Ogród ekologiczny - dowiedz się, jak go stworzyć. Przedstawiamy praktyczne rady i wskazówki.

Opinii 0

 Ogród naturalistyczny, zwany też ekologicznym, jeżeli jest dobrze zaprojektowany - nie wymaga dużego nakładu pracy i może cieszyć swoim bezpretensjonalnym pięknem. Być może to tęsknota za tym, co prawdziwe i popularny trend eko sprawiają, że chętnie decydujemy się na ten typ ogrodu. Jednak niezależnie od powodów, jedno jest pewnie - ogrody naturalistyczne coraz częściej zdobią przydomową przestrzeń. Podpowiadamy więc, czym charakteryzuje się taki ogród, a także jak o niego dbać.

 

 

Ogród naturalistyczny, czyli jaki

 Główne założenia tego typu ogrodu to bioróżnorodność, naturalne sposoby pielęgnacji i równowaga. Ogród naturalistyczny powinien nawiązywać do naturalnie występujących w danym rejonie roślin. Jeżeli nasz dom stoi pośród pól i łąk, powinniśmy postawić na rodzime kwiaty, takie jak stokrotki, rumianek, maki czy też zioła. Idealnie, gdy możemy sobie pozwolić na brak ogrodzenia, wtedy ogród może niemal niezauważalnie łączyć się z otoczeniem. W przypadku np. terenów górskich dodanie kosodrzewiny będzie również naturalne. Ważne, aby nasz zaprojektowany w tym stylu ogród nawiązywał do otoczenia. 

 
 

Nie oznacza to, że taki ogród to po prostu pola samosiejek. W przypadku ogrodu ekologicznego powinniśmy skrupulatnie zaplanować jego układ i rośliny, które chcemy w nim mieć. Najlepiej wykorzystać gatunki korzystnie oddziałujące na siebie nawzajem. Może być bogato i różnorodnie, jednak ogólna estetyka ogrodu powinna nawiązywać do kwietnych łąk, a nie geometrycznych rabat jak w przypadku ogrodu nowoczesnego. W tej stylistyce nie pojawiają się również duże, brukowane powierzchnie - zachowujemy tutaj umiar. Możemy jednak wprowadzić materiały z odzysku z industrialną nutą, a nawet przygotowane przez nas kwietniki np. z mebli.  

Rośliny w ogrodzie ekologicznym

 Planując ogród naturalistyczny, powinniśmy dostosować się do panującego krajobrazu, bez względu na to, czy mówimy o ogrodzie w przydomowej przestrzeni czy balkonie. Dodatkowo warto mieć na uwadze faunę. Zwierzęta pomogą nam zadbać o ogród. W naturalnie rosnących zaroślach ptaki mogą założyć gniazda, a np. jeżyk, drobny uroczy ptak, jest w stanie oczyścić przestrzeń z komarów, więc dzięki niemu wieczory spędzone w ogrodzie nie będą przerywane przez uciążliwe owady. Możemy również zbudować domek dla jeża, hotel dla owadów czy ule dla pszczół. Co istotne - nie powinniśmy używać sztucznych nawozów i chemii. 

 

 

Jakie kwiaty i drzewa wybrać do ogrodu naturalistycznego

 

 

Warto, aby pojawiały się rośliny miododajne, dzięki nim przyciągniemy do ogrodu pszczoły i motyle oraz zatroszczymy się o naturalny ekosystem. W tej roli doskonale sprawdzą się m.in. fecelia dzwonkowata, chaber bławatek, szałwia błyszcząca, żmijowiec babkowaty czy smagliczka nadmorska. 

Zamiast trawnika możemy zasiać kwietną łąkę, która również będzie odpowiednia dla pszczół. Obecnie można kupić specjalne mieszanki, w ich skład wchodzą np. gipsówka wytworna, cząber ogrodowy czy biała koniczyna. Jeżeli chcemy jednak, żeby pojawił się trawnik, nie musimy szczególnie o niego dbać, wystarczy koszenie dwa razy w roku. 

