Hamak – jaki model wybrać?

Opinii 0

Bujane krzesła, fotele i leżaki świetnie sprawdzają się jako meble do komfortowego wypoczynku. Powolne ruchy przyśpieszają wejście w fazę błogiego relaksu. Do tej grupy mebli należy zaliczyć także rozwieszone nad ziemią hamaki. Zobacz, jaki model hamaka wybrać i który jest najzdrowszy dla twojego kręgosłupa.

Kobieta czytająca książkę w hamaku w ogrodzie

Rodzaje hamaków

Rodzaje hamaków różnią się między sobą pod względem:

 

  • wyglądu,

  • konstrukcji,

  • wytrzymałości,

  • przeznaczenia.

 

Zobacz dostępne rodzaje hamaków i dowiedz się, który model wybrać.

Hamak ogrodowy

Tradycyjny hamak ogrodowy składa się z wytrzymałego, prostokątnego kawałka materiału oraz dwóch drążków przymocowanych do jego węższych końców. Długość materiału powinna wystarczać na uformowanie się charakterystycznego, zapadniętego łuku, który będzie stanowił siedzisko dla całego ciała – nóg, tułowia oraz głowy.

 

Producenci oferują hamaki ogrodowe, których materiały mają różne wzory i kolory. Jednak od wyglądu ważniejsza jest jego jakość. Materiał powinien być wykonany z wytrzymałej bawełny z domieszką elastycznej tkaniny, która umożliwia delikatne rozciąganie się siedziska. Musi być odporny na przecieranie, a jeśli zawiśnie pod gołym niebem, także na działanie promieni UV. Dobrze, by materiał przepuszczał powietrze i pozwalał skórze oddychać – dzięki temu unikniesz efektu mokrych pleców po zejściu z hamaka.

 

Gdzie zawiesić hamak? Mocowanie hamaka najczęściej polega na przyczepieniu jego końców do uchwytów przymocowanych do dwóch solidnych pni drzew, słupów lub kolumn. Wykorzystaj do tego dołączone do zestawu karabińczyki oraz gruby, wytrzymały sznur. Jeśli jednak nie masz możliwości zamontowania go w tradycyjny sposób, wypróbuj hamak wolnostojący, który jest wyposażony w gotowy stelaż.

 

Zazwyczaj spotyka się hamaki dwuosobowe, w których można wypoczywać wspólnie. Jednak producenci oferują też modele jednoosobowe oraz hamaki dla dzieci. Pamiętaj jednak, by zawsze przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać zalecanego obciążenia hamaka.

Kobieta odpoczywa w hamaku ogrodowym

Krzesło brazylijskie

Alternatywą dla standardowych hamaków są fotele lub krzesła brazylijskie. Ze względu na wiszącą konstrukcję oraz materiałową strukturę, nazywane są również hamakami brazylijskimi.

 

Główna różnica pomiędzy nimi a tradycyjnymi hamakami polega na tym, że do montażu nie potrzeba dwóch pionowych punktów zaczepienia. Krzesło brazylijskie zawiesza się na suficie lub poprzecznej belce. Ze względu na jednopunktowy obszar zawieszenia, można także mocować ten hamak na drzewie. Wybierz jedną wystającą gałąź i zamontuj na niej fotel. Jednak przed montażem upewnij się, że jest wytrzymała i nie zarwie się pod ciężarem wypoczywającej osoby.

 

Konstrukcja krzesła brazylijskiego opiera się na poprzecznym łączniku, do którego przymocowany jest materiał stanowiący siedzisko. Całość jest zakończona uchem montażowym, co pozwala zamontować hamak, wykorzystując tylko jeden punkt w suficie lub innym wytrzymałym i umieszczonym wysoko elemencie (np. poprzecznej belce pod dachem)

 

Inna jest także pozycja do wypoczynku - taki model sprawdzi się raczej jako komfortowe miejsce do czytania lub sączenia kawy niż popołudniowej drzemki.

 

Hamaki brazylijskie z racji montażu oraz mniejszych rozmiarów mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Mogą pełnić funkcję zarówno hamaka na balkon, jak i hamaka do pokoju. Dlatego krzesło brazylijskie możesz wykorzystać jako wygodne i oryginalne uzupełnienie wypoczynku także w salonie.

Krzesło brazylijskie (fotel, hamak brazylijski) w biało niebieskie paski

Hamak turystyczny

Ciekawym rozwiązaniem jest też hamak turystyczny, który służy do wypoczynku poza domem i ogrodem. Jest najbardziej zbliżony do tradycyjnego hamaka ogrodowego, jednak różni się od niego materiałem, z którego został wykonany oraz sposobem montażu.

 

Podczas gdy montaż tradycyjnego hamaka zazwyczaj wymaga przymocowania trwałych uchwytów do słupów, kolumn lub pni drzew, w przypadku montażu hamaka turystycznego wystarczy gruba, wytrzymała lina. Materiał siedziska powinien być odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego zazwyczaj jest wykonany z wodoodpornego tworzywa.

