Wrzosy w ogrodzie

Opinii 1

Wrzosy pospolite spotkać można w środowisku naturalnym w suchych i widnych lasach sosnowych. Porastają także otwarte torfowiska i wrzosowiska. Nie są to rośliny wymagające i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być ozdobą naszego ogrodu przez długie lata.

WYSTĘPOWANIE

Do rodzaju wrzos (Calluna) należy tylko jeden gatunek – wrzos pospolity. Obecnie znanych jest około trzysta odmian tej dekoracyjnej rośliny. Wrzosy rosną w niemal całej Europie, spotkać je można zarówno na północnych wybrzeżach Hiszpanii jak i w Skandynawii. Nie występują jedynie w rejonach basenu Morza Śródziemnego, gdyż panuje tam zbyt ciepły klimat.

WRZOSOWISKA KŁOMIŃSKIE

Co ciekawe jedno z największych europejskich wrzosowisk znajduje się w Polsce – w okolicy Bornego Sulinowa w województwie zachodniopomorskim we wrześniu zakwitają Wrzosowiska Kłomińskie, które rozciągają się na przestrzeni 3,5 tys. ha! Wrzosowisko usytuowane jest na terenie starego poligonu, a barwne kobierce podziwiać można z wieży widokowej. Wrzosy są dość łatwe w uprawie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować fioletowy dywan także w swoim ogrodzie.

WYGLĄD

Wrzosy kwitną dość długo (od lipca do października), a ich małe, dzwonkowate kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, fioletową, purpurową. Rośliny te mają także ozdobne liście: seledynowe, ciemnozielone, szare, czerwone, a nawet cytrynowożółte. Najniższe odmiany osiągają zaledwie 10 cm wysokości, te najwyższe mogą dorastać nawet do około 80 cm.

ZASTOSOWANIE I KOMPOZYCJE

Wrzosy najpiękniej wyglądają posadzone w jednorodnych grupach, świetnie sprawdzają się też jako rośliny okrywowe, nadają się także do obsadzania skarp. Wrzosy dobrze komponują się z innymi roślinami kwasolubnymi np. z różanecznikami, azaliami, piersiami, wrzoścami, borówkami. Warto w ich sąsiedztwie posadzić także karłowe odmiany drzew i krzewów iglastych (np. sosny czy jałowce). Nie zaszkodzi do wrzosowego kącika dodać także kilka gatunków traw o ozdobnych kłosach (np. kostrzewa sina, rozplenica japońska, trzcinnik, trzęślica). Rabatę urozmaicą także kwitnące byliny (np. astry, sasanki, goździki, rozchodniki). Do pojemników i donic polecam długo kwitnące odmiany wrzosów pączkowych. Ich kwiaty nie rozwijają się i pozostają zamknięte, w związku z czym nie zostają zapylone przez owady i są ozdobną rośliny nawet przez 2-3 miesiące. Wrzosy pączkowe idealnie nadają się również na suche bukiety.

STANOWISKO, GLEBA, PODLEWANIE

Rośliny te lubią stanowiska słoneczne (chociaż radzą sobie także w półcieniu) oraz przepuszczalne, lekkie podłoże o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Najlepsza będzie mieszanka kwaśnego torfu, pisaku oraz przekompostowanej kory. Mają dość płytki system korzeniowy, co naraża je na przesuszenie, więc w czasie upalnych i suchych miesięcy należy je systematyczne (acz umiarkowane) podlewać. Źle znoszą zalanie i nie tolerują gliniastych, zbyt mokrych gleb. Ziemię wokół nich warto wyściółkować, co ograniczy rozrastanie się chwastów i przyczyni się do zatrzymania wilgoci w podłożu.

PIELĘGNACJA I NAWOŻENIE

Wrzosy są stosunkowo odporne na mróz, jednak w czasie bardzo mroźnych zim należy okryć je gałązkami iglaków. Aby pięknie kwitły i ładnie się zagęszczały, trzeba je corocznie przycinać. Cięcie wykonujemy po kwitnieniu, wiosną (marzec-kwiecień). Przekwitłe kwiatostany warto pozostawić na zimę, ponieważ będą stanowić dodatkową ochronę przed mrozem. Wrzosy nawozimy umiarkowanie, około 3-4 razy w roku. Najlepiej użyć do tego celu nawozów wolnodziałających o fizjologicznie kwaśnym odczynie (np. zawierające siarczan amonu lub postasu). Zbyt częste nawożenie prowadzi do zasolenia gleby, co niekorzystnie wpływa na te rośliny.

TERMIN I SPOSÓB SADZENIA

Najlepszy termin do posadzenia wrzosów to wiosna lub późne lato (wrzesień), ale rośliny te w zasadzie można sadzić w ogrodzie przez cały okres wegetacyjny. Aby wrzosy utworzyły zwartą i gęstą rabatę, poszczególne egzemplarze sadzimy w odległości około 30-40 cm. Po kilku latach ładnie się rozrosną i szczelnie pokryją całą dostępną powierzchnię.

