Skuteczne sposoby na walkę z upałem w domu i ogrodzie

Opinii 1

Choć wiele osób świetnie znosi wysokie temperatury, gorące lato często staje się prawdziwą udręką. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów na upały. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba?

Kobieta przykładające butelkę wody do czoła w celu schłodzenia się

Letnie upały – jak radzić sobie z nimi w domu?

Wysoka temperatura powietrza sprawia, że przebywanie w mieszkaniu staje się trudne i nieprzyjemne. Na początku lata, gdy rozpoczyna się sezon upałów, organizm potrzebuje kilku dni na aklimatyzację. Wtedy najlepiej unikać dużego wysiłku fizycznego, częściej odpoczywać i dbać o dostateczne nawodnienie organizmu. Jednak w przypadku najwyższych letnich temperatur warto sięgnąć po dodatkową pomoc.

 

 • Załóż klimatyzację. Zapewnia płynne i szybkie schładzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu do zadanej temperatury. Pełny komfort daje instalacja centralna, chłodząca każde pomieszczenie oddzielnie - jednak stanowi najdroższe rozwiązanie. Pośrednim wyjściem pozostaje montaż pojedynczego klimatyzatora w centralnym punkcie mieszkania lub po prostu urządzenie przenośne – choć to ostatnie jest mniej efektywne i głośniejsze.

  Klimatyzatory przytwierdzone do elewacji domu jednorodzinnego
 • Zasłoń okna. Najskuteczniejsze są zewnętrzne żaluzje i rolety oraz folie przeciwsłoneczne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także markizy, które dają przyjemny cień w upalne dni i nie zabierają pomieszczeniom zbyt dużo światła. Najmniej efektywne są tradycyjne zasłony, zwłaszcza te w ciemnych barwach, które podczas upału nagrzewają się i oddają ciepło do pomieszczeń.

 • Zapewnij przepływ powietrza. Bez dostępu świeżego powietrza do pomieszczeń nie ma mowy o komfortowym funkcjonowaniu w upał. Mieszkanie warto wietrzyć wcześnie rano i w nocy. W ciągu dnia można zostawić uchylone te okna, które znajdują się po zacienionej stronie budynku. Sprawny przepływ powietrza można wymusić, ustawiając podręczne wentylatory i wiatraki lub montując na suficie lampowentylator.

 • Wyłącz urządzenia elektryczne. Oprócz urządzeń wytwarzających duże ilości ciepła (piekarnik, żelazko, kuchenka, mikrofalówka) warto w najgorętsze dni wyłączyć wszystkie ładowarki i inne urządzenia elektryczne, które nie są używane. Duże ilości ciepła potrafi wytworzyć również oświetlenie (zwłaszcza żarówki starego typu i halogenowe). Najlepsze pod tym względem są żarówki LED.

 • Oszczędnie z gotowaniem. Mowa nie tylko o długim korzystaniu z piekarnika i kuchenki, lecz także o dobieraniu rodzaju i liczby potraw. Ostre, tłuste dania nasilają potliwość i uczucie gorąca, podobnie jak obfite posiłki. W największe upały warto zatem postawić na lekkie dania oraz chłodzące napoje.

 • Zwróć uwagę na to, co pijesz w upały. Odwodnienie to wstęp do przegrzania i poważniejszych kłopotów. W gorące dni płyny są potrzebne nie tylko po to, aby zaspokoić pragnienie, ale również w celu nawodnienia organizmu (należy je pić także wtedy, gdy nie odczuwasz w danym momencie pragnienia). Regularnie pij wodę, rozwodnione soki albo kefir.

Jak przetrwać gorące lato w ogrodzie?

Ciepła temperatura powietrza zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak silne promienie słoneczne stwarzają zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jak przyjemnie i bezpiecznie spędzać gorące dni w ogrodzie?