 

Ponadto hamaki turystyczne często mają dodatkowe akcesoria, takie jak siatka przeciw komarom. Hamaki z moskitierą skutecznie blokują dostęp insektów i umożliwiają efektywny wypoczynek w warunkach kempingowych.

Odpoczynek w hamaku turystycznym rozpiętym między dwoma drzewami w lesie

Jak zawiesić hamak?

Przed montażem zastanów się, ile miejsca potrzebujesz dla swojego hamaka oraz jaka odległość pomiędzy elementami nośnymi będzie odpowiednia.

 

Standardowa długość siedziska to 200 cm, dlatego odległość między punktami zaczepienia powinna wynosić od 3,5 m do 4,5 m. Istotna jest także wysokość nad ziemią. W przypadku tradycyjnych hamaków z drążkami, powinna wynosić od 1,3 do 2 m nad podłożem. Z kolei dla hamaków bez drążków (tj. montowanych za pomocą samych lin, np. hamaków turystycznych) producenci zalecają wysokość od 2 do 3 m nad ziemią. Wynika to z faktu, że w tym przypadku użytkownik głębiej zapada się w legowisku. Natomiast krzesło brazylijskie wystarczy zamontować 1 m nad ziemią, by wygodnie można było w nim usiąść.

 

Do montażu najczęściej wykorzystuje się akcesoria z zestawu: linę w oraz karabińczyki. Dlatego przed zakupem upewnij się, że są one dołączone do hamaka. Wymiary siedziska również sprawdź wcześniej, by mieć pewność, że hamak sprosta wymaganiom pokoju, balkonu lub ogrodu oraz wytrzyma obciążenie korzystających z niego osób.

Gdzie zawiesić hamak?

Tradycyjne hamaki wiesza się w ogrodzie, pomiędzy dwoma drzewami. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki hamak do ogrodu wybrać, wybierz standardowy, szeroki hamak dwuosobowy. Jeśli będziesz z niego korzystać wyłącznie w ogrodzie – wybierz model z drążkami. Jeśli natomiast ma być to hamak mobilny – postaw na model montowany na liny.

 

Natomiast, jeśli zastanawiasz się, jaki hamak na balkon będzie najlepszy, wszystko zależy od dostępnego miejsca. Na dużym tarasie może zmieścić się tradycyjny hamak o łukowatym kształcie. Jednak, jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, postaw na wiszące krzesło brazylijskie.

 

W przypadku przydomowych tarasów i mniejszych ogródków, gdzie często brakuje drzew lub słupków do montażu, nie trzeba wcale rezygnować z tej formy relaksu. Wystarczy zaopatrzyć się w stojak na hamak lub zdecydować się na hamak wolnostojący.

Hamak wolnostojący - ze stelażem

Hamak – jak zrobić?

Jeśli masz w sobie nutkę majsterkowicza, a także znasz kogoś z talentem krawieckim, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samodzielnie zrobić hamak. Cena może być porównywalna do kupnego modelu, ponieważ trzeba zebrać zestaw solidnych materiałów. Pamiętaj, że ta konstrukcja będzie musiała wytrzymać nie tylko ciężar dorosłej osoby, ale też obciążenie wywołane przez bujanie.

 

Upewnij się także, czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa. Gotowe produkty są odpowiednio profilowane, aby nie nadwyrężać kręgów. Ważne jest też odpowiednie naprężenie, zwłaszcza w przypadku hamaków bez drążka. Źle zamontowane siedzisko tego typu może wyrządzić plecom krzywdę.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jaki hamak na balkon?

- Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, może to być tradycyjny hamak z drążkiem. Jednak bardziej praktyczny będzie fotel brazylijski, który można też zawiesić w domu.

Co będzie potrzebne do montażu?

- Wszelkie akcesoria do montażu powinny znajdować się w zestawie razem z hamakiem tj. lina oraz zestaw karabińczyków.

Czy każdy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?

- Właściwie zamontowany hamak ogrodowy nie będzie szkodził plecom. Jednak dłuższa lektura w krześle brazylijskim pod nieodpowiednim kątem może już nieco nadwyrężyć odcinek lędźwiowy.

Czy można zrobić hamak samemu?

- Owszem, ale wymaga to umiejętności krawieckich i monterskich. Ponadto musisz upewnić się, że wykonane samodzielnie elementy nie stworzą zagrożenia dla użytkowników.

Na jakiej wysokości zawiesić hamak?

- Przy standardowej długości siedziska (ok. 200 cm), odległość między punktami zaczepienia to od 3,5 m do 4,5 m. W przypadku hamaków z drążkami, jest to wysokość od 1,3 do 2 m nad podłożem. Dla hamaków bez drążka zalecana jest wysokość 2 - 3 m, a dla krzesła brazylijskiego 1 m nad ziemią.

Dodano: 05-08-2020