Trawnik – kiedy jest najlepszy termin na założenie trawnika?

Opinii 0

Trawnik to stylowa i estetyczna ozdoba otoczenia domu – zachwyca wizualnie i stwarza doskonałe warunki do rodzinnej aktywności w ciepłe dni. Dlatego warto go założyć. Najlepsza pora na zakładanie trawnika z siewu to wiosna (przełom kwietnia i maja) oraz jesień (od końca sierpnia, przez wrzesień, do początku października). Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak bez względu na to, czy wybierzemy wiosenny czy jesienny termin siewu lub zdecydujemy się na trawę z rolki, podłoże pod trawnik należy bardzo starannie przygotować. Kluczowe jest pozbycie się chwastów wieloletnich. Trawie trzeba także zapewnić lekką, przepuszczalną glebę i odpowiedni poziom wilgotności podłoża.

Trawnik na wiosnę – zalety zakładania

trawnik na wiosnę

Wiosną (kwiecień i maj) w ziemi jest sporo wilgoci po zimie (roztopy, deszcze), więc trawie nie grozi susza. W drugiej połowie maja mija już groźba przygruntowych przymrozków. Zakłada się, że panuje wtedy najbardziej optymalna temperatura do kiełkowania i wzrostu traw. Przed nastaniem upalnych letnich miesięcy, trawnik zdąży się dobrze ukorzenić.

 

Jeśli wiosna jest ciepła i sucha, trawnik trzeba dodatkowo nawadniać.

 

 

Trawnik na jesień – zalety zakładania

Późnym latem oraz wczesną jesienią można liczyć na częste opady deszczu, ale nie tak obfite jak np. w lipcu. Zbyt silne deszcze wypłukują nasiona traw, co niekorzystnie wpływa na wygląd trawnika. Na jesieni w glebie jest odpowiedni poziom wilgotności, nie ma także ryzyka wystąpienia suszy ani przymrozków (trawa zdąży się dobrze ukorzenić przed zimą).

 

PORADA EKSPERTA

 

Najlepszym terminem na zakładanie trawnika jest druga połowa kwietnia oraz maj, a także koniec sierpnia, wrzesień i początek października.

 

 

Kiedy lepiej nie warto decydować się na zakładanie trawnika z siewu?

siew trawnika

W czasie suchych, upalnych miesięcy trawa może zostać wypalona przez silne promienie słoneczne. Trawnik będzie wymagał bardzo częstego podlewania (nawet 4-5 razy w ciągu dnia) – konieczne jest wtedy zamontowanie systemu automatycznego nawadniania albo kilkukrotnie podlewanie trawy z węża ogrodowego.

 

Wczesną wiosną i późną jesienią siewki mogą zostać uszkodzone przez przygruntowe przymrozki. Dlatego zakładanie trawnika z siewu nie jest zalecane w drugiej połowie października ani późnej – młoda trawa nie przetrzyma wczesnego nadejścia zimy z mrozem i śniegiem.

 

 

Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny

trawnik z rolkiRozłożenie trawy z rolki jest szybkim sposobem na piękny trawnik. Teren pod trawę z rolki trzeba przygotować dokładnie tak samo jak pod trawnik z siewu. Po świeżo ułożonym trawniku nie należy chodzić przez około tydzień. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, by trawa dobrze się ukorzeniła.

 

Mimo tego, że trawnik z rolki można zakładać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, w czasie upalnych, letnich miesięcy trawa słabiej się ukorzenia i istniej ryzyko przesuszenia darni. Warto zainwestować więc w system automatycznego nawadniania, który zapewni trawie optymalny poziom wilgotności w glebie przez cały sezon wegetacyjny.

 

WAŻNE!

 

Bez względu na to, czy na zakładanie trawnika wybierzemy termin wiosenny czy jesienny, podłoże pod trawnik należy bardzo starannie przygotować.

 

 

Chwasty w podłożu – jak się ich pozbyć?

Przed założeniem trawnika teren należy dokładnie oczyścić z chwastów. W tym celu można zastosować 2 metody: mechaniczną i chemiczną. Metoda mechaniczna polega na 2-3-krotnym ręcznym przekopaniu podłoża. Można także użyć glebogryzarki, a następnie dokładnie wygrabić podłoże. Metoda chemiczna polega na zastosowaniu oprysku herbicydem totalnym (np. Roundup).

