Nowoczesny ogród - dowiedz się, jak go stworzyć

Opinii 0

 Rośliny zdobią przydomową przestrzeń, nasze tarasy lub balkony. Nawet te najmniejsze powierzchnie możemy zapełnić kwiatami i poczuć się, jak na łonie natury. Ogrody, działki stają się wizytówką i oddają nasze upodobania do danego stylu. Dobrze jest, jeżeli współgrają również z architekturą. W przypadku tej minimalistycznej, warto aby ogród wpisywał się w jej styl. Jakie szczególne cechy ma nowoczesny ogród i na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Nowoczesny styl w ogrodzie, co go charakteryzuje

 Nowoczesny styl w ogrodzie wyróżnia się minimalizmem i prostotą. Oczywiście może być niezwykle oszczędny albo zachowawczo ozdobny. Co to oznacza? Poza zadbanym trawnikiem, pojedynczymi okazami drzew i trawami mogą pojawić się również kolory, ale nie cała ich paleta. W wersji ozdobnej powinniśmy się trzymać raczej jednej barwy albo jednego gatunku kwiatów.

 

Ten styl ogrodu narzuca pewien rygor formy. Ułożenie roślin powinno być geometryczne, w prostych liniach. Nie spotykamy tu obłych i wielokolorowych kwietnych rabat. Tutaj liczy się harmonia i geometryczny szyk. Dużą przestrzeń zajmuje trawnik, a rośliny pojawiające się w ogrodzie nie mogą być pstrokate.

 

Bryły budynków, które charakteryzują się minimalizmem, będą idealnie współgrać z ogrodami o tych samych cechach. Podobnie jak same budynki, ogrody mogą być zminimalizowane do kilku składników. W tych nowoczesnych bardzo ważną rolę pełnią materiały, czyli elementy nieorganiczne, np. nawierzchnie czy murki i tarasy.

 

Co więcej, nowoczesne budynki na etapie projektu mają wyznaczone miejsca, w których pojawią się rośliny, mogą to być otwory w tarasie lub różnego rodzaju kamienne donice, najczęściej kwadratowe lub prostokątne.

Rośliny, które sprawdzą się najlepiej w nowoczesnym ogrodzie

 

Ogród nowoczesny o minimalistycznym zacięciu, charakteryzuje się nielicznymi drzewami, a jeżeli się pojawiają, powinny być sadzone w geometrycznym szyku. Świetnie sprawdzi się grab pospolity, klon czy nawet drzewko bonsai. Drzewa traktowane są często jak eksponaty. Możemy zatem postawić na te o spektakularnym kolorze lub pokroju, np. na grujecznik japoński, którego kolor liści na wiosnę jest fioletowy czy barwiący się jesienią na czerwono klon palmowy. Drzewom tym musimy przygotować otoczenie, na którego tle będą wyglądały jeszcze piękniej. Trawnik - bo o nim mowa, zajmuje znaczną część przestrzeni. Co więcej, powinien być niezwykle zadbany i równo przystrzyżony.

 

Jeżeli chcemy postawić na krzewy, wybierzmy te, które można formować, np. grab pospolity, cis lub też takie, których uformować się nie da, ale rosną w stożkowatej formie np. żywotnik zachodni. Jednak gdy zależy nam na ozdobieniu przestrzeni, to możemy posadzić również pnącza. Rośliny tego typu to: hortensja pnąca pięciolistkowa lub bluszcz pospolity. Dobrze będą też wyglądać kosodrzewiny i różaneczniki

 

Ważnym elementem w nowoczesnym ogrodzie, czy to tym ozdobnym, czy minimalistycznym, będą trawy. Mimo że nie ozdobią przestrzeni kolorowymi kwiatami, to pięknie wyglądają kołysane nawet przez lekki wiatr. Dobrze skomponują się także z wrzosem czy lawendą. Tego typu rośliny możemy posadzić w donicach na tarasie lub balkonie. Warto też zaprosić ogród do wnętrza. Wybierając rośliny doniczkowe, również możemy trzymać się danego stylu. W tym nowoczesnym możemy postawić na zamiokulkasy, wężownice czy nawet storczyki.  

