Jak wybrać jacuzzi ogrodowe i zmienić ogród w prywatne spa?

Opinii 0

 Jedną z form relaksu, która korzystnie wpływa na zdrowie, jest hydromasaż. Zanurzenie się w bąbelkach sprawia, że napięcie mięśni znika, a poziom stresu znacznie się obniża. Zalet korzystania z jacuzzi jest znacznie więcej. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie wybrać, gdzie je postawić - koniecznie przeczytaj nasze porady. Dowiesz się z nich, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu i jak zorganizować przestrzeń.

 

kobieta relaksująca się w jacuzzi w ogrodzie

Rodzaje jacuzzi

 Klienci coraz chętniej wybierają jacuzzi. Nic dziwnego, to świetna alternatywa dla basenów. Mimo że klimat się ociepla, to wciąż trudno liczyć na długie tygodnie pełne słońca. Brak odpowiednich warunków sprawia, że woda wolno się nagrzewa. Inaczej jest w przypadku wanien do hydromasażu - temperatura wody sięga nawet 40°C. Relaks w zewnętrznym jacuzzi jest więc możliwy nawet podczas chłodnych, jesiennych, a nawet zimowych dni. Na rynku dostępne są liczne modele, część z nich posiada wiele atrakcyjnych dodatków, np. wodospady lub różnokolorowe podświetlenie. Jednak za główny podział warto przyjąć rozróżnienie na:

 

- jacuzzi dmuchane - to ekonomiczna i bardzo praktyczna wersja. Dostępne modele wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu ich brzegi nie załamują się. Dodatkowym atutem jest specjalnie opracowana konstrukcja. Można więc bez obaw wygodnie oprzeć się o ściany. Tego typu jacuzzi wyposażone są w pompę, która bez problemu zasili dysze, które dzielą się na dysze powietrzne (AirJet) oraz wodne (HydroJet). Liczba dysz waha się w granicach od 80 do 140, w zależności od modelu. Dodatkowo dmuchane jacuzzi wyposażone są w wygodny panel, który można obsłużyć bez wychodzenia z wanny. Co więcej, czujniki temperatury gwarantują stałą temperaturę wody. Automatyczny system uruchamia podgrzewanie, jak tylko zaczyna się obniżać. Kolejnym atutem jacuzzi dmuchanego jest możliwość składania jego składania. Wystarczy podłączyć adapter, aby szybko wypompować całe powietrze. Przenośne spa zapewnia chwile wyjątkowego relaksu w niewygórowanej cenie.

 

- Jacuzzi całoroczne - te wanny zewnętrzne są znacznie droższe. W zależności od tego, z jakiego tworzywa wykonana jest misa, cena może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście nie tylko to ma wpływ na cenę. Kwota rośnie wraz z liczbą dysz, gadżetów, systemów oczyszczania, a także z pojemnością. Podczas zakupu warto pamiętać, że jacuzzi się nie złoży. Nieckę trzeba w całości przetransportować do docelowego miejsca. Jej zakup warto więc zaplanować na etapie budowy domu lub planowania przydomowej przestrzeni. Jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczne będzie wynajęcie samochodu z dźwigiem. Dodatkowo instalacja jacuzzi całorocznego bardzo często jest skomplikowana, dlatego do prawidłowego podłączenia potrzebny jest specjalista. 

jacuzzi, dysze i niecka - zbliżenia na poszczególne elementy

Jakie jacuzzi ogrodowe wybrać i o czym warto pamiętać?

 Aby urządzić ogrodowe spa, trzeba przeanalizować kilka czynników i parametrów. Dzięki temu wybór będzie łatwiejszy, a w efekcie jacuzzi spełni swoje zadanie i będzie cieszyć przez wiele lat. Wśród tych najważniejszych warto zastanowić się nad:

 

- miejscem montażu - jacuzzi wypełnione wodą to nie kwestia kilogramów a ton. Dlatego, jeżeli ma stać na tarasie lub balkonie, ważne jest, aby o tym fakcie pamiętać. Być może miejsce to będzie wymagało dodatkowych wsporników. Teren powinien być idealnie równy. 

 

- Pojemność i kształt zbiornika - szczególnie w przypadku jacuzzi całorocznego wybór jest duży. Jego kształt będzie uzależniony od liczby miejsc, a także od rodzaju wanny. Na rynku dostępne są np. modele, które łączą strefę do hydromasażu z większą częścią, przeznaczoną na basen. W przypadku jacuzzi dmuchanego zbiorniki najczęściej mają kształt koła.

 

- Materiał wykonania - w jacuzzi całorocznym niecki mogą być wykonane z akrylu lub piankowego tworzywa sztucznego, natomiast obudowy najczęściej są drewniane. W droższych modelach można dostosować zabudowę, projektując ją na zamówienie. W przypadku jacuzzi dmuchanego popularnych producentów - materiał to wysokiej jakości, odporne na odkształcanie i warunki atmosferyczne tworzywo PVC.

 

- Funkcje – poza główną funkcją hydromasażu, całoroczne jacuzzi można rozbudowywać o przeróżne opcje, w tym wodospady i podświetlenie. Profesjonalne wanny mają również zamontowane systemy dezynfekcji oraz możliwość wyboru różnych rodzajów dysz. Z kolei dmuchane wanny typu Lay-Z-Spa wyposażone są w cyfrowe panele, które zapewniają komfort sterowania bez wychodzenia z jacuzzi. Do większości z nich dołączone są specjalne pokrowce, które pomagają utrzymać temperaturę wody. Można też dokupić specjalny baldachim lub uchwyty na napoje, a nawet tak zwaną stację rozrywki, która umożliwia słuchanie muzyki lub ładowanie telefonu.

