Gotowanie na tarasie i w ogrodzie: grille, wędzarnie, kociołki i piece

Opinii 1

Pierwsze ciepłe dni zapraszają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Razem z nami do ogrodu przenosi się też kuchnia. Czasem wystarczy niewielki grill, aby przyrządzić pyszne potrawy. Ale na tym nie koniec. W ogrodzie można przygotować też pyszne zupy, upiec pizzę albo uwędzić kiełbasę.

Jaki grill wybrać?

grillowanie na tarasieGrillujesz często czy sporadycznie? W większym czy kameralnym gronie? W ogrodzie czy na balkonie? Zanim kupisz sprzęt warto sprawdzić, który najlepiej pasuje do twoich wymagań. 

 

 • Rozmiar grilla - do plecaka, na rower albo do kajaka można zapakować jednorazowy grill. Jest lekki i niewielki. To aluminiowa tacka sprzedawana w komplecie z podpałką i węglem. Niestety to niezbyt ekologiczne rozwiązanie, bo grilla można użyć tylko raz. Niewielkich rozmiarów są też grille węglowe ze składanym stelażem – najprostsze modele mają niewielki ruszt, który wystarczy dla dwóch osób. Jeśli grill ma posłużyć do gotowania na większych imprezach, warto zainwestować w sprzęt z dwoma rusztami, na których można przygotować kilka potraw jednocześnie. Rozbudowana gazowa stacja grillowa, która ma nie tylko duży ruszt, ale też dodatkowe blaty do odkładania żywności czy akcesoriów, a nawet półkę na naczynia do serwowania, jest prawie jak profesjonalna kuchnia.

 

 • Grille stacjonarne i przenośne - wygodny grill ma kółka przy stelażu, dzięki którym łatwo przestawić go w różne części tarasu czy ogrodu. Jeśli latem przenosisz kuchnię pod chmurkę, pomyśl o murowanym betonowym grillu, możesz go też połączyć z piecem do pizzy. Warto zainstalować go pod zadaszeniem – dzięki temu można gotować nawet, gdy pada.

 

 

Jakie zasilanie grilla?

zasilanie grillaGrille różnią się nie tylko kształtem i wielkością, mogą być też zasilane węglem, gazem albo prądem. Każdy z modeli ma wady i zalety.

 

 • Grille węglowe – to najtańsze z dostępnych grilli. Do zasilania służy węgiel drzewny naturalny lub w brykietach. Dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Przyrządzane na grillach węglowych potrawy mają charakterystyczny zapach i aromat. Ale rozpalanie ich i grillowanie na nich jest czasochłonne. Trudno też utrzymać je w czystości. Po każdym użyciu trzeba usunąć popiół i sadzę. Do tego wytapiający się tłuszcz, który spada na węgle, może wydzielać szkodliwe substancje.

 

 • Grille gazowe - gotowanie na nich przypomina przyrządzanie potraw w piekarniku. Palenisko szybko się nagrzewa, można regulować temperaturę i nie trzeba doglądać ognia. Taka metoda grillowania uchodzi też za zdrowszą, bez nadmiaru tłuszczu. Łatwo się je czyści – wystarczy wypalić tłuszcz przy użyciu wysokiej temperatury. Grill gazowy zasilany jest gazem ziemnym lub propanem – trzeba więc regularnie napełniać butlę na stacji LPG. Ale jeśli zakupisz energooszczędny model, jedna butla wystarczy na kilkadziesiąt godzin grillowania. Grille gazowe są też zdecydowanie droższe od modeli węglowych. 

 

 • Grille elektryczne - szybko się nagrzewają, gotowanie na nich nie zajmuje więc dużo czasu, można regulować temperaturę. Wymagają stałego zasilania, więc najczęściej stosowane są wewnątrz lub na balkonach i tarasach z dostępem do prądu (przyda się wodoodporny przedłużacz ogrodowy). Podczas użytkowania nie wydzielają też dymu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom.

