioł tego typu jest ekonomiczny także z innego powodu – nie pracuje na pełnych obrotach przez cały czas, co ogranicza zużycie paliwa. Urządzenie dostosowuje się do warunków zewnętrznych.

 

Kocioł kondensacyjny to dobry sposób na zwiększenie energooszczędności w domu. Większy początkowy koszt zwróci się w szybkim czasie, a nowoczesna technologia zagwarantuje komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaką moc ma kocioł kondensacyjny?

- Najpopularniejsze na rynku urządzenia mają moc od 10 do prawie 30 kW. Zwykle wybiera się modele o mocy oscylującej w granicach 21–25 kW. Przyjmuje się, że kocioł gazowy pełniący dwie funkcje powinien zapewnić ok. 0,6 kW mocy na 10 m2 powierzchni wymagającej ogrzewania (to wskazówka, nie reguła).

 

Kiedy kocioł kondensacyjny ma największą sprawność?

- Sprawność kotła kondensacyjnego jest ściśle związana z temperaturą wody grzewczej. Im jest niższa, tym kocioł większą osiąga sprawność. Optymalnie działa przy temperaturze wody oscylującej w granicach 40–50°C. Na sprawność wpływa także zawartość tlenku węgla w spalinach (zaniża ją wysoki wskaźnik). Długość komina lub przewodów powietrzno-spalinowych trzeba dopasować pod wytyczne zawarte w instrukcji technicznej kotła.

 

Dodano: 02-02-2021
Uaktualniono: 15-02-2021