Złote i purpurowe pęcherznice kalinolistne

Opinii 0

Nazwa pęcherznicy pochodzi od owoców, które mają postać pęcherzykowato rozdętych mieszków. Krzewy te bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego idealnie nadają się na żywopłoty. Są łatwe w uprawie i mają pięknie wybarwione liście: purpurowe albo żółtozielone.

WYSTĘPOWANIE

Pęcherznice w naturze występują w Ameryce Północnej oraz północno-wschodniej części Azji. Obecnie znanych jest około dziesięciu gatunków tych krzewów, z czego w Polsce uprawia się tylko jeden: pęcherznicę kalinolistną.

PĘCHERZNICA KALINOLISTNA – WYGLĄD

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to rozłożysty (około 5 m średnicy) i dosyć wysoki krzew, który dorastać Może do około 2-3 m wysokości. Ma przewieszające się pędy i duże liście (do 10 cm) barwy jasnej zieleni, które na jesieni zmieniają kolor na żółtopomarańczowy. Trójklapowe liście pęcherznicy przypominają kształtem liście kaliny koralowej (stąd nazwa gatunku). Na przełomie maja i czerwca na krzewach pojawiają się niepozorne, drobne (około 1 cm średnicy), białe lub bladoróżowe, miododajne kwiaty, które zebrane są w baldachogrona. Dzięki długim, różowym pylnikom kwiatostany wydają się gęste i puszyste. Kiedy kwiaty przekwitną, w ich miejsce pojawiają się jaskrawoczerwone owoce (rozdęte mieszki), które w miarę dojrzewania przybierają kolor brązowy. We wrześniu i w październiku dojrzałe owoce pęcherznicy charakterystycznie szeleszczą na wietrze. Owoce pozostają na krzewie przez całą zimę.

STANOWISKO I ROZMNAŻANIE

Krzewy te preferują żyzne, świeże, lekkie i przepuszczalne podłoża. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale radzą sobie także w półcieniu. Warto pamiętać, że odmiany o kolorowych liściach najpiękniej wybarwiają się posadzone w pełnym słońcu. W cieniu ich liście będą bardziej blade. Pęcherznice są odporne na suszę i bardzo wytrzymałe na mróz, dlatego można je sadzić na terenie całego kraju, nawet tam, gdzie zimy bywają mroźne i długie. Rośliny te bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, więc idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Dlatego często spotkać je można w parkach, na skwerach czy przy ruchliwych rondach. Pęcherznice bardzo łatwo się rozmnaża z sadzonek zdrewniałych, które wsadzamy do gruntu wczesną wiosną (najlepiej w marcu). Można je także rozmnażać z sadzonek zielnych, które sporządza się w czerwcu.

ZASTOSOWANIE

Pęcherznice bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego z krzewów tych tworzyć można niezbyt wysokie, barwne, gęste żywopłoty. Przycinanie nie tylko nadaje roślinom ładny pokrój, ale pobudza je także do wytwarzania nowych pędów o intensywnie wybarwionych liściach. W małych ogrodach pęcherznice ładne prezentują się posadzone pojedynczo na tle trawnika. W większych ogrodach, na działkach czy w parkach można z nich tworzyć niewysokie, zwarte żywopłoty. Odmiany o liściach purpurowych lub żółtozielonych ładnie wyglądają na tle ciemnozielonych iglaków. Pięknie wybarwione liście pęcherznicy ożywią każdy ogród i ciekawie będą się prezentować w zestawieniach z roślinami o innym zabarwieniu liści.

PĘCHERZNICA KALINOLISTNA – ODMIANY

Do najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych odmian pęcherznicy kalinolistnej zaliczyć można:

‘Luteus’ – wiosną liście tej odmiany mają kolor żółtopomarańczowy, a z czasem stają się zielonożółte. Krzewy odmiany ‘Luteus’ najpiękniej wyglądają posadzone w grupach – tworzą wtedy jasne, żółte plamy, które ożywią każdy ogród. Można z nich tworzyć bardzo dekoracyjne, gęste żywopłoty. Zielonozłote liście tej odmiany ciekawie kontrastują z ciemną zielenią iglaków oraz z roślinami o zabarwieniu purpurowym. Warto jednak pamiętać, aby krzewy odmiany ‘Luteus’ sadzić na stanowiskach słonecznych, ponieważ w miejscach półcienistych lub cienistych ich liście będą o wiele słabiej wybarwione.

‘Diabolo’ – trójklapowe, duże liście oraz pędy tej odmiany mają intensywną, purpurowo-brązową barwę. Na tle kolorowych liści ładnie wyglądają kremowo-białe kwiaty, zebrane w baldachogrona, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Odmiana ‘Diabolo’ idealnie nadaje się na żywopłoty. Purpurowo zabarwione krzewy pięknie prezentują się na tle ciemnozielonych iglaków oraz w zestawieniach z roślinami o jasnozielonych lub żółtych liściach.

Dodano: 15-03-2013