Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Ogrodzenia metalowe systemowe

Ogrodzenia posesji można wykonać z różnych materiałów. Najbardziej popularne są ogrodzenia metalowe, betonowe i drewniane. Do wyboru mamy nowoczesne ogrodzenia w kolorze szarym i antracytowym o prostych i geometrycznych kształtach oraz klasyczne czarne ogrodzenia ze zdobieniami. Całe serie (systemy) czyli bramy wjazdowe, furtki i przęsła ogrodzeniowe montuje się do słupków za pomocą odpowiednich akcesoriów t.j. obejmy, łączniki i zawiasy. Metalowe słupki ogrodzeniowe możemy zastąpić murowanymi słupkami i podmurówkami betonowymi.

Wszystkie produkty(674)

z34

1049 zł/ szt.
1190 zł / szt.
taniej o 141 zł

(5)
597 zł/ szt.
719 zł / szt.
taniej o 122 zł

(2)
1697 zł/ szt.
1898 zł / szt.
taniej o 201 zł

(6)
549 zł/ szt.
629 zł / szt.
taniej o 80 zł

(13)
697 zł/ szt.
829 zł / szt.
taniej o 132 zł

(21)
2197 zł/ szt.
2549 zł / szt.
taniej o 352 zł

(26)
4297 zł/ szt.
5079 zł / szt.
taniej o 782 zł

(2)
3249 zł/ szt.
3849 zł / szt.
taniej o 600 zł

(7)
219 zł/ szt.
259 zł / szt.
15% taniej

(2)
239 zł/ szt.
299 zł / szt.
taniej o 60 zł

(6)
319 zł/ szt.
389 zł / szt.
taniej o 70 zł

(9)
1697 zł/ szt.
1898 zł / szt.
taniej o 201 zł

150 zł/ szt.

(1)
129 zł/ szt.

(15)
279 zł/ szt.
375 zł / szt.
taniej o 96 zł

(8)
199 zł/ szt.
305 zł / szt.
taniej o 106 zł

(9)
3219 zł/ szt.
4249 zł / szt.
taniej o 1 030 zł

(22)
597 zł/ szt.
719 zł / szt.
taniej o 122 zł

Dowiedz się więcej

Ogrodzenie posesji to inwestycja na lata, dlatego wato przemyśleć każde rozwiązanie tak, by było funkcjonalne i estetyczne. Wybór funkcji, dobór stylu i materiału oraz sposobu montażu to niezwykle ważne decyzje, które wpływają na końcowy efekt. Sprawdź, co musisz wiedzieć.


Jak wybrać ogrodzenie?

Dla jednych najważniejsze jest wyznaczenie terenu i wyraźne odgrodzenie go od sąsiednich działek – nie interesują ich walory dekoracyjne ani kwestie bezpieczeństwa. Drudzy skupiają się na ochronie posesji, a jeszcze inni – właśnie na względach estetycznych. Najczęściej jednak każdy chce, aby ogrodzenie wokół domu pełniło wszystkie wymienione funkcje, czyli wyznaczało teren działki, chroniło przed intruzami oraz było ładne i spójne z architekturą najbliższego otoczenia.

Wybierając ogrodzenie zastanów się w jakim stopniu chcesz zasłonić posesję, czyli określ stopień prywatności. Do wyboru masz ogrodzenia:

 • ażurowe – z prętów lub wąskich profili rozmieszczonych co kilka centymetrów; praktycznie nie zasłaniają posesji;
 • półpełne – z profili lub sztachet o szerokości kilku centymetrów; stopień prywatności zależy od odległości między elementami;
 • pełne – z profili lub sztachet zamontowanych blisko siebie; zasłaniają praktycznie całą działkę.

Jeśli cenisz prywatność postaw na ogrodzenia pełne lub półpełne. Oczywiście możesz wybrać można również wariant ażurowy i posadzić żywopłot, jednak na końcowy efekt będziesz musiał poczekać kilka lat. Ogrodzenie ażurowe będzie dobre dla tych, którzy nie zwracają uwagi na wścibskie spojrzenia sąsiadów, i do posesji, których część wypoczynkowa znajduje się za domem, wśród drzew i bogatej roślinności.

Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga konserwacji, dlatego jeśli chcesz uniknąć częstego i pracochłonnego odnawiania, wybierz te wykonane z trwałych materiałów lub dobrze zabezpieczone przed korozją. Niektóre produkty potrzebują konserwacji co 2 lata, inne nawet co 20 lat. Zwróć też uwagę na gwarancję producenta – jej wydłużony okres to duża zaleta, zwłaszcza w przypadku tak kosztownej inwestycji, jaką jest budowa ogrodzenia.

