Trampolina w ogrodzie od A do Z

Opinii 0

Trampolina ogrodowa to dobra rozrywka dla dzieci i dorosłych. Czas spędzony na akrobacjach i skokach rozwija fizycznie młody organizm dziecka i zapewnia świetną zabawę. Jak każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji, które jednak można zminimalizować prawidłowym montażem i sposobem użytkowania sprzętu. Jak wybrać odpowiednią trampolinę dla domowników i jak z niej bezpiecznie korzystać?

Kobieta skacząca na trampolinie

Jak wybrać trampolinę?

Jeśli zastanawiasz się, od kiedy trampolina dla dziecka będzie właściwą formą zabawy oraz czy rzeczywiście szkodzi na kręgosłup, kolana i stawy, wiedz, że to zależy od kilku czynników. Kryterium jest tutaj rodzaj i rozmiar trampoliny, a także charakter wykonywanych na niej ćwiczeń.

Mama z dwójką dzieci skacze na trampolinie

Okrągła czy może prostokątna trampolina do ogrodu?

Zwykła trampolina ogrodowa zazwyczaj jest okrągła. Pozwala dziecku robić ewolucje i podskoki oraz wykonywać ćwiczenia maksymalnie na wysokości 2-3 metrów.

 

Natomiast trampolina prostokątna zazwyczaj stanowi profesjonalny sprzęt, który pozwala wykonywać ewolucje nawet na wysokości 9 metrów. W tym przypadku, ze względu na konieczność zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa, takie trampoliny są montowane w pomieszczeniach, choć nie jest to regułą.

Jaka trampolina będzie lepsza — z siatką zewnętrzną czy wewnętrzną?

W przypadku trampoliny ogrodowej dla dzieci siatka zabezpieczająca jest koniecznością. Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy siatką zewnętrzną (czyli montowaną na zewnętrznym stelażu trampoliny) a siatką wewnętrzną (osłaniającą jedynie sam batut) jest niewielka. Ma ona jednak kluczowe znaczenie dla funkcjonalności tego sprzętu. Czym trampolina z siatką wewnętrzną różni się od tej z siatką zewnętrzną?

 

Siatka zewnętrzna — trampolina dla starszych (4+):

 • duża przestrzeń do zabawy dla kilkuletnich dzieci,

 • możliwość wykonywania akrobacji (siatka w tym nie przeszkadza).

 

Siatka wewnętrzna — trampolina dla najmłodszych:

 • bezpiecznie ogranicza przestrzeń do zabawy wewnątrz trampoliny,

 • minimalizuje ryzyko kontuzji na stelażu przy krawędzi trampoliny,

 • uniemożliwia dostanie się stopy i nogi dziecka pomiędzy sprężyny.

 

W przypadku trampoliny z siatką zewnętrzną należy pamiętać o montażu osłony sprężyn.

Kilkuletni chłopiec skacze na trampolinie w ogrodzie

Co należy wiedzieć przed zakupem trampoliny dla dzieci?

W miarę popularyzowania się trampolin narosło wokół nich wiele skrajnych opinii. Niektórzy twierdzą, że trampolina to świetny sposób na poprawę sprawności dziecka, a inni, że zagrażają ich zdrowiu i przyczyniają się do bolesnych kontuzji. Jaka jest prawda?

Czy trampolina jest zdrowa dla dziecka?

Zdrowe jest rozsądne korzystanie z trampoliny i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy:

 • im mniejsza średnica batutu, tym mniej osób powinno jednocześnie skakać na trampolinie. Producenci zalecają, by w tym samym czasie z trampoliny korzystała wyłącznie jedna osoba;

 • dzieci powinny korzystać z trampoliny jedynie pod opieką dorosłych;

 • skoki i ewolucje powinny być wykonywane w centralnej części trampoliny, tak by uniknąć zderzenia ze stelażem;

 • aby nie doprowadzić do urazu stawu skokowego należy skakać bez obuwia;

 • aby uniknąć poślizgnięcia się należy skakać na boso, bez skarpetek.

 

Czy trampolina jest bezpieczną rozrywką dla dzieci?

Trampolina jest bezpieczna pod warunkiem zachowania pewnych reguł i zasad:

 • powinna być zabezpieczona siatką wewnętrzną dla najmłodszych,

 • stabilne ustawienie trampoliny ma uniemożliwiać jej przechylenie lub wywrócenie,

 • z trampoliny jednocześnie może korzystać jedna lub maksymalnie dwie osoby,

 • skoki i ewolucje najmłodszych dzieci muszą być wykonywane zawsze pod kontrolą dorosłych.

