Jak wybrać wkład kominkowy?

Opinii 0
Kominek w domu to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim źródło ciepła. Jego funkcjonalność zależy od dobrze dobranego wkładu. Jak wybrać idealny wkład do Twojego kominka? Zobacz naszą poradę! :)
Budowa wkładu
Budowa wkładu
Wkłady kominkowe wykonuje się z żeliwa lub stali. Wkład żeliwny dłużej się nagrzewa, ale też dłużej utrzymuje ciepło. Jest bardzo trwały. Wkłady stalowe szybciej się nagrzewają ale i szybko wychładzają po wygaśnięciu ognia.
Wkład z płaszczem wodnym
Wkład z płaszczem wodnym
Decydując się na wkład z płaszczem wodnym kominek można włączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Będzie on wówczas ogrzewał wodę w grzejnikach lub rurach ogrzewania podłogowego oraz wodę użytkową.
Szyby
Szyby
Szyby wkładów kominkowych wykonuje się ze szkła żaroodpornego lub vitroceramicznego. Warto zdecydować się na wkład z szybą pokrytą specjalną warstwą zapobiegającą zabrudzeniu lub np. wkład z tzw. kurtyną powietrzną.
Wydajność wkładu
Wydajność wkładu
Na wydajność wkładu kominkowego wpływa między innymi zastosowanie deflektora, czyli tzw. półki dymowej oraz liczba radiatorów, które zwiększają powierzchnię grzewczą wkładu.
Styl kominka
Styl kominka
Wygląd wkładu może zdecydować o stylu, w jaki zostanie wykonany kominek. W sprzedaży znaleźć można m.in. wkłady stylizowane oraz nowoczesne. Wybór odpowiedniego zależeć będzie od preferencji inwestora.
Dodano: 14-01-2014