Porównanie: działka rekreacyjna czy ogródek działkowy?

Opinii 0

Wypoczynek na świeżym powietrzu po długim tygodniu pracy staje się coraz częstszym marzeniem zwłaszcza młodych, zapracowanych osób. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem działki rekreacyjnej lub ogródka działkowego, zobacz, jakie konsekwencje pociąga za sobą wybór każdego z tych rozwiązań. Czym różni się działka od ogródka i która opcja jest lepsza?

Domek na działce ogrodowej

Czy warto kupić ogródek działkowy?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy kupić ogródek działkowy, zobacz, co kryje się pod tym pojęciem. Większość działek w Polsce, szczególnie tych znajdujących się w miastach lub na jego obrzeżach, to Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), które należą do Polskiego Związku Działkowców. Abyś mógł korzystać z takiej działki, masz dwie możliwości:

  • wystosowanie zapytania do zarządu kierującego danym ogrodem, czy jest jakaś wolna działka, którą mógłbyś użytkować,

  • odkupienie ogródka działkowego.

 

Wadą pierwszego sposobu jest konieczność długiego oczekiwania na wolną działkę, ponieważ zazwyczaj wszystkie są zajęte. Dlatego najpierw musisz wpisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać na zwolnienie któregoś terenu. Drugie rozwiązanie jest pod tym względem zdecydowanie szybsze.

 

Niemniej jednak nabycie ogródka działkowego jest nabyciem tylko z nazwy. W rzeczywistości podpisujesz umowę o użytkowanie ogródka działkowego, dlatego nie przysługują ci do niego prawa właścicielskie – te wciąż pozostają w rękach Polskiego Związku Działkowców, który jedynie udostępnia ci działkę do użytkowania.

 

Pomimo tego wydzierżawienie ogródka działkowego to wciąż dobry pomysł. Dzięki kawałkowi zielonej przestrzeni możesz odpocząć na świeżym powietrzu nawet w dużym mieście, bez konieczności wyjeżdżania poza jego granice. Ponadto ogródek działkowy może stać się dla ciebie źródłem świeżych warzyw i owoców, jeśli zainwestujesz trochę czasu w sadzenie i pielęgnowanie drzewek owocowych oraz zorganizowanie warzywniaka. To także wspaniałe miejsce, by ugościć rodzinę i przyjaciół w ciepły, piątkowy wieczór.

Domek, altanka na rodzinnym ogródku działkowym

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

Zanim zaczniesz prowadzić jakiekolwiek prace, pamiętaj, że musisz przestrzegać regulaminu ogródków działkowych. Dlatego najpierw dokładnie się z nim zapoznaj – dzięki temu dowiesz się, jakie prace są zabronione.

 

Zagospodarowanie działki należy zacząć od oceny gleby i stanu gruntu. W pierwszej kolejności prawdopodobnie konieczne będą prace porządkowe. Gdy już zdecydujesz, jak zaprojektować ogródek działkowy, warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodnicze. Urządzenie ogrodu działkowego powinno spełniać twoje potrzeby i cele.

 

  • Jeśli zależy ci przede wszystkim na kontakcie z naturą i na uprawie roślin, obsadź większość działki ulubionymi kwiatami, krzewami, a także zadbaj o trawnik. Nie zapomnij o drzewkach owocowych, które wiosną pięknie zakwitną, a latem i jesienią obrodzą słodkimi owocami, a także o warzywniaku.

  • Jeśli planujesz pojawiać się na działce rzadziej – tylko w weekendy – musisz postawić na rozwiązania i rośliny, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Najlepiej po prostu zrezygnuj z gęstego nasadzania oraz wykorzystaj drzewa iglaste, rośliny wolno rosnące oraz niewymagające cięcia.

  • Gdy planujesz spędzać wakacje w ogródku działkowym, pomyśl także o odpowiedniej architekturze ogrodowej. Drewniana altanka zapewni ci ochronę przed intensywnym słońcem, a mały plac zabaw dostarczy dzieciom rozrywkę. Jeśli w ogródku jest wystarczająco dużo miejsca, możesz także pomyśleć o basenie ogrodowym.

Osoba odpoczywająca w fotelu na działce rekreacyjnej. Las w tle.

Co to jest działka rekreacyjna?

Alternatywą dla ogródka działkowego jest działka rekreacyjna. W ustawie “Prawo budowlane” jest traktowana jako kategoria pośrednia pomiędzy działką budowlaną a rolną. Już sama nazwa wskazuje, że chodzi o teren, którego głównym przeznaczeniem jest wypoczynek i rekreacja.

