Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Maskownice grzejników

Maskownice grzejnikowe sprawiają, że nieestetyczne stare grzejniki można zmienić w stylowe elementy wystroju bez konieczności utraty funkcjonalności lub dużego remontu. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz maskownice o różnych kształtach nawiewów i kolorach jak również specjalne mocowania. Dzięki tym prostym przedmiotom będziesz mógł zmienić nudne, stare pomieszczenie w stylowe miejsce i sam wybrać w jakim kolorze i kształcie ma być twój grzejnik. Wybrane przez internet maskownice grzejników można odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(15)

z1
(1)
275 zł/ szt.
(1)
245 zł/ szt.
205 zł/ szt.
225 zł/ szt.
183 zł/ szt.
329 zł/ szt.
309 zł/ szt.
299 zł/ szt.
279 zł/ szt.
229 zł/ szt.
209 zł/ szt.
289 zł/ szt.
239 zł/ szt.
229 zł/ szt.
269 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Niektóre elementy spełniające funkcje techniczne nie zawsze wygląda atrakcyjnie. Tak bywa właśnie z grzejnikami, których wymiana na modniejsze modele bywa bardzo skomplikowana. Dzisiejsze białe kaloryfery płytowe zwykle nie rzucają się w oczy w jasnych pomieszczeniach, ale stare, duże kaloryfery żeberkowe mogą nie pasować do nowoczesnych aranżacji. Jeśli wymiana kaloryferów nie jest możliwa, rozwiązaniem mogą być maskownice, czyli ażurowe elementy dekoracyjne, które zasłaniają kaloryfer.

Rodzaje maskownic grzejników – jaką zabudowę grzejnika wybrać?

Zabudowa grzejnika może być wykonana z różnych materiałów, co ma wpływ na przewodzenie ciepła oraz, rzecz jasna, efekt estetyczny. Ze względu na koszty, maskownice tradycyjnie wykonuje się z drewna w postaci ażurowych drabinek. Warto zwrócić również uwagę na mniej tradycyjny materiał, jakim są płyty wiórowe, np. MDF, z których łatwo można wykonać zabudowę we własnym zakresie. Nowocześnie wyglądające maskownice grzejników wytwarza się także w formie płyt z mlecznego szkła lub stali. W przypadku tych ostatnich, wpływ na pracę grzejnika będzie znacznie mniejszy (w porównaniu do maskownic szklanych). Jednocześnie dobre przewodnictwo cieplne metalowych maskownic może mieć wady — zdarza się, że nagrzewają się do wysokich temperatur, dlatego nie są polecane do domów z małymi dziećmi.

Czym zasłonić grzejnik, aby nie tracić ciepła?

Zaleca się, aby grzejniki nie były niczym zasłonięte, ponieważ nawet grubsza warstwa farby przyczynia się do nieznacznych strat ciepła. Większość maskownic grzejników powoduje straty w wysokości ok. 10-20 %. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach:

  • zabudowa grzejnika powinna być jak najbardziej ażurowa, a nie pełna;
  • maskownica powinna być oddalona od kaloryfera o ok. 10 cm z każdej strony;
  • nie należy zasłaniać boków grzejnika ani jego góry;
  • zabudowanie termostatu może zaburzyć jego działanie i dodatkowo obniżać temperaturę w pomieszczeniu;
  • mniejsze straty ciepła dadzą maskownice z materiałów dobrze przewodzących ciepło (czyli z metalu).

Przestrzeganie tych podstawowych zasad pomoże zachować funkcje grzejnika z jednoczesnym dopasowaniem go pod względem estetycznym.

Jak zamaskować grzejnik?

Zwykle grzejnik zamontowany jest pod parapetem okna, ponieważ jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. W większości przypadków zajmuje on znaczą część wnęki. Pozostawia ok. 20-30 cm wolnego miejsca po bokach. Planując maskownicę kaloryfera, warto pamiętać, by nie zasłaniać tych pustych przestrzeni. Co więcej, równie ważne jest to, by dolna krawędź maskownicy kończyła się na linii listwy przypodłogowej.

Jeśli maskownica grzejnika będzie sąsiadować z innymi meblami, warto żeby miały podobny styl. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni, gdzie front zabudowy szafek kuchennych ma dominujący wpływ na wygląd pomieszczenia.

Jak zamontować dekoracyjny panel grzejnika?

Maskownice grzejników mają różne formy, dlatego też sposoby ich montażu mogą się nieco od siebie różnić. Niektóre modele mają formę magnetycznych paneli, które po prostu nakleja się na front grzejnika. Zabudowy drewniane często mają nóżki i wystarczy je tylko przystawić do kaloryfera.

Montaż najpopularniejszych pełnych lub ażurowych paneli dekoracyjnych nie jest trudny, a jego sposób zależy od typu grzejnika, który ma być osłonięty. W przypadku współczesnych grzejników panelowych wystarczy zaczepić uchwyty maskownicy o górną i dolną krawędź kaloryfera. Instalacja paneli dekoracyjnych na grzejnikach żeberkowych wymaga wcześniejszego zamontowania małego stelaża między żeberkami, o które zaczepia się uchwyty maskownicy.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.