 

Jakie meble wybrać do nowoczesnego ogrodu

 Kiedy mamy już wymarzone otoczenie i ulubione rośliny, w kolejnym kroku warto dodać meble wypoczynkowe, aby móc cieszyć się ogrodem na działce, tarasie czy balkonie. Na początku bierzemy pod uwagę oczywiście gabaryty mebli. Jeżeli mamy dużą przestrzeń, możemy zdecydować się na okazałe kanapy i fotele. Na mniejszych balkonach będzie liczył się każdy centymetr, dlatego warto wybrać te składane. Co ważne, w stylu nowoczesnym materiał, z którego są wykonane również jest istotny. Świetnie sprawdzi się współczesny design mebli z technorattanu, metalu lub drewna. Jeżeli jednak zdecydujemy się na mocno minimalistyczną wersję nowoczesnego stylu, powinniśmy postawić na lekkie meble o metalowej konstrukcji lub te z tworzywa sztucznego. 

Oświetlenie i nawadnianie w ogrodzie nowoczesnym

Nowoczesny ogród lubi automatyzację w podlewaniu. Dzięki odpowiednim systemom możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Do trawników warto użyć zraszaczy wynurzalnych, natomiast do skupisk roślinnych linii kroplujących. Tego typu systemy zapewniają odpowiednie nawodnienie, nawet podczas naszej nieobecności.

 

Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie. Dobrze zaplanowane może wprowadzić niemal magiczną atmosferę. Wieczorami umili czas i stworzy punkty widokowe naszego ogrodu. Jeżeli myślimy o przydomowej działce, musimy zastanowić się nad rozplanowaniem oświetlenia już na etapie projektu. Ważne jest, aby pamiętać o strategicznych punktach, czyli furtce, wjeździe do garażu, altanie, wejściu do domu czy tarasie. Dodatkowo możemy punktowo oświetlić kompozycje roślinne. Do wyboru mamy lampy solarne i napięciowe, zasilane energią elektryczną. Natomiast, gdy myślimy o kształcie lamp, to świetnie sprawdzą się te o oszczędnej geometrycznej formie, więc zamiast stylizowanych latarenek, wybierzemy raczej te okrągłe lub prostokątne.

 

Alejki i ozdoby kamienne, jakie materiały wybrać

 

 

W nowoczesnym ogrodzie istotnym elementem są również podjazdy i ścieżki - charakteryzują się brukiem o dużych powierzchniach ułożonych w prostych liniach. Możemy również wykorzystać wielkoformatowe płyty betonowe, kamienne lub gresowe, które powinny łączyć się niemal niezauważalnie z trawnikiem. Warto też pomyśleć o ich oświetleniu - poza praktycznym zastosowaniem, wieczorami wprowadzi spektakularny efekt. Natomiast w przypadku rabat lub przestrzeni pomiędzy płytami mogą pojawić się ozdobne kamienie, np. otoczaki. Jednak powinniśmy wybrać te jednolite, np. granitowe lub białe, najlepiej żeby komponowały się z kolorem betonu i bruku. Istotnym elementem ogrodu nowoczesnego minimalistycznego lub ozdobnego są również tarasy i podesty na kącik wypoczynkowy. To właśnie wokół tych elementów planowana jest cała aranżacja.

Altany i treliaże w nowoczesnym stylu

 Pozostałe elementy dobierane do ogrodu powinny charakteryzować się podobnymi cechami. Główne wyróżniki w minimalistycznym stylu to prostota i geometria. Jeżeli chcemy wprowadzić jego ozdobną wersję - możemy pozwolić sobie na kolor. W przypadku altan bryły powinny korespondować z domem, ale co do zasady ich kształt to proste formy np. drewniane lub z przeszklonymi elementami o płaskich dachach. Podobnie treliaże, donice czy nawet domki dla zwierząt - muszą być spójne z pozostałymi elementami. 

 

Jeżeli będziemy konsekwentnie dobierać poszczególne części, uzyskamy spójną przestrzeń. Najważniejsze jest jednak to, aby we własnym ogrodzie czuć się dobrze i odpoczywać, korzystając z jego uroków.

Dodano: 02-03-2020
Uaktualniono: 14-04-2020