Plac zabaw w ogródku

Opinii 6

Dobrze urządzony plac zabaw jest miejscem, w którym dzieci chętnie spędzają czas. Ale trzeba pamiętać, że „dobrze” oznacza odpowiednio wybraną lokalizację oraz zabawki i urządzenia dostosowane do wieku dzieci, dla których miejsce to jest przeznaczone. Trzeba też pamiętać, że plac zabaw musi być bezpieczny.

LOKALIZACJA

Wyznaczając miejsce na plac zabaw warto zadbać, by dzieci były widoczne z tarasu, z okna kuchni czy salonu. W godzinach południowych trzeba zapewnić im trochę cienia: może rzucać go drzewo, duży krzew lub ogrodowy parasol.

WYPOSAŻENIE DOSTOSOWANE DO WIEKU

Podział na grupy wiekowe, który ma ułatwić urządzenie placu zabaw, jest oczywiście umowny. Zawsze trzeba odnosić się do konkretnych osobowości małych użytkowników, bo są przecież dzieci bardziej i mniej aktywne, sprawniejsze fizycznie niż rówieśnicy, bardziej zainteresowane zabawami kreatywnymi niż sportem, itp.

 

Dzieci najmłodsze, jedno-, dwu- i trzylatki najchętniej bawią się w piaskownicy. W dni upalne przyda się też niewielki nadmuchiwany basen ogrodowy. Do tego plastikowe wiaderka i łopatki, grabki, foremki, taczki. Przyda się też mała plastikowa zjeżdżalnia czy tzw. bujak: konik (lub inne zwierzę) na biegunach.

 

Dzieciom trzy-pięcioletnim potrzeba więcej ruchu, warto więc dodać huśtawkę, albo gotowy zestaw „huśtawka, drabinki, zjeżdżalnia”. Przyda się także domek lub wigwam (płócienny lub z tworzywa sztucznego), w którym maluchy będą mogły się schronić. Takie wyposażenie powinno wystarczyć również sześcio- czy siedmiolatkom,

 

Ośmio- dziesięciolatki potrzebują większych wyzwań: lubią się wspinać, biegać, pokonywać trudności. Marzą o trampolinie, drewnianym domku na drzewie lub na palach. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dosyć, warto zainwestować w drewniany fort z pomostem, domkiem, schodkami, zjeżdżalnią i linami do wspinania się (ewentualnie z kółkami do podciągania). Taka budowla będzie też atrakcyjna dla starszych dzieciaków, choć w miarę dorastania coraz mniej czasu będą one spędzać w przydomowym ogrodzie, a więcej z rówieśnikami.

CO WYBRAĆ?

Zabawki plastikowe. Są lekkie, kolorowe, stworzone specjalnie dla maluchów. Te wykonane z tworzywa lepszej jakości (odpornego na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych) nie tracą swych walorów przez kilka sezonów, ale są droższe.

 

Urządzenia z drewna. Są przyjazne, bo wykonane z materiału naturalnego, ładnie wpisującego się w otoczenie jakim jest ogród. Z drewnianych elementów wykonuje się piaskownice, huśtawki, oraz konstrukcje zwane popularnie fortami lub kombajnami (łączące rozmaite funkcje: wieże, domki, huśtawki, linki i sieci do wspinania, zjeżdżalnie, czasami też piaskownice).

 

Przed dokonaniem zakupu trzeba sprawdzić jakość wykonania: wszystkie powierzchnie muszą być bardzo starannie wygładzone i zaimpregnowane, nie mogą mieć spękań ani zadziorów.

 

Konstrukcje metalowe. Huśtawki i zestawy łączące kilka elementów, np. huśtawki ze zjeżdżalnią wykonywane są ze stalowych drążków lakierowanych proszkowo (z akcesoriami, np. siedziskami huśtawek, z tworzywa sztucznego). Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i na zginanie. Konstrukcję taką ustawia się po prostu na podłożu, trzeba więc sprawdzić, czy jest ona na tyle stabilna, by nie mogła przewrócić się podczas zabawy.

JAKA NAWIERZCHNIA?

Najlepszym podłożem na plac zabaw jest dobrze pielęgnowany trawnik. Do niedawna polecany żwir czy piasek są niewygodne, rozsypują się po okolicznym terenie, a upadek na nie wcale nie jest bezpieczniejszy, za to na pewno bardziej bolesny, niż na trawę. W ofercie pojawiły się też gumowe kostki brukowe i płytki, które nakleja się na ustabilizowane podłoże. Powstają nawierzchnie amortyzujące skoki i upadki. Kupując takie elementy warto sprawdzić, czy nie wydzielają zapachu. To mogłoby świadczyć o uwalnianiu się substancji szkodliwych, pochodzących np. z poliuretanów.

BEZPIECZNA ZABAWA

Przed nabyciem wyposażenia placu zabaw trzeba dobrze przyjrzeć się wybranym urządzeniom. Należy sprawdzić czy:

 

  • wszystkie powierzchnie (drewniane, metalowe czy plastikowe) są gładkie, a także czy przeguby i połączenia są solidnie wykonane;

  • w miejscach połączeń elementów nie występują wąskie rozwidlenia, w których mogą się klinować palce, albo troczki od ubrania;

  • nie ma małych otworów, w których może utknąć palec;

  • szczeble balustrad są ustawione w takich odległościach, by nie mogła zmieścić się między nimi głowa dziecka;  

  • śruby i wkręty mają łby płaskie i czy nie wystają ponad powierzchnię (mogą być nakryte specjalnymi osłonami z tworzywa sztucznego);

  • dobrze, jeśli piaskownica ma pokrywę, którą można zamknąć na noc (gdy nie jest używana), chroniącą piasek przed zabrudzeniem.

 

Warto też wiedzieć, że

 

  • Urządzenie do zabawy nie powinno być wyższe niż 3 m.

  • Huśtawki muszą mieć miękkie zawiesia (łańcuch lub sznur w osłonie z tworzywa sztucznego), bo gdy dziecko spadnie, przy sztywnych zawiesiach siedzisko nadal porusza się ze znaczną prędkością i może poważnie zranić. 

  • Schodki przeznaczone dla młodszych dzieci muszą mieć poręcze – w przypadku  starszych dzieci jedynie wówczas, gdy schody mają powyżej 100 centymetrów wysokości.

Ustawiając urządzenia do zabawy należy pamiętać o zostawieniu strefy bezpieczeństwa 1,5-2,0 m wolnej od jakichkolwiek elementów.

Dodano: 22-05-2013