Jak czyścić kominek? Praktyczny poradnik

Opinii 0

Kominek ma wiele zalet: nie tylko ogrzewa pomieszczenie, lecz także wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat. Aby był piękny i jednocześnie wydajny, powinno się o niego właściwie zadbać. Podstawowym krokiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie i efektywne czyszczenie. Jak konserwować kominek i skutecznie go czyścić? Poznaj sprawdzone sposoby!

Czysty kominek w jasnym mieszkaniu

Rodzaje kominków

Podstawowy podział kominków zależy od obecności wkładu grzewczego, czyli tzw. paleniska piecowego. Wyróżnia się kominki otwarte (bez wkładu grzewczego, czyli zamykanych „drzwiczek”) oraz zamknięte (z wkładem grzewczym, które umożliwiają bardziej precyzyjne sterowanie intensywnością spalania). Wśród kominków z wkładem grzewczym można wyodrębnić różne rodzaje, np.:

 

 • kominki z wkładem z szamotu lub stalowo-szamotowym — jedne z najbardziej popularnych,

 • kominki z wkładem gazowym — działają na LPG lub gaz ziemny,

 • kominki z wkładem konwekcyjnym — wymagają uzupełniania drewna; sprawdzają się przy małych powierzchniach,

 • kominki z wkładem wodnym — ogrzewają pomieszczenie i wodę użytkową,

 • kominki z wkładem powietrznym — zwane DGP (dystrybucja gorącego powietrza); popularne do dogrzewania domów,

 • kominki z wkładem akumulacyjnym — o umiarkowanym, ale równomiernym grzaniu,

 • kominki z wkładem żeliwnym — tańsze niż stalowe, ale o mniejsze szczelności,

 • kominki z wkładem stalowym — dość drogie, ale cechujące się trwałością.


Mogą też być zasilane przez różnorodne „paliwo” (elektryczne, gazowe, biopaliwo) i drewno oraz brykiet, co jednocześnie wiąże się ze sposobem czyszczenia.

Istotny jest też rodzaj umiejscowienia. Można wyróżnić kominki wolnostojące, do zawieszenia, narożne, a nawet stołowe (w przypadku biokominków).

 

Ze względu na rodzaj i styl wykonania obudowy wyróżnia się z kolei:

 

 • kominki klasyczne;

 • kominki kaflowe;

 • kominki rustykalne;

 • kominki nowoczesne.

 

Kominki mogą być obudowane betonem, cegłą, a nawet odpornym na działanie wysokich temperatur gresem. Można także zakupić gotowe obudowy kominkowe z granitu, marmuru czy piaskowca.
 

Kiedy czyścić kominek?

Częstotliwość czyszczenia kominka zależy od intensywności jego użytkowania i rodzaju stosowanego paliwa. Prawnie przyjęte jest, że sadze z przewodu kominowego należy usuwać co najmniej cztery razy w roku. Najlepiej jednak uczynić to bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz zaplanować regularne czyszczenie przez cały rok (np. raz na kwartał). Sadzę i smołę z wkładu warto zbierać nawet raz w tygodniu.

 

Przed każdym sezonem grzewczym zaleca się wykonanie demontażu, przeglądu i czyszczenie całego kominka. Regularna konserwacja zwiększa wydajność energetyczną używanego paliwa (zużywa się mniej materiału do efektywnego ogrzewania), wytrzymałość urządzenia, a także ogranicza ryzyko pożaru. Generalne czyszczenie jest też okazją do przyjrzenia się uchybieniom w użytkowanym piecu — kominek sprawdza się pod kątem ewentualnych uszkodzeń i nieszczelności.

Czyszczenie kominka

Jak czyścić kominek? - Sprawdzone sposoby

Sposób czyszczenia oraz użycie konkretnych materiałów w dużym stopniu zależy od rodzaju kominka. Zawsze jednak pierwszym krokiem powinno być czyszczenie urządzenia w środku. Do pracy przystępuje się po wygaszeniu ognia i obniżeniu temperatury w palenisku. Należy wyjąć pozostałości po spalaniu z wnętrza kominka.

Co roku powinno sprawdzać się drożność przewodu, który odprowadza dym (czynność wykonuje specjalista). Wnętrze kominka warto konserwować preparatami do czyszczenia kominków, natomiast szyby — płynem usuwającym zabrudzenia i środkiem odtłuszczającym. Warto wybierać dedykowane płyny czyszczące do szyb kominkowych, które łączą obydwie funkcje.