 

Po uschnięciu chwastów (może to potrwać do miesiąca) najlepiej przekopać ziemię glebogryzarką i wygrabić korzenie i resztki roślin. Okres karencji po zastosowaniu herbicydu totalnego wynosi trzy-cztery tygodnie, dopiero po tym czasie można przystąpić do kolejnych prac i wysiewania nasion. Jeśli zrobimy to za wcześnie, środek obecny w glebie można uszkodzić siewki i trawnik trzeba będzie zakładać od nowa.

 

 

Przygotowanie podłoża pod trawnik – jak zrobić to prawidłowo?

Trawa korzeni się dość płytkona głębokości około 15 cm. Jeśli mamy w ogrodzie glebę lekką i piaszczystą, należy wzbogacić ją gliną, a wierzchnią warstwę podłoża przekopać na głębokości około 20 cm. Jeżeli gleba w ogrodzie jest ciężka, gliniasta i nieprzepuszczalna – rozluźniamy ją poprzez dodanie gruboziarnistego piasku i przekopujemy. Do przemieszania podłoża można użyć glebogryzarki.

 

Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga również oczyszczenia terenu z martwych części roślin i śmieci (np. gruzu i betonu po budowie domu, kamieni). Następnie glebę wyrównujemy i walcujemy walcem. Przed wysianiem nasion trzeba delikatnie wzruszyć podłoże grabiami, a po wysianiu glebę powinno się jeszcze raz zwałować i dokładnie podlać. Kiełkująca trawa potrzebuje dużej ilości wilgoci.

 

 

Ile nasion trawy na m2 trawnika?

nasiona trawy

Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika należy wysiać około 25-30 g nasion. Czyli 1 kg nasion powinien wystarczyć na około 30-40 m2 trawnika. Jeśli użyjemy zbyt małej ilości nasion, trawnik będzie mało zwarty, a tam, gdzie trawa nie urośnie, bardzo szybko zaczną pojawiać się chwasty.

 

Jeżeli trawę posiejemy zbyt gęsto, siewki będą musiały ze sobą konkurować o dostęp do światła, wody i składników odżywczych. Trawa taka słabiej się rozwija, jest podatna na choroby i gorzej zimuje.

 

 

Wysiew trawy – o czym warto pamiętać?

wysiew trawy

Tuż przed wysianiem nasion teren wyrównujemy grabiami. Nasiona należy wysiewać w bezwietrzną i pochmurną pogodę (aby silne słońce nie wysuszyło nadmiernie podłoża). Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika potrzeba około 25-30 g nasion (przykładowo: jeśli mamy w planach 100 m2 trawnika, musimy kupić 2,5-3 kg nasion).

 

Nasiona wysiewamy ręcznie – połowę nasion siejemy w jednym kierunku, drugą część prostopadle do pierwszego. Siew dwukierunkowy daje nam gwarancję, że trawa wysiana będzie równomiernie. Do obsiewania bardzo dużych powierzchni stosuje się specjalne siewniki, jednak zakup siewnika nie jest konieczny przy zakładaniu trawników przydomowych. Chyba że chcemy wykorzystać siewnik do rozsiewania nawozu.

 

 

Nasiona należy następnie przykryć około 1-2 cm warstwą ziemi, a podłoże zwałować wałem z kolcami. Jeśli nie przykryjemy nasion, mogą one zostać rozwiane przez wiatr, wyjedzone przez ptaki, spalone przez słońce albo zmyte przed wodę w czasie podlewania.

 

Nasion trawy nie powinno przysypywać się torfem – kiedy torf wysycha, tworzy na powierzchni nieprzepuszczalną skorupę, którą trudno nawodnić, więc nasiona będą miały zbyt mało wilgoci, aby wykiełkować. Świeżo wysianą trawę regularnie podlewamy, po około 10 dniach nasiona traw powinny wykiełkować.

 

 

Pierwsze koszenie trawy

Młodą trawę należy skosić dopiero wtedy, kiedy źdźbła będą miały wysokość około 8-10 cm. Podczas pierwszego koszenia skracamy trawę nie więcej niż 1/3 wysokości. Zbyt niskie pierwsze koszenie może negatywnie wpłynąć na krzewienie się trawy i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Aby cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem, trawę w czasie sezonu wegetacyjnego kosimy regularnie co około 7-10 dni.

 

WAŻNE!

 

Chwasty dwuliścienne, które pojawiają się w młodej trawie, należy usuwać ręcznie. Użycie środków chemicznych może spowodować spalenie trawy. W kolejnym roku, kiedy trawnik jest gęsty i zwarty, można już używać herbicydów.

Dodano: 29-01-2019