Jak wybrać system nawadniania automatycznego?

Opinii 0
System automatycznego podlewania ma wiele zalet, a odpowiednio skonfigurowana instalacja zaoszczędzi Twój czas i zmniejszy zużycie wody w ogrodzie. Zobacz jak podlewać trawnik, a jak rabaty kwiatowe.
Zalety podlewania
Zalety podlewania
System automatycznego podlewania ułatwia pielęgnację każdego ogrodu. Dzięki automatycznemu podlewaniu regularnie dostarczysz swoim roślinom odpowiednią ilość wody, nawet kiedy nie ma Cię w domu. Odpowiednio skonfigurowana instalacja zaoszczędzi także Twój czas i zmniejszy zużycie wody.
Elementy instalacji
Elementy instalacji
Każdy z elementów instalacji możesz dobrać oddzielnie lub zakupić gotowy zestaw, do którego dobierzesz właściwą rurę montażową. Zraszacze wykonują główną pracę w całym procesie. Do podlewania trawnika najlepiej sprawdzają się zraszacze wynurzalne, które wynurzają się pod wpływem ciśnienia wody.
Sterownik
Sterownik
Całym systemem do podlewania kieruje elektroniczny sterownik, który wysyła impulsy elektryczne do elektrozaworów na rozdzielaczu i powoduje ich otwieranie i zamykanie. Sterownik umożliwia zaprogramowanie pory włączania się i wyłączania instalacji oraz długości pracy poszczególnych linii nawadniających.
Rozmieszczenie zraszaczy
Rozmieszczenie zraszaczy
Przed zakupem systemu do automatycznego nawadniania, należy także sporządzić wstępny plan rozmieszczenia zraszaczy. Pamiętaj, że nie wolno ustawiać zraszaczy za daleko - wówczas promienie wody nie będą się stykały, a niektóre miejsca w ogrodzie będą niepodlane.
Nawadnianie kropelkowe
Nawadnianie kropelkowe
Jeśli potrzebujesz precyzyjnie podlać rabaty kwiatowe i warzywne, możesz również zainstalować w ogrodzie nawadnianie kropelkowe czy rury kroplujące. Zaleta tych instalacji jest odpowiednie dozowanie wody do każdej z roślin, co zmniejsza dodatkowo zużycia wody nawet o 70% w stosunku do tradycyjnych metod podlewania.
Dodano: 19-06-2015
Uaktualniono: 16-04-2020