Warto zapoznać się z poniższymi zagadnieniami.

 

 • Jak czyścić kominek z płaszczem wodnym? Należy pozbyć się osadów za pomocą szczotki do czyszczenia kominka; codziennie powinno się opróżniać popielnik (np. za pomocą odkurzacza do kominka).

 • Jak czyścić kominek żeliwny? Do czyszczenia wkładów kominkowych i palenisk najlepiej używać szczotki drucianej; w ten sposób można precyzyjnie wyszorować zabrudzone powierzchnie.

 • Jak czyścić kominek elektryczny? Taki model nie powoduje powstawania sadzy, dymu i innych zabrudzeń; regularna konserwacja nie jest konieczna.

 • Czym czyścić kominek z marmuru? Taką obudowę najczęściej przemywa się ciepłą wodą z płynem do naczyń. Aby lepiej chronić surowiec, można wykorzystać dostosowane do niego preparaty – środki czyszczące i balsamy nabłyszczające.

 • Jak wyczyścić kominek z sadzy? Używa się w tym celu specjalnego płynu do czyszczenia kominków. Osad można zniwelować, wybierając mocno wysuszone drewno. Powstawanie mniejszej ilości osadów i sadzy można modulować dzięki specjalistycznym katalizatorom do ich spalania, które wsypuje się do ognia.

 • Jak czyścić szybę kominka? Sadzę i inne zabrudzenia z szyby usuwa się za pomocą specjalnych preparatów – płynów lub pianek. Można użyć również nawilżonej gazety zanurzonej w popiele. Jeśli to możliwe, szybę na czas mycia warto zdemontować.

Jakie akcesoria są niezbędne do czyszczenia kominka?

Podstawowe akcesoria kominkowe niezbędne do czyszczenia to zestaw kominkowy obejmujący szczotkę i szufelkę, niezbędne do usuwania popiołu — narzędzia te występują często w formie serwitoru kominkowego. Duży komfort pracy i sporą oszczędność czasu zapewnia odkurzacz do czyszczenia kominka, umożliwiający sprawne zebranie popiołu.


Do wynoszenia odpadów i zanieczyszczeń przyda się wiaderko. Skuteczną konserwację poszczególnych elementów kominka umożliwia płyn do czyszczenia wnętrza i szyb kominka. Na wszelki wypadek, gdyby zabrudzenia przedostały się poza powierzchnię kominka, można zaopatrzyć się w płyn do mycia podłogi. W przypadku kominków opalanych drewnem porządek łatwiej utrzymać, ustawiając w pobliżu stojak na drewno.

Czyszczenie kominka należy wykonywać regularnie, aby urządzenie służyło jak najdłużej, było mniej awaryjne, a przy tym zużywało jak najmniej paliwa.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Dlaczego kominek śmierdzi?

- Najczęstszym powodem wydzielania nieprzyjemnego zapachu z kominka w pierwszych dniach użytkowania jest spalanie lotnych składników, zapraw czy klejów. Jeśli problem powtarza się, przyczyną może być zbyt małe pole czynne kratek wylotowych (słabe odprowadzanie gorącego powietrza, co skutkuje przegrzewaniem się wkładu kominkowego i zabudowy). Ponadto warto sprawdzić szczelność układu odprowadzającego dym do komina.

 

Dlaczego kominek dymi?

- Przyczyny mogą być różne – czasem jest to nadmiernie wilgotne paliwo (np. drewno lub ekogroszek), lub zwyczajnie niedomknięte drzwiczki do paleniska. Jeden z najgorszych scenariuszy to źle wybudowany komin (np. mała średnica kanału dymowego, zbyt nisko osadzony wylot komina).

 

Dlaczego kominek brudzi ściany?

- Główną przyczyną bywa brak regularnego czyszczenia komory pod kominkiem. Proces można ograniczyć przez używanie odkurzacza do kominka.

 

Jakie drewno do kominka wybrać?

- Poszczególne gatunki mają swoje wady i zalety. Przykładowo brzoza łatwo się zapala, ale szybko ulega spaleniu. Dlatego częściej używa się gatunków „wysokokalorycznych” i dobrze wysuszonych. Powinno się używać drewna na opał z drzew liściastych.

 

Dodano: 09-12-2020
Uaktualniono: 16-12-2020