Nawadnianie i podlewanie

Opinii 0

Nawadnianie automatyczne

System podziemnych rur doprowadzających wodę do głowic deszczujących lub zraszaczy turbinowych, pracujących przy niskim ciśnieniu (przy niewielkich połaciach trawnika), lub zraszaczy turbinowych o większym zasięgu (zalecanych do dużych powierzchni) jest dyskretną i oszczędną metodą nawadniania trawników i kwietników. Sterowany za pomocą programatorów i wyposażony dodatkowo w czujnik deszczu, zapewnia bezobsługowe podlewanie ogrodu nawet w czasie dłuższych nieobecności. System podziemnego nawadniania można bez problemu połączyć z instalacją nawadniającą systemem kropelkowym.


Nawadnianie kropelkowe

Rura montażowa o śr. 16 mm stanowi podstawę instalacji mikronawadniania roślin. Za pomocą złączy o odpowiednej średnicy można łączyć odcinki, prowadząc instalację na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Do rury montażowej, bezpośrednio lub z użyciem kapilary (rurka o śr. 4-6 mm), można przyłączać dowolne końcówki: mikrozraszacze (małe deszczownie) lub kroplowniki (podające wodę do systemu korzeniowego roślin). Zraszacze i kroplowniki można instalować również na statywie lub łączyć szeregowo. Inną metodą nawadniania jest użycie rur lub taśm kroplujących z wbudowanymi samoczyszczącymi się kroplownikami, lub węży kroplujących doskonale nadających się do podlewania żywopłotów, skalniaków czy upraw warzywnych. Ogromną zaletą tego typu rozwiązań jest odpowiednie dozowanie, zgodne z zapotrzebowaniem roślin oraz oszczędność zużycia wody - nawet do 70% w stosunku do tradycyjnych metod podlewania. Opisane wyżej instalacje można bez problemu wyposażyć w sterowanie - wystarczy przyłączyć do kranu programator, jeśli jest to konieczne również reduktor ciśnienia, i wówczas instalacja będzie pracować według ustawionego harmonogramu.


Podlewanie

W zależności od potrzeb woda z węża ogrodowego może być rozprowadzana za pomocą dysz z regulowanym strumieniem, pistoletów jedno i wielostrumieniowych oraz lanc, zraszaczy, a nawet prysznicy ogrodowych. Węże ogrodowe i końcówki zraszające łączymy ze sobą za pomocą szybkozłączy o dostosowanej do węża średnicy. Te z funkcją STOP pozwalają zatrzymać strumień wody z dala od kranu, gdy na przykład myjemy samochód lub podlewamy oddalone od źródła wody partie ogrodu. Szybkozłącza bez fukcji STOP świetnie sprawdzają się przy łączeniu węża z zamontowanym na kranie adaptorem lub też, gdy łączymy ze sobą dwa odcinki węża (wówczas szybkozłącza montujemy z obu stron nypla).


Woda deszczowa

Nie wszyscy jesteśmy świadomi, że ok. 50% zużywanej w gospodarstwie domowym wody możemy zastąpić wodą deszczową. Każdy litr "deszczówki" użyty np. do nawadniania ogrodu, prac porządkowych czy, w przypadku rozbudowanych systemów, także prania i spłukiwania toalet, to oszczędność takiej samej ilości wody, jaką zakupujemy (nie zapominajmy o opłatach za odprowadzanie ścieków). Odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości pełne instalacje podziemne do odzysku i użytkowania deszczówki w ogrodach lub domach, jak również mniejsze (do ok. 500 l), zdobiące nasz ogród zbiorniki naziemne, stosowane pojedynczo lub szeregowo, to nie tylko wymierna oszczędność, ale i wyraz świadomości ekologicznej.


Dodano: 01-03-2012