Ziemiórki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć?

Opinii 0

Jeśli dookoła rośliny doniczkowej zaczęły latać malutkie muszki, może to oznaczać, że w ziemi zalęgły się żerujące na jej korzeniach larwy ziemiórki. Jak rozpoznać pojawienie się szkodnika i jak z nim walczyć domowymi oraz chemicznymi środkami?

Ziemiórka na zielonym liściu

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórka na liściu kwiata doniczkowego

Ziemiórki to muchówki, które mogą pojawić się na roślinach doniczkowych. Najgroźniejsze dla piękna hodowanych roślin jest jednak to, co niewidoczne, czyli ich larwy, które żerują w ziemi.

 

  • Wielkość dorosłego osobnika: ok. 2-6 mm.

  • Wielkość larwy: ok. 7 mm.

  • Ubarwienie i cechy dorosłego osobnika: czarne z żółtym odwłokiem, z czułkami.

  • Ubarwienie i cechy larwy: przezroczysta, cienka.

  • Objawy żerowania: obsychanie, żółknięcie liści.

Ziemiórka szkodliwość i objawy występowania

Zagrożeniem dla roślin doniczkowych nie są wcale latające muszki, czyli dorosłe osobniki, ale żyjące w ziemi larwy ziemiórek, wykluwające się ze złożonych jaj. Dobrze czują się w cieple i wilgoci. Z tego powodu należy pamiętać, aby nie przelewać roślin i nie dopuszczać do sytuacji, w której w doniczce stoi woda. W takich warunkach rozmnażają się bardzo szybko, żywią się tym, co dostarcza im gleba. Kiedy dojdzie do jej nawet krótkotrwałego przesuszenia lub larw jest za dużo, zaczynają żerować na pełnych wody młodych korzeniach i pędach. Naruszone w ten sposób pędy są bardzo wrażliwe. Dlatego szybko atakują je różnego rodzaju choroby. Po pozbyciu się ziemiórek problem nie znika, ponieważ roślina pozostaje narażona na bakterie, wirusy i grzyby. Warto więc zastosować wtedy odpowiedniego rodzaju wzmacniające nawozy z dodatkiem fosforu.

Zwalczanie ziemiórek

Ziemiórki na żółtym lepie na owady

Aby jednak w warstwie korzeniowej nie doszło do znacznych uszkodzeń, a po dłuższym czasie nawet obumarcia rośliny, ziemiórki należy usunąć. Jest to o tyle trudne, że po pozbyciu się muszek, w ziemi nadal pozostaną ich jaja oraz najbardziej szkodliwe larwy. Można jednak zastosować skuteczne metody ekologiczne i chemiczne.

Metody ekologiczne – zwalczanie ziemiórek

  • żółty lep na owady latające — umiejscawia się go np. na brzegu donic, jego kolor przyciąga dorosłe osobniki. Jest to metoda, która może być stosowana dodatkowo. Lepy nie pomogą pozbyć się larw z ziemi, a to ich obecność w doniczce jest szczególnie niebezpieczna;

  • ocet winny lub jabłkowy z wodą i płynem do naczyń, kurkuma lub curry (można zastąpić żółtym naczyniem lub barwnikiem) — pułapka, która przyciąga latające muszki. Warto zastosować ją w połączeniu z metodami, które pomogą pozbyć się larw. W przeciwnym razie problem może powrócić;

  • woda utleniona z wodą, w proporcji 1:4 lub roztwór z czosnku (główkę czosnku wystarczy zalać 1 szklanką wrzątku i poczekać do przestygnięcia, a następnie rozcieńczyć w 2 l wody) — do podlewania, aby usunąć larwy;

 


Metody te warto połączyć z dokładnym umyciem, a najlepiej wymianą doniczek na nowe oraz pozbyciem się starej ziemi. Najlepiej zastąpić ją mieszaniną torfu z piaskiem, aby zapobiec zbytniemu zatrzymywaniu wilgoci i ponownemu pojawieniu się szkodnika. Przy przesadzaniu trzeba bardzo dokładnie usunąć glebę oraz otrzepać korzenie.

Metody chemiczne – zwalczanie ziemiórek

Innym sposobem jest zastosowanie środków chemicznych. Służą do tego preparaty z acetamiprydem — środki owadobójcze i zwalczające szkodniki na liściach. Są to zazwyczaj preparaty do rozcieńczenia z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta na opakowaniu. Opryskuje się nimi liście z zachowaniem ostrożności: płyn nie powinien kapać, a zanim przeprowadzane będą dalsze prace pielęgnacyjne, musi przeschnąć. Dostępne są również środki doglebowe, którymi należy podlewać roślinę.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Na jakich roślinach najczęściej występuje ziemiórka?

- Ziemiórka może zaatakować rośliny doniczkowe oraz ogrodowe. Najgroźniejsza jest dla okazów młodych, w których korzenie są jeszcze świeże i niezdrewniałe.

 

Jakie są naturalne metody zwalczania ziemiórki?

- Do naturalnych metod należy wystawianie pułapek w postaci żółtego lepu lub mieszaniny wody z octem, płynem do naczyń i żółtym barwnikiem. Larwy zwalcza się roztworem z czosnku lub wody utlenionej.

 

Jak chronić rośliny przed ziemiórkami?

- Raz na jakiś czas można zastosować doglebowy środek chemiczny do zwalczania szkodników liści lub podlać roślinę jednym z wyżej wymienionych roztworów. Dobrze też wymieszać ziemię z piaskiem, aby stała się bardziej przepuszczalna i lepiej odprowadzała wilgoć.

 

Dodano: 31-03-2021
Uaktualniono: 31-03-2021