Ogrodzenia metalowe panelowe

Ogrodzenia panelowe to popularne systemy ogrodzeń osiedli, wspólnot mieszkaniowych oraz terenów sportowych. Głównym elementem systemu są panele ogrodzeniowe. Panel ogrodzeniowy montuje się do słupków za pomocą obejmy, natomiast panele łączy się ze sobą specjalną spinką – montaż jest szybki i prosty. Wykonanie pełnego ogrodzenia ułatwiają prefabrykowane podmurówki betonowe. Panelowe ogrodzenia metalowe to także bramy wjazdowe i furtki, które dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach.

Ogrodzenia metalowe mogą mieć różną formę – jedną z nich są ogrodzenia panelowe (zwane też kratowymi), które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Panele wykonane są z prętów i przypominają duże kratownice. Jakie tereny można nimi grodzić i dlaczego są tak chętnie stosowane? Sprawdź.

Panele ogrodzeniowe metalowe – gdzie najlepiej się sprawdzą?

Działkę można ogrodzić na wiele sposobów. Jedni szukają rozwiązań bezpiecznych i trwałych, drudzy skupiają się na aspekcie dekoracyjnym, a jeszcze inni sugerują się wyłącznie ceną. Płot wykonany z paneli ogrodzeniowych w znacznym stopniu spełnia wszystkie te kryteria.

Panele ogrodzeniowe mają szerokie zastosowanie – wykorzystywane są do grodzenia terenów:

 • mieszkalnych (prywatnych, spółdzielczych i wspólnotowych),
 • handlowych,
 • usługowych,
 • przemysłowych,
 • kulturalno-oświatowych,
 • sportowych.

Co prawda ogrodzenia panelowe atrakcyjnością i różnorodnością formy ustępują seriom ogrodzeń, jednak te w kolorze antracytowym i czarnym są bardzo popularne i często stosowane jako ogrodzenia frontowe terenów prywatnych. Płot panelowy znakomicie sprawdzi się też do grodzenia bocznych granic, gdzie z powodzeniem zastąpi mniej estetyczną siatkę ogrodzeniową. To również doskonała propozycja dla wspólnot, spółdzielni oraz deweloperów – są ekonomicznym rozwiązaniem, co przy dużym terenie może znacznie obniżyć koszty.

Istotną zaletą paneli ogrodzeniowych jest łatwy montaż, dzięki któremu można bardzo szybko zabezpieczyć nawet duży obszar – ma to ogromne znaczenie w przypadku terenów handlowo-usługowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej.

Panele ogrodzeniowe dostępne są w różnych rozmiarach. Do terenów sportowych odpowiedni będzie wysoki panel – ograniczy to ilość montowanych elementów, a płot będzie stabilniejszy. Takie rozwiązanie zapewni dobrą ochronę przestrzeni dookoła obiektów sportowych i mniej piłek poza boiskiem, a co za tym idzie – mniej wyrządzonych szkód.

Z czego składa się ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to powszechne rozwiązanie do budowy płotu wokół terenów o różnym przeznaczeniu. Podstawowe elementy ogrodzenia panelowego to:

 • panele ogrodzeniowe (2D i 3D),
 • bramy wjazdowe (dwuskrzydłowe i przesuwne),
 • furtki,
 • słupki ogrodzeniowe,
 • akcesoria montażowe,
 • podmurówki betonowe.

Panele ogrodzeniowe 2D i 3D

Panele ogrodzeniowe dostępne są w wersji 2D oraz 3D. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim budową. Panele 3D posiadają wytłoczenia w pionowych drutach, dzięki czemu są sztywniejsze, natomiast konstrukcję paneli 2D (płaską, bez przetłoczeń) wzmacniają dodatkowe pręty poziome. Panele ogrodzeniowe 3D najczęściej stosuje się na terenach mieszkalnych, a 2D – na tych handlowych, przemysłowych i usługowych. Panele mogą różnić się także średnicą drutów oraz ich rozmieszczeniem (tzw. wymiarem oczka) – im grubsze druty i mniejsze odległości między nimi, tym trwalsze i sztywniejsze będzie ogrodzenie. Najpopularniejsze kolory ogrodzeń panelowych to: antracytowy, czarny, zielony oraz tzw. ocynk (stal pokryta jest warstwą antykorozyjną i przypomina kolor stalowoszary z charakterystycznym wzorem).

Bramy wjazdowe i furtki

Bramy wjazdowe oraz furtki to ruchome części ogrodzenia, które z jednej strony zabezpieczają teren, a z drugiej – umożliwiają swobodny dostęp do niego. Ich konstrukcja składa się z panelu ogrodzeniowego przymocowanego na stałe do grubszej ramy. Bramy panelowe można podzielić na dwuskrzydłowe oraz przesuwne – te pierwsze montowane są na zawiasach, a drugie na rolkach jezdnych. Bramy przesuwne dostępne są w wersji lewej i prawej – oznacza to kierunek otwierania się bramy, patrząc od strony ulicy. Przy wyborze furtki panelowej również należy określić, czy ma być ona lewa, czy prawa. W jaki sposób? Stojąc na zewnątrz posesji, sprawdź, po której stronie znajdą się zawiasy – jeśli po lewej, wybierz furtkę lewą (i odwrotnie). Istnieją też furtki uniwersalne, które mogą być montowane w obu kierunkach. Pamiętaj, że bramy i furtki należy mocować tak, żeby po otwarciu ruchome elementy pozostawały w granicach działki.