W ogrodzie ekologicznym świetnie sprawdzą się również byliny i sezonowe rośliny, takie jak wrzosy, konwalie, lawendy, rozchodniki czy słoneczniki. Natomiast w przypadku drzew możemy postawić na te owocowe lub typowe dla naszej strefy klimatycznej (graby, lipy, buki, dęby). Najlepiej jeżeli będą występowały naturalnie, ale gdy zdecydujemy się na sadzenie, możemy posadzić je samodzielnie lub w kępach. 

 

 

 

Zioła do ogrodu naturalistycznego

 

Ogród z zacięciem ekologicznym może być również pełny ziół. Ten element możemy z łatwością przenieść na tarasy i balkony. Zioła świetnie sobie poradzą w ogrodowej ziemi. Przed ich posadzeniem warto przygotować podłoże poprzez spulchnienie i oczyszczenie z chwastów. Dookoła grządek możemy posadzić rośliny odstraszające owady, takie jak aksamitka, lawenda czy trawa cytrynowa. Grządki powinny być wystawione na działanie słońca. Warto pamiętać, że zioła mogą być jednoroczne (np. bazylia, kolendra siewna, majeranek ogrodowy) lub wieloletnie (mięta pieprzowa, melisa lekarska, lubczyk ogrodowy).

 

Zioła możemy posadzić również w donicach i skrzyniach, mieszając je z kwiatami, a nawet warzywami, a następnie ulokować na balkonie lub tarasie. Możemy ustawić je na specjalnych kratkach i drewnianych półkach, które pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni, jednocześnie ją zdobiąc. 

 

Namiastkę naturalistycznego ogrodu możemy przenieść również do kuchni, ustawiając doniczki na parapetach. Zioła odwdzięczą się nam pięknym aromatem i cudownym smakiem, którym okrasimy potrawy.

Meble wypoczynkowe, jakie wybrać

 Oczywiście to rośliny w tym typie ogrodu są priorytetem. Kącik wypoczynkowy powinien być dodatkiem. Decydując się na meble, możemy wybrać te drewniane o minimalistycznej formie lub lekkie, ażurowe. Drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone, wtedy może służyć przez lata. Dobrze będą wyglądały również fotele typu spaghetti o intensywnych barwach. Ich potoczna nazwa wzięła się stąd, że konstrukcja przypomina cienkie nitki, kojarzące się z makaronem. Świetnym rozwiązaniem będą również meble odnowione, czy te z palet. 

Oświetlenie i nawadnianie w dzikim naturalistycznym ogrodzie

Podobnie jak pozostałe elementy ogrodu, tak też oświetlenie i nawadnianie powinno być przyjazne środowisku. Ogród naturalistyczny nie jest wymagający, więc nie idziemy w automatykę. I tutaj pojawia się kolejna zaleta tego typu ogrodu. Jeżeli wybraliśmy rośliny, które pojawiają się w okolicy, oznacza to, że świetnie sobie radzą z klimatem panującym w danym miejscu. Może okazać się, że ogród będzie samowystarczalny. Warto jednak zbierać deszczówkę. Możemy zakupić specjalne pojemniki, które nam to umożliwią poprzez połączenie ich z rynnami. Pojemniki możemy również zakopać w ziemi, jeżeli zależy nam na działaniu na większą skalę. Ważne, aby nie przepuszczały światła i były szczelnie zamknięte, dzięki temu nie będą rozwijały się z nich glony. Zebrana w ten sposób woda może z powodzeniem zastąpić wodociągową. Co więcej przysłuży się roślinom ze względu na swój lekko zasadowy odczyn, a przy okazji przyniesie oszczędności.

 

Oświetlenie natomiast nie powinno szkodzić środowisku. Warto postawić na lampy solarne, będzie to kolejne ekonomiczne rozwiązanie. Możemy też pięknie ozdobić przestrzeń girlandami, które również nie wymagają energii elektrycznej. Dzięki wyjątkowemu oświetleniu stworzymy magiczną atmosferę, którą będziemy mogli cieszyć się wieczorami. To doskonały relaks, tym bardziej, że otoczymy się naturalnym, zdrowym ogrodem.

 

 

Dodano: 02-03-2020
Uaktualniono: 22-05-2020