Jak wybrać trawnik?

Opinii 0
Trawnik to ważny element naszego ogrodu. Zobacz jak przygotować teren do posiania trawnika, jaką mieszankę trawy wybrać oraz jak pielęgnować dojrzały trawnik.
Przed założeniem trawnika
Przed założeniem trawnika
Przed założeniem trawnika sprawdź, jaką posiadasz ziemię w ogrodzie. Jaki jest jej odczyn i wilgotność. Zastanów się jak będziesz podlewać trawnik, czy np. planujesz założyć nawadnianie automatyczne. Zastanów się również, jak często chcesz kosić trawę. Niektóre mieszanki traw rosną szybciej i trzeba je częściej kosić.
Mieszanki traw
Mieszanki traw
Przed założeniem trawnika musimy wybrać rodzaj trawy jaka będzie rosła w Twoim ogrodzie. Mieszanek traw na rynku jest wiele, a każda mieszanka ma różne cechy użytkowe. Mieszanki traw podzielić możemy na: trawniki ozdobne, sportowe, uniwersalne, trawniki do miejsc nasłonecznionych lub zacienionych.
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża
Najistotniejsze dla rozwoju trawy, jak i trwałości i wytrzymałości darni, jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi. Przystępując do prac ziemnych, przekopujemy i wyrównujemy teren, następnie ubijamy wałujemy podłoże. Czekamy, aż wyrosną na powierzchni chwasty, po czym wyrywamy je lub usuwamy za pomocą środków chemicznych.
Siew trawy
Siew trawy
Najlepszym terminem siewu jest okres kwiecień-maj oraz sierpień-wrzesień. Proporcje ilości nasion na m2 terenu różnią się, w zależności od gatunków nasion użytych w mieszance. Instrukcję siania znajdziesz na opakowaniu produktu. Siać trawę można ręcznie lub przy większych powierzchniach, siewnikiem.
Pielęgnacja trawnika
Pielęgnacja trawnika
Podstawową zasadą pięknego trawnik jest regularne koszenie. Systematyczne przycinanie powoduje zagęszczenie się trawnika oraz wyeliminowanie nowych chwastów. Nie zapomnijmy również o nawożeniu trawy, jak i o innych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak: aeracja czy wertykulacja.
Dodano: 24-08-2015