Nawadnianie kropelkowe: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Opinii 0

Nawadnianie kropelkowe to oszczędność czasu oraz wody. Znacznie ułatwia prace w ogrodzie i dba o to, aby każda roślina została dostatecznie podlana nawet wtedy, kiedy właścicieli nie ma na działce. Jak zamontować system, ile on kosztuje i ile zużywa wody?

Ogórki w ziemi z założonym nawadnianiem kropelkowym

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Jest to system automatycznego nawadniania. W miejscu upraw rozkłada się specjalne linie lub taśmy kroplujące z otworami, przez które woda kapie bezpośrednio pod rośliny. Trafia do gleby, a nie na nadziemne części, często wrażliwe na chłodną wodę. Pracę systemu można zaprogramować, ustalić cykle dopasowane do hodowanych gatunków.

Jak podłączyć nawadnianie kropelkowe?

Niewielkie gotowe zestawy do nawadniania kropelkowego bardzo łatwo założyć samodzielnie. Wystarczy wykonać odpowiednią ilość otworów w rurze, a następnie założyć w nich kroplowniki. Koniec linii trzeba jeszcze zatkać korkiem. Zestaw działa po podłączeniu do kranu lub węża ogrodowego. Jeśli ciśnienie wody jest w nim za duże, trzeba jeszcze dokupić reduktor.

 

Taśmę, linię lub wąż kroplujący umieszcza się przy gruncie, przy sadzonkach. Przymocowuje się je specjalnymi szpilkami (co pół metra). System wymaga też podłączenia sterownika. Wiele z mechanizmów można przypiąć do kranu. Potrzebny będzie również filtr wody, wyłącznik nawadniania zwory elektromagnetyczne i przewód nawadniający. Instrukcja montażu powinna być dołączona do zestawu.

 

Duże systemy nawadniania wymagają specjalnego projektu i często pomocy ze strony fachowców. Tylko dobrze rozplanowane i zamontowane nawodnienie będzie oszczędnie pobierało wodę i zaspokajało potrzeby roślin. Należy wziąć pod uwagę zużycie wody (czyli zapotrzebowanie ogrodu) na jeden cykl podlewania, a także sprawdzić wydajność i poziom źródła, z którego będziemy korzystać (zależy od tego m.in. dobór pompy). Następnie trzeba tak rozstawić linie i otwory, aby woda rzeczywiście dotarła do każdego ważnego punktu ogrodu. Często zasady określa producent systemu. Ważne jest także ciśnienie wody. Informacja ta jest istotna dla doboru odpowiedniej średnicy rur oraz ewentualnej konieczności zamontowania reduktora. Potrzebny będzie również filtr wody, ponieważ bez niego można zaszkodzić uprawom. Zaletą zaawansowanych systemów jest podział na sekcje i dopasowanie czasu nawadniania do wymogów roślin.

Jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki?

Rośliny doniczkowe można podlewać w sposób podobny do działania nawadniania kropelkowego. Sprawdza się to szczególnie podczas urlopu, kiedy nikt nie może zająć się kwiatami. Wystarczy nakłuć szpilką plastikową butelkę i napełnić ją wodą niemal do pełna. Następnie trzeba umieścić ją w doniczce tak, aby woda skraplała się do niej, podlewając roślinę.

Nawadnianie kropelkowe – jakie ciśnienie?

Bezpieczne ciśnienie dla tego typu instalacji wynosi 4 bary. Jest to system niskociśnieniowy. Gdy jest ono za wysokie, należy zamontować reduktor ciśnienia.

Rośliny nawadniane systemem kropelkowym

Jaka pompa do nawadniania kropelkowego?

Należy dobrać ją do rodzaju i głębokości zbiornika, z jakiego pobierana będzie woda:

 

  • pompa głębinowa - do instalacji podpiętych do studni niezależnie od jej głębokości;

  • pompa hydroforowa (samozasysająca) - można ją umieścić maksymalnie 7-8 m nad lustrem wody;

  • pompa zatapialna - do systemów czerpiących wodę z otwartych akwenów, jeziorek, oczek wodnych, stawów.

Jak rozłożyć nawadnianie kropelkowe?

Rozłożenie elementów nawadniania kropelkowego jest proste i efektywne, jeśli tylko zastosuje się kilka podstawowych zasad. Ważne, aby otwory były skierowane na boki. Inaczej mogłyby się zatykać (umieszczone ku dołowi) lub w niewłaściwy sposób podlewać roślinę (ku górze). Między przewodami powinno zostawić się miejsce – wystarczy około 30-40 cm. Długość linii, taśm lub węży określa producent w instrukcji użytkowania systemu. Jeśli ogród zlokalizowany jest na wzniesieniu, elementy nawadniania kropelkowego należy rozkładać w poprzek górki.

Nawadnianie kropelkowe czy zraszacze?

Linia kroplująca zawsze kieruje wodę do gruntu, pod roślinę, a nie na jej liście i kwiaty. Niektóre gatunki są szczególnie wrażliwe na chłodną wodę i mogą ulec poparzeniu. System nawadniania kropelkowego jest dla nich bezpieczny. Ponadto łatwo go rozłożyć bez szkody dla roślin oraz zdemontować, np. w razie prac konserwacyjnych.

System nawadniania kropelkowego w ogrodzie

Innym sposobem, który może ułatwić prace w ogrodzie, jest wykorzystanie zraszaczy stacjonarnych lub na stałe umieszczonych w ziemi. Pierwsze można dowolnie przestawiać, drugim należy wyznaczyć miejsce wśród upraw lub na trawniku. Minusem może być zasięg podlewania oraz to, że woda pada na rośliny od góry, a nie wszystkie gatunki to lubią. Podczas montażu zraszaczy stałych trzeba też naruszyć znaczną część darni i przekopać ogródek. Trudno też zmienić coś w ich systemie lub dokonać koniecznych napraw.

Ile kosztuje nawadnianie kropelkowe?

Dla ogrodu o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych koszt założenia automatycznego i sterowanego nawodnienia kropelkowego może wynieść ok. 10-15 tysięcy złotych. Cena montażu to ok. 11-13 zł/m². Sterowniki elektroniczne to koszt od ok. 200 zł do ponad 1000 zł, za 50 m węża kroplującego trzeba zapłacić ok. 250 zł, a za rury do systemu ok. 110 zł za 50 m. Małe gotowe zestawy do nawadniania kropelkowego są dostępne już od ok. 90 zł.

Ile wody pobiera nawadnianie kropelkowe?

Ilość wody pobieranej przez system nawadniania kropelkowego jest dopasowana do potrzeb ogrodu, klimatu i warunków pogodowych. W polskich warunkach trawnik będzie wymagał około 5 mm wody dziennie. Przy ogrodzie o powierzchni nawadniania (np. trawa oraz uprawy lub rabaty) 500 m² zużycie wyniesie 2 m³ przy idealnie zaprojektowanym systemie. Wartość ta może ulec zmianie ze względu na różnice w nachyleniu, rodzaju gleby, uprawianych roślinach oraz sposobach rozłożenia nawadniania.

Dodano: 30-03-2021