 

- Cena - koszt jacuzzi całorocznego uzależniony jest od funkcji, liczby dysz, a także materiału wykonana, jednak trzeba liczyć się z wydatkiem od 15 do nawet 90 tys. zł. Natomiast dmuchane wanny to koszt znacznie niższy. Aby cieszyć się przyjemnością płynącą z hydromasażu, wystarczy wydać od 1,5 do 3 tys. zł.  

 

kilka osób relaksuje się w ogrodowym spa

Jak urządzić ogrodowe spa?

 O ile o nasłonecznienie nie trzeba się martwić, to i tak warto zadbać o miejsce oddalone od drzew. Wszystko ze względu na fakt, że spadają z nich liście oraz kwiaty, które mogą zanieczyścić wodę, a nawet przytkać dysze. Do jacuzzi najczęściej dołączone są pokrywy chroniące wodę przed zanieczyszczeniem, ale nawet w trakcie korzystania woda może się zabrudzić. Przed wejściem do wanny warto też zadbać o zmycie ze stóp trawy i piachu. W tym celu można dokupić wanienkę do obmywania, którą ustawia się obok jacuzzi, aby komfortowo z niego korzystać.

 

O ile też w przypadku wanny całorocznej zabudowę projektuje się podczas zakupu, tak do jacuzzi dmuchanego można dokupić stopień, aby podnieść komfort wchodzenia i wychodzenia. Trzeba więc mieć na uwadze ewentualny zapas powierzchni. Podłoże, na którym zostanie postawione jacuzzi, musi być równe. W przypadku wanien całorocznych ważne jest również profesjonalne podłączenie instalacji. Jednak przede wszystkim warto też zadbać o odpowiednią atmosferę strefy z przydomowym spa. W tym celu można zawiesić lampki, które subtelnie ozdobią przestrzeń. Jeżeli w otoczeniu brakuje kwiatów, warto zainwestować w okazałe rośliny doniczkowe. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne zapachy, które umilają chwile w jacuzzi. Dzięki nim wyjątkowy aromat będzie utrzymywał się przez kilka dni.

wanna z hydromasażem, spa do ogrodu

Jak czyścić jacuzzi i o czym należy pamiętać?

 Aby cieszyć się jacuzzi przez wiele lat, trzeba pamiętać o odpowiednim czyszczeniu oraz o używaniu środków przeznaczonych do wanien z hydromasażem. Nawet podczas kąpieli warto stosować specjalne preparaty. Standardowe płyny, które mocno się pienią, mogą zatkać dysze. Dodatkowo jacuzzi należy regularnie czyścić, aby uniknąć rozwoju bakterii. Po skorzystaniu z wanny warto też osuszyć dysze, niektóre modele wyposażone są w tego typu systemy. Poza środkami, które zwalczają pleśń, grzyby lub bakterie, trzeba również zadbać o pozbycie się kamienia. Wszystkie zabiegi, które odkażają, czyszczą, a także zmiękczają najlepiej wykonywać dosyć często, nawet raz w tygodniu.

 jacuzzi dmuchane typu Lay-Z-spa

 

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jacuzzi – co daje kąpiel w bąbelkach?

 

Hydromasaż ma zbawienne właściwości dla organizmu. Już po kilku minutach pozwala się zrelaksować i odprężyć. Pomaga w walce z bólami głowy, pleców, a także w regeneracji po kontuzjach. Może być częścią rehabilitacji, także w przypadku artretyzmu. Jednak istnieje też grupa osób, które powinny unikać kąpieli, np. każdy, kto zmaga się z nadciśnieniem, infekcją dróg moczowych, chorobami skóry lub ma słabą krzepliwość krwi.
 
Czy kąpiel w jacuzzi odchudza?
 
Jacuzzi bez wątpienia jest pomocne, gdy występują problemy z opuchlizną nóg - pozwala ją zredukować. Hydromasaż będzie też kluczowy w walce z cellulitem. Ze względu na to, że pobudza organizm i krążenie, wspomaga tym samym utratę zbędnych kilogramów. Jednak korzystanie z tej formy relaksu i zabiegów musi być regularne. 
 
Jak działa jacuzzi?
 
Pompa zasysa wodę, a następnie wypuszcza ją z powrotem. Specjalne dysze tworzą ukierunkowany strumień wody i jednocześnie napowietrzają ją. Spore ciśnienie sprawia, że masaż jest odczuwalny. Niektóre modele pozwalają na tak zwany masaż perełkowy, czyli bardzo delikatne, typowo relaksujące masowanie.W jacuzzi typu Lay-Z-Spa montowane są dysze AirJet oraz HydroJet.
 
Jaką sól do jacuzzi wybrać?
 
Dobrą praktyką jest używanie preparatów przeznaczonych wyłącznie do korzystania z jacuzzi danego typu. Na rynku dostępne są przeróżne sole, np. produkty algowe, z magnezem i jodowo-bromowe. Tego typu sole nawilżają skórę, zmniejszają cellulit, rozstępy i pomagają w oczyszczaniu z toksyn. 
 
Czy jacuzzi jest zdrowe?
 
Wanny z hydromasażem korzystnie wpływają na stan zdrowia. Regularne korzystanie poprawia jakość snu, pozwala się zrelaksować, pozytywnie wpływa na stawy oraz ogólną kondycję. Co ważne, dzięki dyszom, które wykonują delikatny masaż obniża się również poziom stresu. 
 
Dodano: 24-06-2020
Uaktualniono: 24-06-2020