 

Podstawową cechą, która odróżnia działkę od ogródka, jest status właścicielski. W przeciwieństwie do ogródka działkowego możesz stać się jedynym właścicielem działki rekreacyjnej i korzystać z wszelkich praw właściciela. Możesz ją odsprzedać albo wynająć, nie musisz także ponosić opłat za korzystanie z tego terenu (z wyjątkiem obowiązku podatkowego oraz dostawy mediów).

 

Przy jej zakupie musisz jednak dopełnić kilka dodatkowych formalności, w tym uregulować kwestie prawne u notariusza, a także powiadomić gminę o zakupie działki powyżej 36 arów, jeśli twoje stałe miejsce zamieszkania znajduje się poza tą gminą. Ponadto, zakup działki rekreacyjnej to droga inwestycja w porównaniu do wydzierżawienia ogródka działkowego.

Działka rekreacyjna – co można tam budować?

Pomimo tego, że po zakupie działki rekreacyjnej przysługują ci do niej uprawnienia właścicielskie, możesz napotkać pewne ograniczenia przy wznoszeniu na niej budynków.

 

To, co będziesz mógł tam wybudować, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni lub od warunków zabudowy, które przygotowuje miasto albo gmina. W tych dokumentach znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące m.in.:

  • maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynku,

  • kąta nachylenia połaci dachowej,

  • maksymalnej dopuszczalnej powierzchni zabudowy.

 

Jeśli plan budowy budynku spełnia wymagania planu zagospodarowania przestrzeni lub warunków zabudowy, gmina powinna wydać pozwolenie na jego budowę. Istnieją jednak obiekty, które takiego pozwolenia nie wymagają. Dotyczy to tych zabudowań, których powierzchnia nie przekracza 35 m2. Dlatego zazwyczaj pozwolenia na budowę nie wymagają pomieszczenia gospodarcze, garaże oraz altany, domki narzędziowe i inne obiekty małej architektury.

Dom z ukwieconym

Działka rekreacyjna czy ogródek działkowy – co wybrać?

Zarówno ogródek działkowy, jak i działka rekreacyjna mają swoje zalety i wady. Jeśli nie masz zbyt dużego kapitału na zakup gruntu, lepiej postawić na ogródek działkowy. Działka rekreacyjna wymaga o wiele większej inwestycji finansowej. Ogródek działkowy będzie również lepszy, gdy chcesz cieszyć się kawałkiem zieleni w obrębie miasta.

 

Natomiast kupując działkę rekreacyjną, stajesz się jej właścicielem i zakres twoich uprawnień gwałtownie się rozszerza. W przeciwieństwie do dzierżawy ogródka działkowego nie musisz liczyć się z ograniczeniami narzuconymi przez zarząd działek, w tym także ponoszenia pewnych obowiązków finansowych, np. płacenia składek członkowskich do Polskiego Związku Działkowców.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

- Cena działki rekreacyjnej zależy od jej położenia, a także od regionu, w którym się znajduje. Za najbardziej atrakcyjne lokalizacje trzeba zapłacić nawet 300 zł/m2., natomiast za najmniej atrakcyjne tylko 40 zł/m2.

 

Działka rekreacyjna – jaki podatek trzeba zapłacić?

- Po zakupie działki rekreacyjnej trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Potem, co kwartał, konieczne jest płacenie rocznych rat podatku od nieruchomości. Jeśli na działce znajduje się dom letniskowy, od niego także trzeba zapłacić podatek od nieruchomości w zależności od powierzchni obiektu.

 

Jak kupić ogródek działkowy?

- Ogródka działkowego nie można kupić na własność. Można go wydzierżawić, nabywając prawo dzierżawy od innego działkowca lub od zarządu ogródków działkowych.

 

Ile kosztuje ogródek działkowy?

- Cena zależy od wielu czynników. W dużych miastach brakuje wolnych działek, więc trzeba zapłacić więcej za ich dzierżawę – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Czym ogrodzić ogródek działkowy?

- Wybór ogrodzenia może narzucać regulamin ROD, dlatego warto się z nim zapoznać. Jeśli nie ma żadnych ograniczeń, wybierz ogrodzenie według własnych upodobań. Warto jednak postawić np. na ogrodzenie panelowe, które efektywnie odgrodzi teren od sąsiednich działek.

 

Jakie są opłaty za ogródki działkowe?

- Działkowiec musi płacić co roku opłatę ogrodową, opłatę energetyczną (prąd), opłatę za wywóz odpadów komunalnych. Do tego może dochodzić opłata członkowska PZD, opłata za dzierżawę działki, za podłączenie do linii energetycznej itp.

 

Do kogo należą ogródki działkowe?

- Właścicielem ogródków działkowych jest Polski Związek Działkowców (PZD).

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020