Grill DIY – z czego go zrobić?

Opinii 0

Istnieje jeszcze spora grupa osób, które lubią robić coś własnoręcznie i cieszyć się tym przez kolejne lata. Pozwala to nie tylko na oszczędności finansowe, ale daje też sporo satysfakcji. Czy da się własnoręcznie stworzyć grill na własny użytek? Dowiedz się, z czego możesz wykonać takie ogrodowe akcesorium.

Grill DIY - samoróbka. Grill w kształcie świnki, na nogach od maszyny do szycia

Czym jest grill?

Najlepsi specjaliści w dziedzinie grillowania potrafią perfekcyjnie dobierać produkty do pieczenia, regulować temperaturę, rozżarzać węgiel czy sterować dopływem powietrza. Na ich potrzeby powstają też nowoczesne grille z okrywami i elektronicznym sterowaniem, które znajdziesz m.in. w ofercie Leroy Merlin. W rzeczywistości pierwowzorem grilla były zwyczajne ognisko i kawałek zaostrzonego patyka, na którym można opiekać kiełbasę czy mięso.

Rozpalony grill. Ogień sięga ponad ruszt

Właśnie ta prostota czynności sprawia, że całkiem funkcjonalny grill można wykonać samodzielnie, korzystając z dostępnych pod ręką przedmiotów. Grill DIY nie tylko dobrze sprawdzi się na tarasie domu czy altany, ale też koszt jego wykonania będzie minimalny.

Przegląd grilli DIY

Aby samodzielnie wykonany grill spełniał swoje zadanie i był bezpieczny, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy jest wybór materiału, który zniesie wysokie temperatury rozgrzanego węgla drzewnego. Warto też zwrócić uwagę na różne czynniki zewnętrzne, takie jak kontakt z wilgocią, rozgrzanym tłuszczem czy środkami do czyszczenia. Z pewnością dobrze sprawdzi się tu grill ze stali nierdzewnej, która ma wysokie parametry wytrzymałościowe.

 

Tworząc grill DIY, warto także pomyśleć o jego kształcie. Powinien mieć formę misy z zagłębieniem na węgiel na tyle głębokim, aby po rozgrzaniu nie dotykał rusztu. Z kolei górna średnica musi być mniejsza niż dopasowany do niej ruszt. Z czego można wykonać grill DIY?

Grill z beczki

Grill z beczki

Beczka jest dobrym materiałem na grill pod warunkiem, że została wykonana ze stali nierdzewnej. Nie nadają się do tego celu beczki z tworzyw sztucznych, ponieważ ulegają stopieniu pod wpływem ciepła. Ponadto, na grilla nie nadają się beczki, w których były przetrzymywane szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje. Beczka powinna być czysta. Niezbędne jest także obcięcie części ścianki, której wysokość ograniczałaby dopływ ciepłego powietrza do rusztu. Ten ostatni można montować na górnej krawędzi otworu lub zamontować zaczepy niżej i opuszczać go do wnętrza beczki na dopasowanym uchwycie. W tym drugim przypadku potrawy będą miały jeszcze lepsze warunki do pieczenia.

 

Inną opcją jest umieszczenie beczki na podstawie w pozycji pionowej i umieszczenie rusztu oraz paleniska w zamkniętej przestrzeni. Dostęp do wnętrza umożliwi zdjęte wieko.

Grill samoróbka wykonany z bojlera

Grill ze starego bojlera

Bojlery na wodę gospodarczą zazwyczaj są wykonane z żeliwa lub stali nierdzewnej. Sprzyjają utrzymaniu dużego ciśnienia wody, często podgrzanej do wysokiej temperatury. Dlatego są bardzo wytrzymałe i doskonale sprawdzają się w roli zbiornika do grillowania. Grill z bojlera można wykonać podobnie jak beczkę, przez ucięcie części ścianki bojlera lub też przecięcie go na pół w pionie. W tym drugim przypadku zamontowanie zawiasów pozwoli na wykorzystanie drugiej połówki w roli pokrywy. Zależnie od tego, jak przetniemy beczkę, można w niej wykorzystać gotowy ruszt prostokątny lub okrągły.

Grill z butli

Grill ze zbiornika LPG lub butli na gaz to kolejna propozycja z gatunku DIY. Pojemniki tego typu z założenia są przystosowane do tolerowania wysokich temperatur i ciśnienia, a charakterystyczny kształt gwarantuje odpowiednie warunki do grillowania mięsa. Taką instalację można wykonać tak samo, jak z bojlera, przecinając zbiornik na pół i montując w nim zawiasy. Powinni się tym jednak zająć specjaliści lub osoby, które już wcześniej wykonywały takie pracy, aby nie doszło do poważnego wypadku.

Grill z bębna od pralki

Grill z felgi lub bębna od pralki

Kolejnym ciekawym pomysłem na własny sprzęt do grillowania jest grill z felgi samochodowej. W przeciwieństwie do beczki czy bojlera ma otwartą formę, a węgiel drzewny rozpala się w nim jak w misie. Pieczenie mięsa i warzyw umożliwia dodatkowy stojak, na którym zawiesza się ruszt lub kociołek. Taki grill ze stali nierdzewnej nie wymaga żadnego cięcia czy mechanicznego przystosowania do funkcji. Dlatego jest wyjątkowo łatwy do wykonania.

Jak zrobić grill z bębna od pralki automatycznej? Jej ażurowa struktura zapewni dopływ powietrza do żaru, utrzymując grill w wysokiej temperaturze, a jednocześnie zagwarantuje odprowadzanie dymu.

W tworzeniu takich domowych konstrukcji ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Jednak nie zawsze mamy dostęp do przedmiotów, które nadają się do tego celu. Dlatego warto skorzystać z oferty Leroy Merlin, w której znajdziemy wiele gotowych grilli, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Z jakiego metalu można wykonać własny grill DIY?

- Stal nierdzewna, kwasoodporna, żeliwo.

 

Czy do grilla DIY dokupię odpowiedni ruszt?

- W Leroy Merlin są dostępne ruszty okrągłe i prostokątne o różnych wymiarach.

 

Czym mogę przeciąć zbiornik po gazie?

- Najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka kątowa.

 

Czy grill DIY jest bezpieczny?

- Zawsze należy zachowywać zdrowy rozsądek i podstawowe zasady obchodzenia się z gorącymi przedmiotami. Istotne jest zapewnienie ognioodpornego otoczenia.

Dodano: 07-05-2020
Uaktualniono: 08-05-2020