Zamiokulkas

Opinii 14

Zamioculcas zamiifolia to roślina, która zyskuje coraz większą popularność. Łączy w sobie urodę i wytrzymałość, bo jest odporna na suszę, niedostatek światła i małą wilgotność powietrza, a do tego pięknie się prezentuje, szybko rośnie i rzadko choruje.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Środowiskiem naturalnym zamiokulkasa jest wschodnia i północno-wschodnia Afryka. Można go spotkać także na Zanzibarze. W Wielkiej Brytanii na zamiokulkasa mówi się ZZ. To skrót od Zamioculcas zamiifolia, łacińskiej nazwy tej rośliny. W naturze zamiokulkas rośnie na stanowiskach suchych, jałowych i kamienistych, w cieniu większych roślin, gdzie panuje niedostatek światła słonecznego. Zamiokulkas idealnie przystosował się do tych niekorzystnych warunków.

 

Roślina ta jest sukulentem (podobnie jak np. kaktusy) i potrafi gromadzić zapasy wody i składników odżywczych. Do tego celu służy bulwiaste, podziemne kłącze, a także mięsiste ogonki liściowe oraz ciemnozielone, skórzaste, błyszczące liście, które zbudowane są tak, by ograniczyć nadmierne parowanie wody.

ZAMIOKULKAS CZY ZAMIA?

Zamiokulkas często mylony jest z zamią. Nie są to jednak rośliny „spokrewnione”: zamia należy do rodziny sagowców, zamiokulkas natomiast do rodziny obrazkowatych (tej samej, do której należy też skrzydłokwiat, anturium, tatarak).

ODPOWIEDNI POJEMNIK

Zamiokulkas najlepiej czuje się w doniczkach szerokich i płaskich, ponieważ kłącze musi mieć swobodę rozrastania się. Zbyt ciasne, plastikowe pojemniki mogą popękać, dlatego do uprawy zamiokulkasa polecam pojemniki ceramiczne, które dodatkowo są bardziej stabilne. Na dnie donicy powinniśmy umieścić warstwę drenażu, by umożliwić odpływ wody.

PODŁOŻE I PRZESADZANIE

Zamiokulkasy najlepiej rosną w żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Kłącze i korzenie tej rośliny są bardzo kruche i delikatne, dlatego trzeba bardzo uważać przy przesadzaniu. Młodsze rośliny należy przesadzać każdego roku, najlepiej na wiosnę (marzec, kwiecień). Dobrym terminem jest także koniec lata (wrzesień). Starsze egzemplarze przesadzamy co dwa, trzy lata.

STANOWISKO I TEMPERATURA

Najlepszym stanowiskiem dla zamiokulkasa jest półcień. Zbyt mała ilość światła spowoduje, że liście stracą swoją intensywną, ciemnozieloną barwę i zaczną się wydłużać. Zbyt duża ilość światła i ostre słońce mogą stać się przyczyną poparzeń, a na liściach pojawią się brzydkie, brązowe plamy. Zamiokulkasy dobrze rosną w temperaturze od 20°C do 30°C (najbardziej optymalna temperatura to około 22-25°C).

 

Zimą, w okresie spoczynku zniosą nawet nieco chłodniejsze warunki: 16-17°C. Trzeba jednak pamiętać, że zamiokulkasy są bardzo wrażliwe na przeciągi. Gdy wietrzymy mieszkanie w czasie mroźnych dni, rośliny te powinny stać daleko od okna. Zamiokulkasy pochodzą ze strefy klimatów podrównikowych i spadek temperatury do 5°C jest dla nich zabójczy. Dlatego trzeba uważać także w trakcie przewożenia zamiokulkasa np. z kwiaciarni w czasie, gdy na dworze panuje niska temperatura.

OSZCZĘDNE PODLEWANIE

Zamiokulkasy dobrze znoszą suszę. Mogą przeżyć bez wody nawet dwa miesiące. Natomiast gdy podlewamy je zbyt często, kłącze i korzenie mogą zgnić i roślina zacznie zamierać. Zbyt duża ilość wody to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Zamiokulkasa podlewajmy więc oszczędnie, odstałą wodą o temperaturze pokojowej.

 

Starajmy się nie polewać liści, ponieważ osadzają się na nich sole zawarte w wodzie, które powodują powstawanie nieestetycznych, białych plam. Wodę należy lać do doniczki i usuwać jej nadmiar z podstawki. W przeciwnym razie może dojść do gnicia kłącza.

NAWOŻENIE

Zamiokulkas nie potrzebuje zbyt intensywnego nawożenia. W okresie wzrostu (czyli od marca do sierpnia) zasilamy go co około dwa-trzy tygodnie nawozem do roślin ozdobnych z liści lub nawozem wieloskładnikowym.

 

Nawóz można dodatkowo rozcieńczyć, ponieważ zbyt duża ilość składników pokarmowych w podłożu nie służy zamiokulkasom. W ich środowisku naturalnym gleby są dość ubogie.

ROZMNAŻANIE I KWITNIENIE

Zamiokulkas bardzo szybko rośnie, w ciągu jednego roku wypuszcza od 4 do 7 nowych liści, które mogą dorastać do około 1m długości. W okresie intensywnego wzrostu przyrosty dobowe to około 1-2 cm. Pojedyncze listki mogą mieć długość nawet 15 cm. Zamiokulkas bardzo rzadko kwitnie w warunkach domowych. Kwiaty są niezbyt duże, pojedyncze, zielono-białe. Główną ozdobą zamiokulkasa są lśniące liście.

 

Roślinę tą rozmnaża się przez podział karp (najlepiej robić to wiosną, w czasie przesadzania) albo przez sadzonki. Sadzonki możemy tworzyć z całych liści lub z pojedynczych listków. W okresie od kwietnia do czerwca ze środkowej (lub dolnej) części ogonka liściowego należy odciąć pojedyncze liście i umieścić je w podłożu. Sadzonki powinnyśmy trzymać w temperaturze około 22-23°C, należy też zadbać o to, by podłoże było stale wilgotne. Po około czterech tygodniach roślinki powinny się ukorzenić.

CHOROBY

Gdy na liściach i ogonkach liściowych zamiokulkasa pojawią się jaśniejsze plamki, jest to oznaka fytoftorozy. Roślinę da się uratować, gdy porażenie nie jest zbyt duże. Wystarczy opryskać zamiokulkasa środkiem ochrony roślin o nazwie Biosept 33 SL. Kiedy jednak roślinę pokryją plamy o rybim zapachu, zamiokulkasa niestety trzeba wyrzucić. Mokra zgnilizna jest bowiem nieuleczalna. Warto dodać, że ciemne plamki występujące na ogonkach liściowych są zjawiskiem jak najbardziej naturalnym.

Dodano: 07-03-2013