Jak wykonać piaskowanie trawnika?

Opinii 1

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych każdego zadbanego trawnika należą nawożenie, aeracja oraz piaskowanie. Nawożenie ma na celu dostarczenie trawnikowi wartościowych składników mineralnych. Natomiast aeracja służy napowietrzeniu gleby, dzięki czemu podłoże jest luźniejsze, a trawa pobudzona do krzewienia się. A dlaczego każdy właściciel trawnika powinien posypywać murawę piaskiem? Kiedy i jak prawidłowo wykonać piaskowanie trawnika? Poznaj kilka praktycznych wskazówek.

Piaskowanie trawnika przy pomocy siewnika

Piaskowanie trawnika – po co je wykonywać?

Piaskowanie jest istotne dla gleby i rosnących na niej traw z kilku powodów:

 

  • polepsza właściwości fizykochemiczne gleby,

  • zwiększa przepuszczalność podłoża, dzięki czemu gleba lepiej gromadzi wodę i zapobiega tworzeniu się kałuż na powierzchni murawy,

  • rozluźnia wierzchnią warstwę ziemi – otwiera dostęp dla wody i powietrza do układu korzennego trawnika, sprawiając, że murawa jest bujna i zdrowa (to szczególnie istotne na zbitych glebach gliniastych),

  • ułatwia wchłanianie się nawozów rozprowadzanych na trawniku w postaci granulatu,

  • uzupełnia wszelkiego rodzaju nierówności – drobna struktura piasku wnika we wszelkie ubytki, powstałe np. w wyniku wbicia w glebę nogi parasola ogrodowego,

  • pomaga ukryć niedoskonałości trawnika rozłożonego z rolki.

 Idealny, soczystozielony trawnik

Piaskowanie pomocne w drenażu wody

Unikanie zastojów wody na trawniku jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, trawa wysiewana przed domem lub w ogródku kiepsko radzi sobie z nadmiarem wilgoci. Po drugie, jeśli woda zbyt długo utrzymuje się na powierzchni ziemi, sprzyja rozwojowi mchów i grzybów.

 

Piaskowanie, poprzez zwiększenie przepuszczalności gleby, zapobiega tworzeniu się kałuż na powierzchni trawnika. Ponadto wpływa na osłabienie struktury mchów i porostów, które już zdążyły zakwitnąć na murawie.

Najlepsza pora na piaskowanie

Wiadomo, jak istotne dla stanu murawy jest piaskowanie trawnika. Kiedy należy je wykonać, żeby pomóc trawie, zamiast jej zaszkodzić?

 

Ze względu na to, że zabieg jest stosunkowo neutralny zarówno dla samej trawy, jak i gleby, nie ma jasno określonego terminu, w jakim powinno się przeprowadzać piaskowanie trawnika. Niemniej czynność ta jest w pewnym sensie „uzupełnieniem” aeracji i wertykulacji. Dlatego najczęściej trawę piaskuje się niedługo po napowietrzaniu gleby specjalnym sprzętem. Piaskowanie trawnika możesz również połączyć z nawożeniem. Dobrze jest wtedy wybrać jak najdrobniejszy nawóz, aby wchłaniał się w tym samym tempie co piasek.

Rozsiewacz używany do piaskowania

Jaka pogoda na piaskowanie?

Istotnym, jeśli nie decydującym, czynnikiem sprzyjającym skutecznemu piaskowaniu jest pogoda. Zabieg należy wykonywać w bezwietrzny dzień, aby piasek równomiernie rozkładał się na powierzchni murawy i pozostał na swoim miejscu do czasu wchłonięcia się w glebę. W optymalnych warunkach, następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu powinien spaść deszcz. Ułatwi to piaskowi wniknięcie w strukturę gleby. Jeśli trawnik rośnie na szczególnie trudnym podłożu, piaskowanie można przeprowadzać kilka razy w roku. Wszystko zależy od kondycji oraz tempa wzrostu trawy.

Piaskowanie trawnika – jaki piasek będzie optymalny?

