Jak uszczelnić kominek?

Opinii 0

Mimo że korzystanie z kominka ma wiele zalet, wiąże się również z obowiązkami. Poza regularnym czyszczeniem, okresowo trzeba sprawdzać jego szczelność. To zapewni bezpieczne użytkowanie i optymalną wydajność. W przypadku znalezienia nieszczelności należy reagować od razu. Jak uszczelnić kominek? Jakie akcesoria do kominków będą potrzebne?

Mężczyzna uszczelnia kominek w domu

Jak zbadać szczelność kominka?

Ważnym aspektem przy użytkowaniu kominka jest utrzymanie szczelności rur, całej konstrukcji oraz drożności odpływów wentylacyjnych. Ich rozszczelnienie może nastąpić z różnych przyczyn, np. zużycia materiału lub zapalenia się sadzy. Dlatego, aby sprawdzić szczelność całej instalacji, w tym przewodu kominowego i komina, regularnie powinno się przeprowadzić kontrolę (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym — czyli uruchomieniem kominka, który służy do dogrzania domu). Specjalistyczna kontrola komina jest obowiązkowa i określona przepisami prawa, a za jej nieprzeprowadzenie grozi mandat.

 

Z powodów bezpieczeństwa warto zrobić to samodzielnie. Na co zwrócić uwagę?

 

 • Szczelność kanałów kominowych corocznie sprawdza kominiarz. Jego zadanie polega na badaniu, czy rury wentylacyjne dobrze przewodzą powietrze. Jednak nie zwraca uwagi na uszkodzenia konstrukcji kominka.

 • Pęknięcia na zewnątrz i wewnątrz kominka są często widoczne gołym okiem. Tworzą rysy i szczeliny, dlatego sposobem na zbadanie szczelności są dokładne oględziny.

 • Doświadczona osoba może rozpoznać nieszczelność w oparciu o obserwację ruchu płomienia.

 • W kominie można dokonać pomiaru temperatury spalin. Powinna wynosić 150–180 stopni Celsjusza. Niższa temperatura jest niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o nieszczelności.

 • Do sprawdzenia szczelności instalacji dymowych i wentylacyjnych można wykorzystać kapsułki dymu.

 

Jak stwierdzić, że kominek się rozszczelnił? W salonie lub innym pomieszczeniu, gdzie znajduje się instalacja, zaczyna unosić się dym.

 

Co dokładnie może oznaczać pojawienie się dymu z kominka?

 

 • Problem ze szczelnością komina — może być zatkany przez substancje smoliste lub gniazdo ptaków.

 • Nieprawidłowa wentylacja w pomieszczeniu (zbyt szczelna stolarka okienna i drzwi) — kilogram drewna czy brykietu w palenisku wymaga 8 m3 powietrza; czasem trzeba doprowadzić powietrze specjalnym przewodem.

 • Zły opał — zbyt wilgotne drewno „wędzi” się, zamiast palić; najlepiej używać suchego i liściastego drzewa.

 • Nieszczelność — może wynikać np. z utknięcia materiału między kominkiem a kominem.

Do czego może prowadzić nieszczelność kominka?

Dbanie o szczelność kominka to przede wszystkim sprawa bezpieczeństwa. Przy nieszczelności do mieszkania może dostać się zalegający w kominku kurz, dym, popiół, toksyczne związki i alergeny. Później wraz z wdychanym powietrzem trafiają do organizmu. Mogą powodować ból głowy, różnego rodzaju alergie, zatrucia i problemy ze snem.

 

Jednocześnie nieszczelność jest częstym powodem wydzielania przykrego zapachu. Jest to szczególnie odczuwalne przy pierwszym uruchomieniu (np. jesienią), gdy w kominku nagromadziło się wiele kurzu i innych zanieczyszczeń. W skrajnych przypadkach może dojść do szczególnie niebezpiecznego zaczadzenia. Nieszczelność kominka wpływa również na jego wydajność i zwiększa zużycie paliwa.

Drewno płonące w kominku

Czym skutecznie i na długi czas uszczelnić kominek?

Temperatura w kominku jest bardzo wysoka, czasem przekracza 1200 stopni Celsjusza, dlatego nie można używać tradycyjnych materiałów uszczelniających, takich jak termoizolacje, silikony czy uszczelniacze dekarskie. Pod wpływem gorąca takie środki nie dość, że stracą właściwości, to w dodatku mogą wydzielać toksyczne związki.

