Jak skutecznie walczyć z suszą w ogrodzie?

Opinii 0

Susza to problem, z którym coraz częściej borykają się także działkowcy. Oszczędzanie wody, a także racjonalne nawadnianie ogrodów stało się konieczne z dwóch powodów – ekologicznych i ekonomicznych. Jakie działania i technologie pozwolą zmniejszyć zużycie wody?

Konewka. Podlewanie roślin

Kilka słów o suszy

Dotychczas polskie rośliny odczuwały suszę głównie latem – zwykle w lipcu i sierpniu. W tym roku, po bezśnieżnej zimie i bez przedwiosennych roztopów, problem pojawił się dużo wcześniej. Susza zimowa u roślin zimozielonych zaczęła się już po ruszeniu wegetacji, powodując m.in. brązowienie igieł roślin iglastych i pędów.

 

Następstwem deficytu opadów jest również susza hydrologiczna, która polega na obniżeniu się poziomu wód gruntowych. Widać to najlepiej w studniach, które uległy spłyceniu lub całkowicie wyschły.

 

To wystarczające powody, by w ogrodzie efektywniej gospodarować zasobami wodnymi. Efektywniej – to znaczy jak?

Racjonalne działania w ogrodzie – zapobieganie suszy

Roślinom ogrodowym wodę dostarcza się w różny sposób – zarówno ręcznie (konewkami, wężem ogrodowym), jak i automatycznie (dzięki systemowi nawadniania). Poza wyborem właściwego sposobu pracy ważny jest rozsądek. Wbrew pozorom, nawet przy tak prostej czynności, jak podlewanie należy trzymać się pewnych zasad:

  • rośliny podlewaj wieczorem lub rano, ograniczy to szybkie wyparowywanie wody, wysychanie podłoża i tym samym straty wody;

  • zieleń podlewaj rzadziej, ale obficie - optymalna jest aplikacja małym strumieniem, tak aby woda powoli wsiąkała w podłoże. Częste, ale oszczędne podlewanie roślin sprawia, że wytwarzają słabo rozwinięty, płytki system korzeniowy i gorzej radzą sobie z suszą;

  • w uprawach pod osłonami (np. warzyw) używaj odstanej letniej wody. Przechowuj ją np. w beczce lub konewkach, wewnątrz tunelu foliowego albo szklarni. Zimna woda prosto z kranu może zaszkodzić młodym i drobnym korzeniom roślin. Dlatego poczekaj kilka godzin aż nabierze temperatury otoczenia;

  • oszczędzaj wodę na podlewaniu roślin odpornych na suszę. Do tej grupy należą m.in. jukki, rozchodniki, rojniki i delospermy. W ich przypadku nadmiar wody jest bardziej szkodliwy od czasowego niedoboru;

  • nie koś trawnika zbyt nisko, ponieważ taki zabieg powoduje zasychanie źdźbeł. Susza wpływa na koszenie trawy – pamiętaj, że mniejsza strata masy zielonej trawnika jednocześnie minimalizuje jego potrzeby wodne;

  • w uprawie doniczkowej używaj hydrożeli – ograniczy to ryzyko wyschnięcia roślin i zmniejszy częstotliwość ich podlewania;

  • w poszczególnych częściach ogrodu stosuj nawożenie organiczne. Wiele nawozów (np. obornik) nie tylko dostarcza glebie składników pokarmowych, ale także poprawia jej strukturę i zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody;

  • dokarmiaj rośliny potasem, który poprawia ich odporność na działanie niekorzystnych czynników, w tym na suszę.

Podlewanie trawnika wężem ogrodowym

Systemy nawadniania w ogrodzie

Średnio w ciągu roku Polacy zużywają aż 1200 litrów wody na 1 m2 ogrodu. W wielu przypadkach to wynik niewłaściwych praktyk oraz braku odpowiedniej technologii do podlewania. Tymczasem w sprzedaży dostępne są różnorodne systemy nawadniania, które służą jednocześnie efektywnemu nawadnianiu roślin, jak i oszczędzaniu wody. Automatycznie dostarczają wodę roślinom uprawianym w gruncie lub w pojemnikach (np. w ogrodzie wertykalnym).