 

 

Zasady dobrego grillowania

 • grillowanie z pokrywkąGrilluj z pokrywą – potrawy, które przygotujesz w ten sposób będą równomiernie opiekane ze wszystkich stron. Pokrywa zapewnia dobrą cyrkulację ciepła i akumuluje je wewnątrz, więc gotowanie będzie szybsze, a potrawy smaczniejsze. Na grillu węglowym dzięki tej metodzie jedzenie nie przypali się, wytapia się też mniej tłuszczu z mięsa, więc nie ma mowy o przypaleniu. 

 

 • Grillowanie bezpośrednie – sprawdza się przy małych kawałkach mięsa, warzywnych szaszłykach albo produktach, których przygotowanie nie zajmuje więcej niż 30 minut. Węgiel rozkłada się na całej powierzchni paleniska, dzięki czemu wszędzie jest taka sama temperatura.

 

 • Grillowanie pośrednie – węgiel ułożony jest po bokach paleniska, a potrawa pośrodku rusztu. W ten sposób pod pokrywą grilla ciepło krąży jak w kuchence z termoobiegiem. Stosować w przypadku dużych sztuk mięsa, które grillują się dłużej niż 30 minut.

 

 • Metoda 50/50 – źródło ciepła przesunięte jest na jedną ze stron. Potrawę można najpierw podpiec bezpośrednio nad węglem, a potem przesunąć na drugą stronę rusztu, by bardzo się nie spiekła. W ten sposób można przygotować też dwa różne dania – np. sztukę mięsa i opiekane ziemniaczki.

 

 • Nigdy nie smaruj olejem rusztu – to grozi podpaleniem. Za to równomiernie pokryj olejem potrawy – to sprawi, że równomiernie i szybciej się przypieką oraz nie przykleją do rusztu. 

 

 • Bezpośrednio na ruszcie piecz jedynie potrawy, które szybko przygotujesz i które nie mają zbyt wiele tłuszczu. Mięso opiekaj na specjalnych aluminiowych tackach – tłuszcz, który się wytopi nie będzie się palił, a tym samym mięso nie wchłonie szkodliwych oparów. 

 

 • Uwaga na rozpałkę – stosuj tę w kostkach. Rozpałka w płynie może być niebezpieczna. Nie rozpalaj ognia przy pomocy zadrukowanych kartonów, kolorowych gazet czy lakierowanych desek – wydzielą toksyczne substancje. Węgiel powinien pochodzić z drzew liściastych (nie zawierają żywicy). Poczekaj też aż węgiel dobrze złapie ogień – powinien pokryć się popielatym nalotem. Po skończonym grillowaniu przyduś żar pod pokrywą. 

 

 • Po grillowaniu na gazie, najpierw wyłącz grill, a dopiero potem butlę.

 

 • Gry grillujesz na prądzie, nigdy nie używaj rozgałęziaczy, a jedynie gniazdek pojedynczych. 

 

 • Czyść regularnie grill – po skończonym pieczeniu zawsze usuń resztki jedzenia i tłuszczu. Możesz do tego użyć specjalnych płynów i szczotki. Grille gazowe i elektryczne należy rozgrzać do najwyższej temperatury, by wypalić pozostałości potraw, a następnie je usunąć.

 

 

Co zamiast zwykłego grilla?

 • piece i kotły zamiast grillaKominek meksykański - może posłużyć do ogrzewania, ale i bez problemu przygotujesz w nim grillowaną potrawę, upieczesz chleb lub pizzę. Wykonany jest z gliny i osadzony na stalowym stelażu lub glinianych nóżkach. Ma charakterystyczny, obły kształt i często zdobiony jest prostymi ornamentami. Można palić w nim jedynie węglem drzewnym albo brykietem. Szybko się nagrzewa i trzyma ciepło, jak piec kaflowy. Potrawy przyrządzane w kominku meksykańskim są chrupiące i nie wysychają.

 

 • Kociołek myśliwski - wykonany z solidnego żeliwa, oparty na niskich nóżkach. Służy do gotowania nad ogniskiem. W wersji podstawowej to głęboki garnek z pokrywką, są też modele wyposażone w palenisko. Kociołki myśliwskie dostępne są w kilku rozmiarach.