Co jeszcze jest istotne? Jeśli cenisz bezpieczeństwo, ważna będzie wysokość oraz sposób zakończenia ogrodzenia – wysokie przęsło trudno przeskoczyć, a w połączeniu z ostrymi grotami może być przeszkodą nie do sforsowania. Dodatkowo ogrodzenie możesz podwyższyć za pomocą podmurówki z bloczków betonowych, cegły klinkierowej lub naturalnego kamienia.

Ogromne znaczenie ma styl – w zależności od upodobań wybierz ogrodzenie nowoczesne lub klasyczne. Te nowoczesne charakteryzują się geometrycznymi wzorami i prostymi kształtami oraz szarą lub antracytową kolorystyką. Modele klasyczne są bogatsze w zdobienia, często z łukiem lub falą i przeważnie występują w kolorze czarnym.

Kolejny element, na jaki warto zwrócić uwagę, to materiał wykonania. Najpowszechniejsze są płoty metalowe, drewniane i metalowo-drewniane, jednak coraz częściej spotyka się konstrukcje metalowo-kompozytowe, a nawet plastikowe. Popularne zestawienie w budowie ogrodzeń to metalowe przęsła oraz betonowe lub klinkierowe podmurówki, ale wariantów jest o wiele więcej, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogrodzenie posesji to duży wydatek – z tego powodu często widuje się zestawienie ładnego frontowego ogrodzenia (z kamienną podmurówką i słupkami) z mniej efektownymi fragmentami tylnymi i bocznymi. Dlatego też łączy się ze sobą serie ogrodzeń z panelami ogrodzeniowymi lub siatką, co znacznie obniża koszty. Jeśli działka graniczy z posesją sąsiada, możesz wystąpić z propozycją podziału kosztów.

Wybierając elementy ogrodzenia zasięgnij opinii znajomych, a przede wszystkim poszukaj inspiracji w internecie - przeglądając zdjęcia z pewnością trafisz na ciekawy pomysł na ogrodzenie, a komentarze innych osób pomogą podjąć decyzję. Możesz kierować się też marką, choć ma ona mniejsze znaczenie. Do wyboru masz ogrodzenia i bramy Wiśniowski – cenione i rozreklamowane na polskim rynku, ale równie dobre będą produkty firmy Polargos czy Polbram.

Ogrodzenia metalowe systemowe, czyli serie ogrodzeń

Ogrodzenia najczęściej sprzedawane są w systemach, które zawierają komplet elementów do budowy płotu, tj.:

 • przęsła ogrodzeniowe,
 • bramy wjazdowe,
 • furtki,
 • słupki ogrodzeniowe i akcesoria montażowe.

Przęsła ogrodzeniowe to podstawowy element serii – montowane między słupkami wyznaczają teren dookoła posesji. Zbudowane są z ramy i wypełnienia w postaci prętów, profili lub sztachet ułożonych zazwyczaj pionowo lub poziomo. Dla ułatwienia montażu przęsło zakończone jest uchwytami (wpustami) pasującymi do mocowań, które łączą je ze słupkiem.

Brama wjazdowa i furtka zapewniają swobodny dostęp do posesji osobom do tego uprawnionym. Pamiętaj o dodatkach, takich jak domofon, elektrozamek czy automat do bramy – to one pozwolą w pełni korzystać z funkcjonalności tych elementów ogrodzenia. Na etapie projektowania domu i ogrodu należy dobrze przemyśleć i wyznaczyć położenie bramy i furtki względem kształtu działki oraz ciągów komunikacyjnych.

Słupki i akcesoria umożliwiają prawidłową instalację przęseł, bram oraz furtek – dzięki dostępności pełnych systemów bez problemu dobierzesz odpowiednie elementy. Montaż ogrodzenia z pomocą metalowych słupków ogrodzeniowych jest dość szybki i łatwy, dlatego każdy może wykonać go samodzielnie.

Dlaczego warto kupować ogrodzenia w serii?

Seria to rozwiązanie gwarantujące idealne dopasowanie stylu, wzoru oraz koloru, powstałe z myślą o kompleksowej budowie ogrodzenia. Seria stanowi kompletny system elementów gotowych do montażu, dzięki czemu jest on prosty. Jeśli jednak zdecydujesz się łączyć produkty z różnych serii lub ogrodzenia systemowe z panelowymi, zwróć uwagę na kolor – dopasujesz go za pomocą tzw. barwy RAL (numeryczne określenie koloru). Popularnymi barwami dla ogrodzeń są: RAL7016 (antracyt), RAL9006 (szary) oraz RAL9005 (czarny).

