Palenisko ogrodowe. Czym jest i jak z niego korzystać?

Opinii 0

Palenisko ogrodowe pozwala na przedłużenie czasu, jaki można w sezonie spędzić na tarasie lub ogrodzie. Nie tylko dobrze się prezentuje i ogrzewa, ale też daje przyjemne światło i pozwala na przygotowanie smacznych potraw. Jakie są zasady jego użytkowania i jaki rodzaj paleniska sprawdzi się najlepiej?

Grupa młodych ludzi siedząca wokół paleniska ogrodowego

Palenisko ogrodowe – co to jest?

Ogień płonący w okrągłym palenisku z kamieni, nad którym ktoś ogrzewa dłonie

Palenisko ogrodowe to konstrukcja, która pozwala w bezpiecznych warunkach rozpalić ogień. Służy do:

 

  • oświetlenia;

  • odstraszania owadów wieczorami;

  • może stanowić element wędzarni ogrodowej.

  • ogrzewania podczas chłodniejszych dni i wieczorów spędzanych w ogrodzie lub na tarasie. Pozwala na przedłużenie sezonu;

  • przygotowania bezpiecznego ogniska i przygotowywania potraw. Można wyposażyć je w podwieszany kociołek lub grill;

Rodzaje palenisk ogrodowych

Rodzina siedząca pod baldachimem namiotu w pobliżu paleniska ogrodowego

Paleniska ogrodowe występują w różnej formie i mogą być zbudowane z wielu materiałów odpornych na wysokie temperatury. Do budowy nadadzą się cegły i kamień. Można również kupić gotowe paleniska ze stali nierdzewnej lub żeliwne. Innym rodzajem jest palenisko gazowe.

Palenisko z kamienia

Niektórzy producenci decydują się na wykonanie gotowych palenisk z estetycznego kamienia. Stanowią one prawdziwą ozdobę ogrodu i tarasu, wpisują się w styl klasyczny, rustykalny, skandynawski. Mają zazwyczaj nowoczesną, prostą formę. Kamień to także materiał, z którego łatwo wykonać palenisko samodzielnie.

Palenisko z cegły

W podobny sposób można wykonać palenisko z cegły. Można nadać mu kształt okręgu lub wybudować coś na kształt kominka lub grilla (ewentualnie połączenia obu). Do łączenia cegieł przyda się zaprawa i cement odporne na wysokie temperatury. Można również kupić gotową podstawę paleniska wykonaną ze stali i obudować ją wybranym materiałem. Przeczytaj artykuł, jak zbudować palenisko murowane krok po kroku.

Palenisko ze stali nierdzewnej

Jeśli palenisko ma być minimalistyczne i nowoczesne, warto wybrać to ze stali nierdzewnej. Można z niego w łatwy sposób zrobić grill lub powiesić nad nim kociołek do przygotowywania dań jednogarnkowych. Można wybierać pośród palenisk otwartych lub z przykryciem. Jeśli ma ono służyć wyłącznie ogrzewaniu i lekkiemu doświetlaniu tarasu, warto wybrać ogrzewacz tarasowy z efektownym kominem.

Palenisko żeliwne

Podobny wygląd do palenisk ze stali nierdzewnej zachowują te żeliwne. Różnica polega na tym, że są one o wiele cięższe i trudniej je przenosić z miejsca na miejsce. W ofercie znaleźć paleniska w kształcie minimalistycznej misy, kosza, czy kominka.

Palenisko gazowe

Oprócz klasycznych palenisk, można zdecydować się też na to zasilane gazem ziemnym lub propanem. Jego zaletą jest możliwość łatwej regulacji temperatury. Nie potrzebuje także użycia żadnego rodzaju rozpałki lub węgla.

Jak wybrać miejsce na palenisko?

Pieczenie pianek nad paleniskiem ogrodowym

Palenisko najlepiej ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru. Najlepsza będzie część wschodnia, ponieważ najczęściej wieje od zachodu. Dobrze, aby palenisko nie sąsiadowało z terenami zabudowanymi, polami lub lasem (można je rozpalić w odległości 4 m od sąsiadującej działki, 10 m od płodów rolnych, 100 m od lasu). Nie może też przeszkadzać sąsiadom, dlatego trzeba je umieścić w centralnej części ogrodu. Aby spełniało funkcje rekreacyjne, np. stanowiło grill, oświetlenie lub kominek, warto ustawić je przy tarasie lub miejscu, w którym stoi stół i krzesła.

Jak zorganizować przestrzeń dookoła paleniska?

Miejsce dookoła paleniska można obsadzić wyższymi kwiatami lub krzewami, które zatrzymają dym lecący w kierunku sąsiada. W ten sposób można zminimalizować ewentualne konflikty. Warto umieścić siedziska, które będą mobilne i które łatwo będzie można przestawiać, kiedy dym zmieni kierunek. W pobliżu trzeba też zaprojektować drewutnię, z której łatwo będzie można wziąć wszystko, co potrzebne do rozpalenia ognia. Stojak na drewno może być wykonany ze stali nierdzewnej lub drewna. Jeśli palenisko jest umieszczone na stałe, można je także wymurować.