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe wykonane są z metalu i występują w różnych wymiarach, które należy dobrać do mocowanego elementu. Cięższe bramy wymagają grubszych słupków o przekroju 7 x 7 cm, a do montażu ażurowych paneli wystarczą te o przekroju 6 x 4 cm. Aby płot był stabilny, słupek panelowy należy osadzić w gruncie, dlatego musi on mieć odpowiednią wysokość – np. do przytwierdzenia panelu mierzącego 123 cm potrzebujesz słupka o wysokości 170 cm. Zwróć też uwagę, czy słupek posiada gotowe gwintowania – ułatwi to wkręcenie zawiasów podczas montażu furtek i bram uchylnych.

Akcesoria montażowe

Akcesoria do montażu ogrodzenia panelowego to przede wszystkim obejmy i uchwyty, służące do łączenia paneli i słupków, ale też klamki, zamki i zawiasy, dzięki którym sprawnie zamontujesz furtkę i bramę dwuskrzydłową. Wszystkie akcesoria i słupki dostępne są w takich samych kolorach co bramy, furtki i panele ogrodzeniowe, co pozwala łatwo skompletować potrzebne elementy.

Podmurówki betonowe

Betonowe podmurówki i łączniki wzmacniają konstrukcję ogrodzenia oraz wypełniają dolną część płotu. Dodatkowo podwyższają ogrodzenie, co zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed intruzami. Podmurówka dopasowana jest długością do paneli ogrodzeniowych, które najczęściej mają długość 250 cm. Razem z łącznikami (początkowymi, narożnymi i przelotowymi) stanowi system do łatwego montażu pełnej podmurówki ogrodzenia panelowego. Panele możesz montować bez użycia betonowych elementów, jednak konstrukcja będzie wtedy mniej stabilna.

Ogrodzenia panelowe – montaż i cena

Od czego zależy całkowity koszt ogrodzenia panelowego? Bez względu na to, jaki typ działki chcesz ogrodzić, masz do wyboru różne elementy o odmiennych parametrach – łączna cena zależy od ich rodzaju i liczby oraz od sposobu montażu.

Grubość drutu i jego rozstaw ma wpływ na ilość użytego materiału, a to z kolei determinuje cenę jednostkową paneli, bram i furtek. Pamiętaj jednak, że grubsze elementy rozmieszczone bliżej siebie to gwarancja mocnego i trwałego ogrodzenia.

Duże znaczenie ma też zabezpieczenie antykorozyjne. Najtańszym rozwiązaniem jest ocynkowanie, droższe będą panele ogrodzeniowe, które pokryte są nie tylko ocynkiem, ale i powłoką proszkową, co stanowi dodatkową warstwę ochronną i poprawia wygląd płotu. Jeśli wybierzesz wersję z samym ocynkiem, możesz pomalować ogrodzenie na wybrany kolor z użyciem odpowiednich farb do metalu i narzędzi malarskich.

Ważną kwestią, która wpływa na koszt ogrodzenia, jest również liczba akcesoriów i słupków potrzebnych do montażu. Jeśli planujesz wysoki płot, konieczne będzie wykorzystanie wyższych słupków, które są droższe i wymagają użycia większej ilości obejm czy łączników.

Z ceną wiąże się bezpośrednio także sposób montażu – wariant bez podmurówki będzie znacznie tańszy, ale konstrukcja z podmurówką jest trwalsza. Oczywiście jeżeli zamontujesz ogrodzenie samodzielnie, znacząco ograniczysz koszty.

Jakie są najważniejsze zalety ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie panelowe to kompleksowe rozwiązanie do budowy płotu, które znakomicie zastępuje też tradycyjną siatkę metalową przy wyznaczaniu bocznych granic działki. Co sprawia, że stało się popularne? Oto najważniejsze powody:

 • uniwersalne zastosowanie – mogą być stosowane praktycznie wszędzie: na terenach mieszkalnych, użyteczności publicznej, handlowo-usługowych i sportowych;
 • łatwy i szybki montaż – gotowe elementy z powodzeniem zamocujesz samodzielnie, a ogrodzenie powstanie w krótkim czasie;
 • estetyczny wygląd – panele ogrodzeniowe z symetrycznie ułożonych prętów tworzą harmonijną całość, a ażurowa konstrukcja nie przytłacza;
 • mniejszy koszt – stosunkowo niska cena w porównaniu z profilowymi ogrodzeniami ozdobnymi.