Rodzaje bram wjazdowych – jak wybrać odpowiedni?

Brama wjazdowa stanowi wizytówkę posesji – każdy chce, aby miała reprezentacyjny wygląd, ale nie zapomnij, że ma przede wszystkim umożliwić łatwy wjazd samochodów uprzywilejowanych, a jednocześnie chronić przed intruzami.

Zatem jak wybrać odpowiedni model bramy? W pierwszym kroku zastanów się, jak szeroki ma być wjazd oraz zmierz ile miejsca możesz przeznaczyć na montaż. Często kształt działki oraz jej szerokość i głębokość ograniczają możliwości, dlatego od tych czynników będzie zależał wybór.

Ze względu na sposób otwierania wyróżniamy bramy wjazdowe:
 • przesuwne,
 • uchylne.

Bramy przesuwne sprawdzą się do szerokich działek, ponieważ konieczne jest miejsce na swobodny przesuw wzdłuż płotu. Większość modeli ma szerokość całkowitą 6 m (brama z przeciwwagą) i potrzebują do otwierania ok. 10 m, szerokość działki nie może więc być mniejsza. Pamiętaj, że obok bramy montuje się też furtkę o szerokości 90-100 cm, na którą też trzeba wygospodarować miejsce.

Spotykane są też bramy przesuwne bez przeciwwagi, których zaletą jest fakt, że wymagają znacznie mniej miejsca do montażu niż te z przeciwwagą – minimalna szerokość to ok. 8,3 m. Dodatkowo taka brama wygląda znacznie atrakcyjniej.

Wybierając bramę przesuwną musisz określić kierunek otwierania – patrząc od strony ulicy, brama lewa będzie przesuwana w lewo, a wersja prawa w prawo. Tego typu bramy potrzebują dużo przestrzeni na przesuw, ale zajmują bardzo mało miejsca w głębokości posesji, dlatego doskonale sprawdzą się na szerokich i płytkich terenach, gdzie dom znajduje się blisko granicy działki.

Bramy wjazdowe uchylne dzielą się na jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe i montowane są do słupków za pomocą zawiasów. Znajdują zastosowanie przy wąskich działkach, ponieważ do ich montażu potrzeba stosunkowo mało miejsca – jego ilość zależy od szerokości bramy i wynosi ok. 3-4 m. Skrzydła otwierają się do wewnątrz posesji, dlatego pamiętaj, że zaraz za bramą nie może znajdować się żadna przeszkoda – w promieniu równym długości całego skrzydła z kilkucentymetrowym zapasem. Oczywiście bramę jedno- i dwuskrzydłową można montować również w przypadku szerokich działek, ograniczeniem jest jedynie dostępna głębokość.

Nowością na rynku są bramy łamane – innowacyjne bramy uchylne, których skrzydła składają się w połowie. Dzięki takiej konstrukcji niezbędna do montażu głębokość jest dwukrotnie mniejsza niż w przypadku standardowych modeli skrzydłowych. To idealne rozwiązanie do wąskich i płytkich wjazdów na posesję, np. w szeregówkach oraz domach wolnostojących z małą działką.

Bez względu na rodzaj wybranej bramy możesz zdecydować się na wersję z napędem lub bez napędu. Ten pierwszy model jest droższy, ale ma jedną istotną zaletę: automat umożliwi wygodne otwieranie i zamykanie bramy bez konieczności wysiadania z auta – to ogromne udogodnienie zwłaszcza podczas deszczowych dni i zimowych mrozów.

Jeśli jednak cenisz wygodę i nowoczesne technologie wybierz bramę sterowaną smartfonem. Takie rozwiązanie daje dużo możliwości m. in. za pomocą aplikacji mobilnej możesz spersonalizować urządzenie, dzięki czemu brama zamknie się od razu po zaparkowaniu samochodu. System smart to także nieograniczony zasięg, co oznacza możliwość sterowania bramą niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujesz – funkcja przyda się np. gdy kurier chce dostarczyć przesyłkę, a ciebie nie ma w domu. Kolejną zaletą jest geolokalizacja, dzięki której brama otworzy się automatycznie, jak tylko znajdziesz się w ustalonej odległości od domu. Dodatkowo system smart można rozbudować o inne elementy, takie jak oświetlenie ogrodowe lub brama garażowa – montaż całości jest bardzo prosty.