 

Dlatego w kominkach wykorzystuje się produkty, które są ognioodporne i stabilne (tzn. zachowują swoje właściwości nawet na skutek wahań temperatury o dużej amplitudzie). Uszczelniają „na sztywno”, co oznacza, że pod wpływem wysokich temperatur nie kurczą się ani nie zwiększają objętości. Przy uszczelnianiu przydatny jest uszczelniacz do kominków, w skład którego wchodzi m.in. włókno szklane. Wykorzystuje się również zestawy naprawcze do kominka.

Jak uszczelnić kominek krok po kroku

 1. 1. Po zdjęciu drzwiczek i oczyszczeniu kominka z zewnątrz należy zająć się wkładem kominowym.

 2. 2. Trzeba sprawdzić powierzchnię w poszukiwaniu rys i pęknięć.

 3. 3. Jeśli uda się odnaleźć takie miejsca, zaleca się je najpierw odtłuścić (np. preparatem na bazie alkoholu).

 4. 4. Po wyschnięciu nakłada się cienką warstwę uszczelniacza do kominków. Substancję można rozprowadzić za pomocą drobnej szpachelki lub noża. Z reguły uszczelniacze szybko wysychają, więc trzeba mieć to na uwadze, planując prace.

 5. 5. Po zaschnięciu stosuje się farbę o kolorze wkładu kominkowego. Często jednak udaje się od razu dobrać produkty o pasującym kolorze, np. uszczelniacz czarny.

 6. 6. Po wykonanej pracy pozostają drobne ślady naprawy, które jednak nie rzucają się w oczy.

 7. 7. Następnie należy pozbyć się starego sznura, który uszczelnia drzwi kominka. Miejsce oczyszcza się z resztek kleju silikonowego (np. za pomocą śrubokręta), a później papierem ściernym.

 8. 8. Odpady trzeba zamieść na szuflę i wyrzucić.

 9. 9. Kolejne zadanie to nałożenie warstwy silikonu. Praca powinna być dokładna, nie wolno pozostawiać prześwitów. Na warstwie silikonu montuje się sznur. Powinien być ułożony luźno, bez rozciągania. Łączy się go u góry na środku.

 10. 10. Nieszczelności na złączach przewodów wentylacyjnych czy drzwiczkach kominka można się pozbyć, montując taśmę do kominków z aluminium. W ten sposób wykonuje się równocześnie uszczelnienie szyby kominka.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy nieszczelny kominek jest niebezpieczny?

- Tak, przez nieszczelności wydostają się toksyczne substancje, kurz, a także roztocza. Mogą one powodować choroby układu oddechowego i zatrucia. W skrajnych przypadkach dochodzi do zatrucia czadem — warto więc obok kominka montować czujnik czadu.

 

Na jakie temperatury musi być odporny uszczelniacz do kominków?

- Dobrej jakości uszczelniacze mają wysoką tolerancję na temperaturę. Dochodzi ona nawet do 1250 stopni Celsjusza. Jest odporna na zmiany temperatury.

 

Co to jest włókno szklane?

- Włókno szklane jest to materiał otrzymywany ze szkła wodnego lub topionego szkła. To bardzo lekkie tworzywo złożone z mikrowłókien. Włókno szklane jest jednym z podstawowych składników uszczelniacza do kominków. Materiał zwiększa jego elastyczność, gazoszczelność i wytrzymałość.

 

Czy do kominka można użyć taśmy uszczelniającej?

- Tak, często zdarza się, że do uszczelniania wymagana jest taśma izolacyjna do kominków. Powinna być odporna na wysokie temperatury. Wykorzystuje się ją m.in. do uszczelniania drzwiczek kominka.

 

Ile kosztuje uszczelnianie kominka?

- Zakup akcesoriów do kominka służących uszczelnianiu to koszt kilkudziesięciu złotych. Samodzielne uszczelnianie nie jest więc drogie, a zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i dobrą wydajność kominka.

 

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do uszczelnienia kominka?

- Z materiałów potrzebny jest uszczelniacz, taśma uszczelniająca i zestaw naprawczy (sznur i specjalistyczny klej silikonowy). Do oczyszczenia miejsc naprawy może przydać się etanol, do maskowania śladów – farba. Praca wymaga podstawowych narzędzi – śrubokręta, nożyc i szpachelki.

 

Dodano: 02-02-2021
Uaktualniono: 08-02-2021