Czego nie robić na działce, czyli ogródek działkowy dla początkujących

Opinii 0

Lato to czas intensywnej pracy w ogródkach działkowych – jeśli zaliczasz się do grona szczęśliwych posiadaczy działki, z pewnością masz pełne ręce roboty. Początkujący działkowcy powinni jednak zwrócić uwagę na regulaminy takich obiektów i ograniczenia, które nakładają. Co warto wiedzieć, będąc początkującym działkowcem? Na co zwrócić uwagę, by nie zakłócać porządku na terenie ROD?

ROD - rodzinny ogródek działkowy

Czy rodzinne ogródki działkowe mogą być zamieszkane?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Regulamin określa jednak jasno, że takie obiekty nie mogą być wykorzystywane do zamieszkiwania, a altana nie jest obiektem mieszkalnym. Na działce zabronione jest również prowadzenie działalności gospodarczej oraz innej działalności zarobkowej, nie możesz także wynajmować jej w całości lub w części. W praktyce oznacza to, że przebywanie na działce nie może być podstawą do meldunku stałego lub czasowego.

Co możesz ustawić na działce?

Planujesz budowę altany, pergoli lub komórki? A może chcesz wymienić ogrodzenie? Regulamin ogródków działkowych dzieli w sposób ogólny elementy niewielkiej architektury i instalacji na te, które mogą stanąć w obrębie działki i te, których stawianie jest zakazane.

 

Działka może być wyposażona w konstrukcje wspomagające uprawę roślin. Jeśli planujesz założyć warzywnik, możesz wyposażyć go w szklarnię i tunel foliowy, które zmaksymalizują plony. Na działce możesz ustawić także pergole, kratki i donice ogrodowe, murki kwiatowe, możesz zaaranżować ogródki skalne. Warto też zbierać wodę deszczową do zbiorników na deszczówkę i podlewać nią rośliny.

Szklarnia na działce

Na terenie rodzinnych ogródków działkowych można stawiać altany ogrodowe oraz urządzenia rekreacyjne dla dzieci, takie jak piaskownica lub huśtawka. Nie można natomiast budować szop, komórek i toalet wolnostojących.

 

Kwestie dotyczące ogrodzenia także zostały jasno określone. Ogrodzenie nie może mierzyć powyżej 1 m wysokości oraz musi mieć ażurową strukturę (np. być wykonane z siatki). Działkowcy nie mogą zamieszczać na nim drutu kolczastego, a założenie żywopłotu pomiędzy działkami jest możliwe tylko w niektórych przypadkach.

Uprawa na działce – co jest dozwolone?

To od ciebie zależy, czy na działce pojawią się kwiaty ozdobne, warzywa lub krzewy owocowe. Pamiętaj jednak, że prawo zabrania uprawy niektórych roślin (np. maku), a niekiedy precyzuje także sposób ich uprawy.

 

Marzysz o drzewkach owocowych? Sprawdź, w jakiej odległości od granicy działki możesz je posadzić. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie środków ochrony roślin, musisz powiadomić o tym sąsiadów oraz korzystać wyłącznie z preparatów dopuszczonych do obrotu.

 

Co ciekawe, na działce możesz hodować gołębie, kury i króliki. Miłośnicy pszczół mogą założyć również pasiekę w części wspólnej ROD. Jednak, jeśli chcesz rozpocząć hodowlę zwierząt, porusz tę kwestię na zebraniu działkowców lub zwróć się z nią do gospodarza albo zarządu rodzinnych ogródków działkowych.

Zagospodarowanie odpadów – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim do ogrodowych pojemników na śmieci nie możesz wrzucać odpadów komunalnych spoza działki oraz części roślin. Co zatem zrobić z gałęziami pozostałymi po prześwietlaniu drzewek oraz skoszoną trawą? Działka musi mieć kompostownik, a działkowcy mają obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego, a zwłaszcza części roślin.

 

Zanim urządzisz ognisko, sprawdź w regulaminie ogródków działkowych, czy można palić liście w obrębie działki. Niektóre ogródki dopuszczają spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli nie narusza to odrębnych przepisów. Tu pojawia się kolejne pytanie: kiedy można palić liście na działce? Spalania nie można wykonywać w ciągu dnia, w okresie od 1 maja do 30 września.

Kobieta wyrzuca liście do kompostownika

A co z samochodami?

Na terenie rodzinnych ogródków działkowych można parkować wyłącznie w wyznaczonych miejscach postojowych. Ponadto, zabronione jest mycie i naprawianie pojazdów mechanicznych – nawet na miejscach postojowych. Jednak zarząd ROD wskazuje, że w określonych przypadkach możliwy jest wjazd na teren ogródków działkowych, np. w razie dowozu nawozów i materiałów budowlanych. W przypadku osób niepełnosprawnych wjazd na tereny ROD określony jest odrębnymi przepisami.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czy mogę przyjechać na działkę z moim psem?

- Tak, jednak zabronione jest stałe utrzymywanie kotów i psów na działce. Pies na terenie ROD powinien mieć kaganiec i być prowadzony na smyczy.

Czy mogę urządzić na działce grilla dla znajomych?

- Tak, jednak należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych oraz nie stwarzać zagrożenia i utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.

Czy na działce można puszczać fajerwerki?

- Nie, na terenie rodzinnych ogródków działkowych zabronione jest detonowanie petard oraz innych ładunków wybuchowych.

Dodano: 05-08-2020
Uaktualniono: 05-08-2020