Od czego rozpocząć piaskowanie trawnika, czyli czym wykonać taki zabieg? Do piaskowania używa się naturalnego piasku rzecznego o grubości ziarna 0,5-0,8 mm lub specjalnej mieszanki. Tego rodzaju preparaty przygotowywane są zazwyczaj na bazie piasku kwarcowego. Ważne są też substancje uzupełniające, np. środek usuwający mchy lub składniki uzupełniające niedobory mineralne gleby.

Domowa mieszanka do piaskowania

Mieszankę piasku do trawnika możesz znaleźć w postaci gotowego produktu. Alternatywą jest stworzenie własnej mieszanki. Wystarczy zmieszać suchy piasek z mocno rozdrobnionym torfem. Innymi popularnymi dodatkami są sproszkowana kreda, kompost lub glina. Warto jednak wiedzieć, że każdy ze składników uzupełniających pełni inną funkcję:

 

  • torf i kompost zasilają glebę w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe,

  • glina przydaje się, kiedy trawnik rośnie na piaszczystej i luźnej glebie, ponieważ polepsza jej strukturę,

  • sproszkowana kreda podnosi pH gleb kwaśnych i powinna być stosowana wymiennie z wapnowaniem trawnika.

Mężczyzna trzymający wiaderko z piaskiem w ogrodzie

Piaskowanie trawnika – ile piasku użyć?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu pielęgnacyjnego trawnika, z piaskowaniem nie można przesadzić. Zbyt mała ilość piasku nie przyniesie pożądanego efektu, natomiast nadmiar nie wchłonie się należycie w glebę. Przyjmuje się, że optymalna dawka to około 0,1-0,15 m³, czyli około 300-500 kg piasku wymieszanego z pozostałymi składnikami na 100 m2 trawnika.

 

Jak wykonać piaskowanie trawnika? Piasek rozsiewa się równomiernie na całej powierzchni murawy, którą wcześniej należy dobrze skosić. Jeżeli rozsypujesz piasek ręcznie, warto potem go rozgrabić, aby równomiernie rozłożył się na całej powierzchni. Pod tym względem piaskowanie trawnika siewnikiem jest znacznie prostsze, gdyż urządzenie dba o ułożenie równej warstwy piasku.

 

Obawiasz się wysokich kosztów piaskowania trawnika? Cena tego zabiegu nie jest duża, natomiast efekty mogą zrobić wrażenie. Ważne, żeby właściwie ocenić potrzeby trawnika, a także skutecznie oszacować rodzaj gleby, aby dobrać najlepsze składniki uzupełniające.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Kiedy piaskować trawnik?

- Nie ma określonego sezonu przeznaczonego do piaskowania, jednak najczęściej trawnik piaskuje się na wiosnę, kiedy wykonuje się pozostałe zabiegi pielęgnacyjne.

 

Czym piaskować?

- Jeśli masz doświadczenie i pewną rękę, możesz rozrzucać piasek samodzielnie. Jednak zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z siewnika, który zadba o równomierne rozprowadzenie piasku po całej murawie.

 

Ile piasku rozsiać na trawniku?

- Przyjmuje się, że optymalna dawka to około 0,1-0,15 m³, czyli około 300-500 kg piasku wymieszanego z pozostałymi składnikami na 100 m2 trawnika.

 

Jakiego piasku użyć?

- Do piaskowania używa się naturalnego piasku rzecznego o grubości ziarna 0,5-0,8 mm lub specjalnej mieszanki.

 

Co dodać do piasku?

- Do piasku możesz dodać sproszkowaną kredę, glinę, kompost lub torf. Wybór dodatku zależy od potrzeb trawnika oraz gleby.

 

Czy piaskowanie pomaga zwalczyć chwasty?

- Ziarna piasku wypełniają przestrzeń, w której mogą rozwijać się chwasty. Dodatkowo piaskowanie usprawnia drenaż wody, dzięki czemu pomaga pozbyć się mchu.

 

Czego unikać przy piaskowaniu?

- Piaskowania lepiej nie przeprowadzać na lekkiej, piaszczystej glebie, ponieważ możesz w ten sposób jeszcze bardziej rozluźnić podłoże i utrudnić ukorzenienie się trawy.

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020