 

 • Ogrodowy piec do pizzy – oryginalne piece do pizzy wykonane są z cegły lub gliny, mają komorę piekarniczą w formie kopuły, a ich wymurowanie to zadanie dla fachowca. Ale nic straconego – w sprzedaży dostępne są gotowe piece ogrodowe, w których można przyrządzić równie smaczną pizzę. Gotowe modele mają tak samo zaokrągloną komorę grzewczą i opalane są drewnem. Komin odprowadza dym powstały przy spalaniu. Piec nagrzewa się szybciej niż tradycyjne palenisko. Przygotujesz w nim także chleb, ciasto, pieczone mięsa.

 

 • wędzarnia ogrodowaWędzarnia ogrodowa - do sporadycznego wędzenia, wystarczy grill połączony z niewielką wędzarką. Jeśli planujesz częściej przygotowywać wędzonki, pomyśl o większym, samodzielnym sprzęcie. Dostępne są wędzarki elektryczne – są wygodne, bo można utrzymać w nich wybraną, stałą temperaturę. Mają różne rozmiary i łatwo przestawić je w nowe miejsce. Wędzarnie murowane (z kamienia, betonu lub cegły) są cięższe, wymagają stabilnego fundamentu i stałego miejsca. Wędzarnie drewniane podobnie jak murowane będą doskonałym elementem architektury ogrodowej. Powinny być wykonane z drewna drzew liściastych, by nie wydzielały żywicy pod wpływem ciepła. Najtańsze są wędzarnie z blachy – są lekkie i szybko nagrzewają się.

 

 • Grill betonowy - Grill murowany to inwestycja na lata. Zwróci się bardzo szybko, a wytrzyma dłużej niż niejeden przenośny model. Jest solidny i trwały. Znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Może też być ciekawym elementem małej architektury ogrodowej, zwłaszcza jeśli cenisz styl rustykalny. Murowany grill można postawić samemu albo kupić gotową konstrukcję. Dobrze będzie się prezentował na trawniku, w altance czy na tarasie. Podłoże, na którym stanie, powinno być dobrze wypoziomowane, sam grill wymaga natomiast fundamentu, który udźwignie jego ciężar. Grille murowane mogą być zbudowane z cegły, betonu czy kamienia, pokryte klinkierem. Oprócz standardowego rusztu bywają wyposażone w rożen i dodatkowe półeczki na odkładanie przyborów i potraw. 

 

 • Palenisko - marzy ci się ognisko na tarasie? Chcesz oszczędzić trawnik w ogrodzie? Proszę bardzo -kiełbaski upieczesz nad paleniskiem. To płytka misa z metalu o dużej średnicy wsparta na stelażu. Bezpieczna, bo ogień trzymany jest w ryzach, by nigdzie się nie rozprzestrzeniał. Nad paleniskiem można też grillować – wystarczy ustawić nad nim wiszący ruszt. Do rozpalenia ognia potrzebny jest węgiel lub drewno.

 

 • Grill kamado – tradycyjny japoński grill wykonany według starej metody z ceramiki odpornej na wysokie temperatury. Ma kształt spłaszczonego jaja. Przytwierdzona na stałe pokrywa otwiera się dzięki zawiasom. Wewnątrz znajduje się ruszt, na którym można przygotować mięsa, upiec chleb czy pizzę, wędzić, a nawet gotować na parze. Grill kamado ma wbudowany termometr, który pozwala kontrolować temperaturę.

 

 • Grill bezdymny - jest niewielkich rozmiarów, więc bez problemu postawisz go na stole – potrawy będą grillować się w zasięgu ręki. To wygodne rozwiązanie, bo każdy z gości może dokładać sobie porcję bez wstawania od stołu. Największą zaletą jest oczywiście brak dymu powstającego podczas zwykłego grillowania – modele bezdymne są praktycznie bezzapachowe. Dzięki temu można pichcić na nich na balkonie w bloku, a nawet w domu.