 

 • Posadź odpowiednie rośliny. Niektóre z nich pełnią funkcję naturalnych, zielonych ścian. W pobliżu tarasów lub altan posadź pnącza – bluszcz lub niektóre odmiany winorośli. W krótkim czasie stworzą szczelną zasłonę, która zapewni upragniony kawałek cienia. Również drzewa liściaste, w okolicy tarasu, po kilku latach utworzą dekoracyjny, ochronny parasol.

 • Zainstaluj basen. Będzie stanowił nie tylko świetną rozrywkę dla całej rodziny, ale również poprawi mikroklimat ogrodu i zapewni latem ochłodę. Niektóre baseny ogrodowe mają zadaszenie, które chroni przed nadmiernym słońcem.

 • Zamontuj ogrodowy prysznic lub zraszacze. Chłodny natrysk w upalny dzień przynosi szybką ulgę. Zapobiega przegrzaniu organizmu i jest świetną zabawą dla dzieci.

  Dzieci biegające w ogrodzie w kroplach wody ze zraszaczy
 • Postaw na kurtynę wodną. Wodna mgiełka błyskawicznie schładza powierzchnię skóry. Kurtynę wodną można zamontować bezpośrednio pod dachem tarasu lub ustawić w ogrodzie jako wolnostojącą bramkę.

 • Na zewnątrz szukaj cienia. Miejsca, które przyniosą ulgę to te, gdzie cień utrzymuje się przez cały dzień, np. pod koronami dużych, starych drzew. Skuteczne są również wszystkie przewiewne, ale osłonięte altany, tarasy i patia oraz szerokie ogrodowe parasole.

Jak upał wpływa na organizm ludzki?

Kiedy temperatura powietrza przekracza 30°C, zwykłe, codzienne funkcjonowanie staje się trudne, a dla osób starszych i dzieci wręcz niebezpieczne. Dalszy wzrost temperatury może doprowadzić do odwodnienia organizmu i do udaru cieplnego.

 Kobieta w stroju kąpielowym. Udar cieplny.

UWAGA!

Do charakterystycznych objawów udaru należą: osłabienie, zawroty i silny ból głowy, nudności i wymioty, zaczerwienienie skóry, gorączka, szum w uszach oraz drgawki. Jeśli zauważysz je u siebie lub innych osób, postępuj według następujących wskazówek:

 • wezwij pogotowie – to pierwszy krok przed udzieleniem jakiejkolwiek pomocy osobie poszkodowanej;

 • przenieś osobę poszkodowaną w chłodne, zacienione miejsce;

 • zdejmij z niej nadmiar odzieży;

 • schłodź powierzchnię skóry chłodnym powietrzem lub letnią wodą;

 • jeśli osoba poszkodowana jest przytomna, trzeba koniecznie podać jej chłodne (ale nie zimne) płyny;

 • połóż chłodne kompresy w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych – tam, gdzie zazwyczaj badany jest puls (nadgarstki, szyja oraz pachy i pachwiny).

 

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

- Prawidłowo użytkowana i konserwowana jest całkowicie bezpieczna. Jednak niewłaściwie lub zbyt rzadko czyszczona, może stać się problemem dla alergików i osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

 

Do jakiej temperatury schłodzić pomieszczenie w upał?

- W pomieszczeniach temperatura powinna być niższa o maksymalnie 5-6 stopni od temperatury otoczenia. Zbyt duża różnica temperatur wywołuje złe samopoczucie i grozi przeziębieniem.

 

Czy jedzenie cytryn pomaga w upały?

- Cytryna ma działanie wychładzające organizm, dlatego poleca się pić wodę z cytryną w upały. Natomiast pasta zrobiona z 1 łyżki soku cytrynowego i 1 łyżki soli (oba składniki mają działanie obkurczające), użyta jako peeling w strategicznych miejscach, skutecznie zmniejsza potliwość.

 

Jak ochronić psa przed upałem?

- Zapewnij mu stały dostęp do świeżej wody w misce. Podczas zabawy z psem można go także polewać letnią wodą. Zapewnij mu także zacienione miejsce do odpoczynku.

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020