 

Jaka trampolina dla dwójki, a jaka dla trójki dzieci?

Gdy kupujesz trampolinę dla większej grupy użytkowników, kieruj się wskazaniami producenta dotyczącymi maksymalnego obciążenia sprzętu. Im większa powierzchnia batutu (trampolina mająca co najmniej 3-4 metry średnicy), tym bezpieczniejsza jest zabawa dla dwójki, a nawet trójki dzieci.

 

Jednak zabawa kilku osób na trampolinie wyklucza wykonywanie skoków i ewolucji. Skoki na trampolinie można traktować jako bezpieczne wyłącznie w sytuacji, kiedy skacze jedna osoba. Większość kontuzji, o których mówią specjaliści, zdarza się w przypadku wielu osób skaczących jednocześnie lub podczas zabawy dzieci bez nadzoru dorosłych.

Ile kosztuje trampolina dla dzieci?

Ceny są uzależnione głównie od wielkości tego sprzętu oraz od producenta trampoliny. Istotne jest także przeznaczenie sprzętu. Inny koszt dotyczy trampolin ogrodowych dla dzieci, a inny profesjonalnych batutów gimnastycznych. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a dochodzą nawet do kilku tysięcy.

Czy trampolina to sposób na odchudzanie?

Treningi odchudzające wymagają indywidualnych, niewielkich trampolin z uchwytem, umożliwiających kontrolowane odbicie i wykonywanie ćwiczeń w szybkim tempie. Trampolina fitness zapewnia intensywny trening cardio, który sprzyja redukcji masy.

 

Jednak ćwiczenia na trampolinie, podobnie jak bieganie, obciążają stawy skokowe i kolanowe. Stawy osób z nadwagą lub otyłością są dodatkowo obciążone nadmiarowymi kilogramami. Dlatego trampolina dla dorosłych jako sposób na redukcję masy ciała nie jest polecana osobom, które dotychczas nie ćwiczyły lub mają bardzo wysokie BMI. W późniejszym okresie, po częściowym zrzuceniu wagi, można włączyć takie ćwiczenia do aktywności jako trening wspomagający.

3 kobiety skaczą na trampolinach

Jakie mięśnie pracują podczas treningu na trampolinie?

Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają, czynią ciało zwinnym, dotleniają organizm oraz zwiększają wytrzymałość. Zapewniają pracę niemal wszystkich mięśni, dzięki konieczności ciągłego utrzymywania równowagi. Pod tym względem stanowią one „wszechstronny” i kompletny trening.

Trampolina - ile kalorii można spalić?

Szacuje się, że ćwiczenia na trampolinie pozwalają spalić około 250 kalorii w zaledwie 15 minut. Taka aktywność zużywa o około 20% więcej kalorii niż poranny jogging. Liczba ta jest jednak zawsze uzależniona od rodzaju aktywności, jej intensywności oraz od długości treningu.

Jak prawidłowo zamontować trampolinę?

Sposób montażu trampoliny jest zawsze określony przez producenta sprzętu i należy go bezwzględnie przestrzegać. Trampolinę ustawia się na równym, stabilnym podłożu. Dodatkowo można ją jeszcze przymocować do niego za pomocą specjalnych uchwytów lub obejm – zależnie od miejsca ustawienia. Podłożem dla trampoliny może być wszystko, co zapewnia stabilizację: deski tarasowe, ziemia, żwir, trawnik, betonowe podłoże.

Chłopiec w wieku około 10 lat skacze na dużej okrągłej trampolinie

Trampolina wkopana w ziemię

To rozwiązanie bardzo atrakcyjne wizualnie i bezpieczne, pod warunkiem zachowania precyzji wykonania. Polega na umieszczeniu trampoliny w wykopanym w ziemi otworze w taki sposób, aby batut znalazł się na poziomie gruntu. Należy dokładnie zmierzyć średnicę wykonanego w ziemi otworu, aby najmłodsze dzieci nie miały możliwości przypadkowego dostania się pod trampolinę. Rozwiązanie to jest wygodne dla najmłodszych, ponieważ uniemożliwia spadnięcie z trampoliny, choć dla bezpieczeństwa warto mimo wszystko pozostawić siatkę. Wyskoczenie poza obręb batutu również może skończyć się urazem.

Dodano: 12-05-2020
Uaktualniono: 12-05-2020