 

Najwięcej wody w ogrodzie potrzebuje jego najbardziej reprezentatywna część, czyli trawnik. Do jego podlewania ogrodnicy najczęściej stosują zraszacze, ale takich urządzeń używa się także do podlewania rabat. Częstego i obfitego podlewania wymaga także żywopłot formowany, szczególnie do regeneracji po podcięciu. Regularnego dostarczania wody wymaga też warzywniak, ponieważ tylko wtedy rośliny będą w stanie wydać zadowalające plony. W przypadku żywopłotu oraz warzywniaka stosuj nawadnianie kropelkowe, które jest bardziej precyzyjne i nie powoduje moczenia zieleni (ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych).

Technologie przyjazne właścicielom ogrodów

Jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunków za wodę i dostarczenie jej z innego źródła niż sieć wodociągowa jest budowa studni głębinowej. Taka konstrukcja dociera do wód wgłębnych (w przeciwieństwie do studni kopanych), które nadają się do podlewania roślin i do picia. Głębokość studni głębinowej często przekracza 15 m, jednak o tym parametrze decydują badania geologiczne.

 

Ile kosztuje studnia głębinowa? Koszty takich odwiertów wynoszą ok. 150-300 zł od metra. Do tego należy doliczyć zakup pompy głębinowej i zbiornika hydroforowego. Łącznie koszt powinien się zamknąć w granicach 6000 zł, ale cała inwestycja zwróci się po kilku sezonach.

 

Ponadto, w domu warto zainstalować licznik do wody używanej w ogrodzie. To dodatkowy wodomierz, który podlicza wyłącznie wodę bezpowrotnie straconą (nieobarczoną dodatkowymi opłatami).

 

Popularnością w ogrodach cieszą się także pojemniki na deszczówkę, najczęściej połączone z systemem rynien. Mogą być nadziemne lub podziemne (np. modułowe). Zobacz, jak efektywnie zbierać wodę deszczową i wykorzystać ją w ogrodzie.

Studnia w ogrodzie

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy podlewać drzewa w czasie suszy?

- Drzewa lepiej od innych grup roślin znoszą niedobór wody. Dlatego w czasie suszy można je podlewać rzadziej. Wyjątkiem są młode drzewa, np. posadzone wiosną oraz drzewa owocowe. W tym ostatnim wypadku niedobór wody może znacznie wpłynąć na jakość i rozmiar plonów.

 

Kiedy i jak często podlewać warzywa?

- Warzywa to jedna z najbardziej wymagających grup roślin, także jeśli chodzi o pobór wody. Poszczególne gatunki mają różne potrzeby wodne, ale każdy wymaga regularnego podlewania. Szczególnie w fazie produkcji, rozsady i wytwarzania plonu (np. owoców u pomidora, róży u kalafiora lub zawiązywania się główek u sałaty). Sadzonki podlewaj rano lub wieczorem dużą ilością wody – jednak pamiętaj, by dozować ją stopniowo, tak by wsiąkała w głąb ziemi i nie naruszała struktury korzeni i części naziemnych roślin.

 

Czy straty wody można zmniejszyć przez ściółkowanie upraw?

- Tak, gruba warstwa ściółki nie tylko zwalcza zachwaszczenie, ale również ogranicza wyparowywanie wody z gleby. W szczególności warto ją stosować u roślin, które szybko i negatywnie reagują na suszę.

 

Kiedy podlewać trawnik?

- Trawnik co do zasady należy podlewać co 2-3 dni dużą ilością wody. Jednak młode trawniki wymagają codziennego podlewania nawet 2 razy dziennie. Trawę należy nawadniać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy słońce jest mniej intensywne.

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020