ROŚLINA LECZNICZA

Wrzosy należą do roślin miododajnych. Miód wrzosowy ma ciemny kolor, jest słodko-gorzki w smaku i ma bardzo gęstą konsystencję. Zawiera wiele aminokwasów i witamin z gruby B. Kwiaty i pędy wrzosów także mają działanie lecznicze. Wysuszone rośliny stosuje się między innymi w chorobach układu trawiennego (zaburzenia łaknienia, stany zapalne, biegunki).

 

Wrzosy cieszą oko długo utrzymującymi się kwiatami o barwie białej, różowej, fioletowej oraz purpurowej. Mogą mieć kwiaty pojedyncze, pełne lub cały czas pozostające w pączkach. Poniżej prezentuję i opisuję najpiękniejsze odmiany tych ozdobnych roślin.

ODMIANY KWITNĄCE NA BIAŁO

‘Alba Praecox’ – odmiana ta zakwita bardzo wcześnie, bo już w czerwcu i kwitnie do sierpnia. Ma listki barwy ciemnej zieleni i osiąga rozmiary około 30-40cm.

‘Gold Haze’ – w okres kwitnienia wchodzi w sierpniu i we wrześniu. Odmiana ta ma zielono-żółte liście i dorasta do około 40-50cm.

‘Hammondii’ – odmiana ta ma bardzo dekoracyjne, błyszczące liście barwy ciemnej zieleni. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu i może osiągać około 50cm wysokości.

‘Long White’ – odmiana ta idealnie nadaje się na kwiat cięty, ponieważ posiada długie i zniesione pędy i kwiatostany. Może osiągać około 60cm wysokości. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu.

ODMIANY KWITNĄCE NA RÓŻOWO

‘Cuprea’ – odmiana ta posiada ciekawe brązowo-żółte liście, które zimą przybierają kolor brązowo-czerwony.

‘Golg Knight’ – główną ozdobą tej odmiany (oprócz kwiatów) żółto-złote, delikatnie omszone liście. Odmiana charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem.

‘Sunset’ – jest to niezbyt wysoka krzewinka (max 30cm wysokości) o szerokim i płaskim pokroju. Jej brązowo-żółte liście na zimę stają się brązowo-czerwone. Odmiana ta kwitnie w sierpniu i we wrześniu.

ODMIANY KWITNĄCE NA PURPUROWO

‘Alportii’ – jest to jedna z wyższych odmian, która może osiągać około 70-80cm wysokości. Odmiana ta ma owłosione liście barwy zielono-szarej i kwitnie w sierpniu i we wrześniu. Jest to krzewinka silnie rosnąca.

‘Carmen’ – niezbyt wysoka krzewinka (max 30-40cm wysokości)o intensywnie zielonych liściach i szerokim, wyprostowanym pokroju. W okres kwitnienia wchodzi w sierpniu i we wrześniu.

‘Darkness’ – odmiana niska (osiąga najwyżej 30cm wysokości) o bardzo zwartym i gęstym pokroju. Jej liście mają barwę ciemnej zieleni.

‘Mrs Ronald Gray’ – odmiana idealna jako roślina okrywowa. Tworzy niskie krzewinki (max 10cm wysokości) o płożących pędach. listki są koloru jasnozielonego. Kwitnie w sierpniu na kolor liliowo-purpurowy.

ODMIANY KWITNĄCE NA FIOLETOWO

‘Aurea’ – odmiana ta posiada dekoracyjne, złociste liście, które zimą stają się czerwono-brązowe. Kwitnie w sierpniu oraz we wrześniu i może osiągać około 40cm wysokości.

‘Blazeaway’ – ma zielono-żółte listki, które na zimę zmieniają kolor na brązowo-czerwony. Dorasta do około 40cm wysokości i kwitnie w sierpniu i we wrześniu.

‘Booskop’ – żółto-złote liście tej odmiany zmieniają swoją barwę na okres jesieni i zimy na kolor czerwony. Odmiana ta kwitnie w sierpniu i we wrześniu. Może osiągać około 30cm wysokości.
‘Mullion’ – odmiana ta idealnie nadaję się jako roślina okrywowa. Jest niewysoka (około 20cm), dobrze się rozgałęzia i tworzy zwarte dywany. Kwitnie w okresie sierpnia i września oraz ma intensywnie zielone liście.

‘Orange Queen’ – żółto-pomarańczowe liście tej odmiany na zimę przybierają barwę intensywnie czerwoną. Odmiana ta charakteryzuje się sztywnymi, wyprostowanymi pędami i może osiągać około pół metra wysokości.

‘Silver Knight’ – jest do bardzo silnie rosnąca odmiana i dekoracyjnych liściach barwy srebrzystoszarej. Osiąga rozmiary około 50cm, a kwitnie w sierpniu i we wrześniu.

Dodano: 15-03-2013