Ogrodzenia betonowe

Z betonowych elementów możesz wykonać pełne ogrodzenia lub jego fragmenty. Bloczki i pustaki betonowe z powodzeniem wykorzystasz do budowy altany śmietnikowej, a nawet niewysokiej ścianki wzdłuż podjazdu. Niektórzy stosują pustaki betonowe jako donice ogrodowe, dzięki czemu rośliny stanowią dodatkową ozdobę ogrodzenia. Najczęściej betonowe elementy wykorzystuje się do budowy podmurówki i słupków, które tworzą trwałą i ozdobną konstrukcję do montażu przęseł.

Ogrodzenia betonowe takich producentów jak Joniec czy Ziel-Bruk możesz kupić w pełnych seriach. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń metalowych są to kompletne systemy, dzięki czemu wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. Wybierz kolor i stwórz swoją własną konfigurację ogrodzenia.

Montaż ogrodzenia – jak go wykonać i na co zwrócić uwagę?

Budowa ogrodzenia to dość złożony proces, ale odpowiednio rozplanowany pozwoli na sprawny montaż i uniknięcie podstawowych błędów. Oto, co należy zrobić:

 • Zaplanuj przebieg ogrodzenia i lokalizację poszczególnych elementów.
 • Wybierz rodzaj ogrodzenia i sposób montażu.
 • Wylicz niezbędne ilości produktów.
 • Wytycz miejsce montażu poszczególnych elementów.
 • Wykop otwory i wykonaj zbrojenia pod fundamenty, podmurówkę i/lub słupki (w zależności od sposobu montażu).
 • Wykonaj fundamenty, podmurówkę i/lub słupki (również w zależności od sposobu montażu).
 • Rozłóż na ziemi potrzebne do montażu elementy.
 • W wyznaczonych miejscach zamontuj przęsła, furtkę oraz bramę.

Pamiętaj, że nie zawsze wymiary działki pozwolą na montaż pełnych przęseł. Co zrobić, jeśli według obliczeń na końcu ogrodzenia wyjdzie pół przęsła? Przycięte nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego możesz zwiększyć grubość każdego słupka, a jeśli niezagospodarowana część płotu jest bardzo mała po prostu zwiększ grubość fugi. Na długości kilkunastu metrów jesteś w stanie zniwelować różnicę i zaplanować montaż całych przęseł. Jeśli chcesz wykonać montaż ogrodzenia samodzielnie skorzystaj ze schematów i instrukcji oraz filmów dostępnych w internecie – na pewno ułatwią budowę płotu.

Uwarunkowania prawne to kolejna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę. Nie masz obowiązku ogradzania działki, jeśli jednak zdecydujesz się na budowę płotu, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, należy jednak zgłosić do starostwa zawiadomienie o takim zamiarze, jeśli ma mieć ono wysokość powyżej 2,2 m. W przypadku, gdy ogrodzenie lub jego część ma stanowić funkcję muru oporowego – wówczas pozwolenie na budowę jest konieczne. Tymczasowe i prowizoryczne ogrodzenie, które jedynie zabezpiecza plac budowy w trakcie wykonywania robót, nie wymaga zgłoszenia, ale jest z kolei obowiązkowe.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który określa przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy określonych w tym dokumencie, dlatego jeśli plan przewiduje poszerzenie drogi, niezbędne będzie odsunięcie ogrodzenia w głąb posesji, tak aby zostawić pas gruntu przewidziany na drogę.

W przypadku ruchomych elementów ogrodzenia, takich jak brama przesuwna, niedopuszczalne jest, żeby wjeżdżała ona na tereny sąsiednie – grozi to nakazem rozbiórki. Furtka ogrodzeniowa i brama uchylna muszą być zamontowane w taki sposób, aby otwierały się do wewnątrz posesji – nigdy na zewnątrz, dodatkowo nie mogą znajdować się poza terenem działki.

Co jeśli ogrodzenie ma przebiegać w granicy działek? Co do zasady mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do wspólnego użytku sąsiadów. Jeżeli planujesz budowę płotu w granicy sąsiadujących działek, powinieneś uzgodnić to z sąsiadem i dojść w tej kwestii do porozumienia. Jeśli ogrodzenie znajduje się jednak wyłącznie na twojej działce (nie w granicy), nie musisz pytać o zgodę na jego budowę. Pamiętaj, że koszty utrzymania ogrodzenia usytuowanego w granicy działki ponosisz wspólnie z sąsiadem.

Ogrodzenie działki nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, dlatego na wysokości mniejszej niż 1,8 m, zabrania się umieszczania ostro zakończonych elementów np. drutu kolczastego czy innych podobnych wyrobów.