Jak korzystać z paleniska?

Aby rozpalić ogień, należy wypełnić palenisko suchym (mokre wzmaga pojawienie się dymu) drewnem kominkowym. Najlepiej ustawić je pionowo, tworząc kopczyk. Można też użyć standardowych podpałek, które przyspieszają pojawienie się ognia. Aby rozpalanie było bezpieczne, trzeba mieć w zanadrzu konewkę z wodą, którą w razie konieczności, będzie można ugasić palenisko. Nie należy dokładać żadnych zielonych odpadów z ogrodu, gałązek, a przede wszystkim śmieci. Jest to niezgodne z prawem. Warto też sprawdzić, czy dana gmina nie ma własnych przepisów dotyczących ognisk.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak zrobić palenisko z kostki brukowej lub kamieni?

Wystarczy wyznaczyć niewielkie koło w wybranym miejscu i zrobić wgłębienie na około 20-30 cm. Następnie trzeba jeszcze ułożyć kamienie (mogą to być kamienie polne, ale także pozostałości po kostce brukowej) dookoła wyznaczonego okręgu. Najlepiej wykonać dwie linie lub ułożyć kamienie schodkowo. Jeśli konstrukcja wymaga utwardzenia i zabezpieczenia, można użyć żaroodpornej zaprawy lub odpornego na wysokie temperatury cementu przeznaczonego do budowy pieców.

Jak zrobić palenisko murowane?

Potrzebne będą drewniane paliki, sznurek, poziomica, łata murarska, ognioodporna cegła szamotowa i zaprawa odporna na żar. Na początku należy przy pomocy sznurka i patyka zrobić duży cyrkiel i wyznaczyć okrąg, czyli plan paleniska. W wyznaczonym miejscu trzeba usunąć ziemię na ok. 20 cm i wypełnić 10-centymetrową warstwą zaprawy betonowej, którą rozprowadza się i wyrównuje łatą murarską. Beton należy zostawić do lekkiego wyschnięcia i następnego dnia wyznaczyć mniejszy okrąg. Dookoła okręgów należy ułożyć cegły, a następnie mur na mijankę. Luki wypełnia się zaprawą. Przez kilka dni całość warto polewać wodą, aby zaprawa lepiej się przyczepiła.

Jakie kamienie na palenisko wybrać?

Tworząc palenisko, można wybrać wiele odmian kamieni. Należą do nich np. kamienie polne, granit, kamień łupany, a nawet żwir.

Czym pomalować palenisko ogrodowe?

Do malowania paleniska należy użyć farby żaroodpornej. W ofercie znaleźć można takie uniwersalne, które zabezpieczą wybraną powierzchnię i będą bezpieczne nawet wtedy, kiedy zostaną wystawione na bardzo wysoką temperaturę.

Jakie drewno jest dobre na ognisko?

Do paleniska można używać jedynie drewna kominkowego. Na ognisko nie nadaje się drewno drzew iglastych, ponieważ wydziela zbyt dużo żywicy (jest toksyczna po spalaniu). Najlepszy będzie grab, jesion, buk, dąb, brzoza, topola, wierzba.

Czy można palić ognisko na działce?

Należy pamiętać o przepisach, które określają, w jakich przypadkach rozpalanie ognisk na działce jest zgodne z prawem. Nie można palić w nim liści, trawy i gałęzi, a tym bardziej śmieci. Złamanie tej zasady może skutkować otrzymaniem grzywny. Można za to wykorzystać palenisko ogrodowe w celach rekreacyjnych, jeśli nie będzie ono przeszkadzać sąsiadom (ognisko można rozpalić w odległości 4 m od sąsiadującej działki i 10 m od płodów rolnych) i zachowa się pewne zasady. Dotyczą one wyboru odpowiedniego rodzaju drewna (powinno być to specjalne drewno opałowe. Lepiej unikać drzew iglastych, ponieważ wydzielają za dużo żywicy, która po spaleniu staje się toksyczna). Jeśli posesja graniczy z lasem, palenisko musi być od niego oddalone o 100 m.

Co można piec na ognisku?

Na ognisku można przygotowywać klasyczne kiełbaski i kaszankę, różne rodzaje zamarynowanego mięsa, ryby, warzywa oraz podpiekać pieczywo. Na ruszcie można położyć zawinięte w folię owoce i mniejsze warzywa, a nawet zrobić pizzę z grilla. Popularne są również kociołki do przygotowywania zup i dań jednogarnkowych.

Dodano: 07-07-2021
Uaktualniono: 20-07-2021