Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe – charakteryzuje je żeberkowa budowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu, w niektórych modelach, można rozbudowywać posiadany grzejnik, o kolejne elementy, gdy zajdzie taka potrzeba. Aluminium szybko się nagrzewa, co przekłada się na szybsze ogrzewanie pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kaloryfer. Grzejniki aluminiowe są wysoce odporne na korozje. W naszej ofercie dostępne są grzejniki w różnych kolorach i wielkościach

Wszystkie produkty(32)

z2
(2)
359 zł/ szt.
(1)
145 zł/ szt.
(1)
235 zł/ szt.
(3)
619 zł/ szt.
235 zł/ szt.
(1)
235 zł/ szt.
849 zł/ szt.
(2)
819 zł/ szt.
(2)
819 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Lekkie, dobrze przewodzą ciepło, są odporne na korozję. Aluminium ma wiele zalet, które sprawiają, że znakomicie nadaje się do produkcji grzejników. Te coraz częściej zastępują stalowe grzejniki płytowe oraz żeliwne. Co jeszcze warto wiedzieć o grzejnikach aluminiowych?

Grzejniki aluminiowe, podobnie jak inne rodzaje grzejników, współpracują ze wszystkimi systemami ogrzewania montowanymi obecnie w domach. Zależnie od systemu grzewczego, zmienia się jedynie ich wydajność. Doskonale sprawdzają się przy centralnym ogrzewaniu z kotłem na paliwa oraz przy ogrzewaniu gazowym. Do współpracy z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania przeznaczone są grzejniki miedziano-aluminiowe, które stosuje się przy pompach ciepła, kondensacyjnych pompach gazowych i innych.

Grzejniki aluminiowe – czym się charakteryzują?

Typowy grzejnik aluminiowy zbudowany jest z pojedynczych członów (żeberek) łączonych w zestawy o dowolnej długości. Ze względu na charakterystyczne właściwości aluminium, grzejniki te mają szereg cech przydatnych w budownictwie. Oto kilka najważniejszych:

  • Wytrzymałość - Wynika ona głównie z nierdzewności, ponieważ grzejniki aluminiowe są nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ich stalowe odpowiedniki. Aluminium stosowane do produkcji grzejników wzbogaca się stopami miedzi i krzemu, które poprawiają właściwości mechaniczne i przewodnictwo grzejnika.
  • Lekkość - Grzejniki, ze względu na swój duży ciężar, od zawsze wymagały stosowania solidnych mocowań. Użycie aluminium pozwala znacznie zmniejszyć końcowy ciężar grzejnika – rzecz ważna, szczególnie przy znacznym obciążeniu ściany. Mniejsza masa ułatwia również montaż i transport grzejników.
  • Mała bezwładność cieplna - Oznacza szybką reakcję materiału na zmiany temperatur. Ta cecha grzejników aluminiowych ma duże znaczenie wówczas, gdy łączy się je z nowoczesnymi systemami grzewczymi, sterowanymi automatycznie. Grzejniki aluminiowe szybko dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu, wychładzając się i oddając ciepło w krótkim czasie.
  • Odporność na korozję - Stop aluminium z miedzią i krzemem cechuje się dużą trwałością. W typowych warunkach atmosferycznych aluminium pokrywa się warstwą tlenku, znacznie opóźniającego proces korozji.
  • Wysoka estetyka - Poszczególne elementy grzejników aluminiowych są wytłaczane lub odlewane pod wysokim ciśnieniem. To zapewnia im jednorodną strukturę i gładką powierzchnię. Malowanie proszkowe sprawia, że prezentują się estetycznie. Standardowo są dostępne w odcieniach bieli, czerni, beżu i szarości.

Jakie są wymiary dostępnych grzejników aluminiowych?

Grzejniki aluminiowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: grzejniki niskie i wysokie. Pierwsze przeznaczone są do montażu pod oknami (parapetami), drugie natomiast można instalować wyżej, na ścianach. Standardowy grzejnik aluminiowy zbudowany jest z 10 członów, mających łącznie 70-85 cm szerokości i 55-58 cm wysokości. Jego długość można dowolnie modyfikować, dodając lub odejmując poszczególne elementy. Modele wysokie (pionowe, do powieszenia wysoko na ścianie) mogą mieć nawet 2 m wysokości i szerokość zależną od liczby żeberek. Standardowy grzejnik wystarcza przeciętnie do ogrzania 8-10 m² powierzchni. To oznacza, że jedno żeberko ogrzewa szacunkowo 1m². Planując rozmieszczenie aluminiowych grzejników, należy pamiętać o tym, by wokół nich znajdowało się jak najwięcej wolnej przestrzeni. Standardowo montuje się je mniej więcej 12 cm nad powierzchnią podłogi. Ponad grzejnikiem powinno zostać minimum 10 cm wolnej przestrzeni.

Dlaczego grzejniki przeważnie montowane są pod oknami?

Umieszcza się je tam, gdzie występują największe straty ciepła, a przestrzeń przy oknie to jedno z takich miejsc. Okna mają bowiem współczynnik przenikania – czyli utraty ciepła – trzykrotnie wyższy od ścian. Dlatego grzejniki montuje się zwykle pod parapetami.

Jak przyłączyć grzejnik aluminiowy?

W zależności od przebiegu rur w danym pomieszczeniu, do wyboru są grzejniki z przyłączem dolnym, bocznym i krzyżowym. Jeśli instalacja grzewcza jest ukryta w ścianach i podłogach, montowane są grzejniki aluminiowe z dolnym zasilaniem, które pozwala zamaskować instalację i przyłącze.

W instalacjach przystosowanych do grzejników aluminiowych stosuje się rury stalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Miedziane mogą spowodować tzw. korozję elektrochemiczną w miejscu styku z aluminium. W ostateczności można zastosować inhibitory korozji oraz specjalne, teflonowe przekładki izolujące.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.