Wrzośce

Opinii 0

Wrzośce mogą stanowić ozdobę ogrodu przez niemal cały rok: kwitną od późnej zimy (luty) aż do połowy września. Mają także dekoracyjne, zimozielone liście: szare, żółte, zielone w różnych odcieniach. Ich zaletą jest również to, że są dość łatwe w uprawie.

WYSTĘPOWANIE WRZOŚCÓW

Wrzośce w naturze występują w Afryce południowej, ale można je także spotkać w Azji i w Europie. W Polsce w środowisku naturalnym możemy podziwiać tylko jeden gatunek wrzośca, który znajduje się pod ścisłą ochroną – mowa o kwitnącym na różowo bądź biało wrzoścu bagiennym. Można go spotkać jedynie na Pomorzu oraz w zachodnich, cieplejszych rejonach kraju, takich jak np. Dolny Śląsk czy Wielkopolska. W ogrodach możemy za to uprawiać wiele gatunków i odmian wrzośców, które kwitną na biało, różowo, fioletowo, purpurowo w różnych odcieniach. A jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem.

ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

Te zimozielone krzewinki należą do grupy roślin wrzosowatych, zwanych inaczej kwasolubnymi. Najlepiej rosną na glebach o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5). Podłoże musimy być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Jeśli gleba w naszym ogrodzie ma odczyn obojętny lub zasadowy, możemy poprawić jej strukturę poprzez dodanie torfu kwaśnego oraz przekompostowanej kory sosnowej. Roślinom sprzyja także ściółkowanie np. korą lub torfem  – nie tylko zakwasza to dodatkowo podłoże, ale także chroni płytko osadzone korzenie wrzośców przed przesuszaniem i przemarzaniem.

UPRAWA I OCHRONA PRZED ZIMĄ

Wrzośce preferują stanowiska słoneczne. Wtedy kwitną najobficiej, a ich kolorowe liście mają niezwykle intensywne barwy. Jednak krzewinki te dobrze rosną także w półcieniu. Rośliny te, jak większość gatunków wrzosowatych, mają bardzo wrażliwy system korzeniowy. Dlatego w czasie suszy należy je obficie podlewać, najlepiej deszczówką lub miękką, odstałą wodą. Wrzośce są z reguły mrozoodporne i w czasie bardzo śnieżnych zim nie musimy ich okrywać. Jednak kiedy zima jest bezśnieżna i mroźna, delikatne korzenie mogą przemarzać. Dlatego profilaktycznie zalecam okrywanie ich na zimę gałązkami roślin iglastych (najlepiej nadają się do tego gałęzie sosnowe, świerkowe lub jałowcowe).

BARWNY KOBIERZEC Z WRZOŚCÓW

Wrzośce najpiękniej wyglądają posadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Jeśli chcemy stworzyć w ogrodzie wielobarwne wrzosowisko, powinniśmy na 1 m2 posadzić około 8-12 roślin. Aby kompozycyjnie wszystko ze sobą współgrało, należy obok siebie posadzić około 3-5 roślin jednej odmiany. Po około 2-3 latach po posadzeniu wrzosowisko powinno się zagęścić i utworzyć kolorowy kobierzec barwnych plam. Aby nasze wrzosowisko nie było jednorodne i monotonne, możemy w bliskim sąsiedztwie wrzośców posadzić inne rośliny kwasolubne np.: wrzosy, azalie, hortensje, pierisy, różaneczniki. Podłoże o kwaśnym pH preferują także drzewa i krzewy iglaste np.: cyprysiki, jałowce, niewielkie sosny, świerki, tuje itp. Posadzenie roślin o podobnych wymaganiach ułatwi nam późniejszą pielęgnację.

COROCZNE PRZYCINANIE

Aby wrzośce dobrze się rozkrzewiały i pięknie kwitły, musimy je corocznie przycinać. Gatunki, które kwitną wczesną wiosną, należy przyciąć zaraz po kwitnieniu (czyli przeważnie w maju). Natomiast te okazy, które zakwitają latem, powinny być przycięte wczesną wiosną (najpóźniej w kwietniu, by zdążyły zawiązać pąki kwiatowe). Wycinamy przede wszystkim pędy chore i przemarznięte, a w przypadku wrzośców kwitnących wczesną wiosną usuwamy także przekwitłe kwiatostany. Starsze krzewy nie wymagają cięcia zbyt radykalnego, młode należy przycinać dość mocno, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów. Nie możemy zapominać także o nawożeniu. Wiosną i wczesnym latem (kwiecień – czerwiec) należy wrzośce nawozić nawozami azotowymi, które są przeznaczone dla roślin wrzosowatych. Nawozy takie dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie zakwaszają podłoże.

ODMIANY

W zależności od odmiany wrzośce mogą kwitnąć na biało, jasnoróżowo, ciemnoróżowo, liliowo, czerwono, fioletowo, purpurowo w różnych odcieniach. Aby nasze wrzosowisko było stale obsypane kwiatami, trzeba posadzić tam gatunki kwitnące od wiosny do jesieni.

 

Wrzosiec krwisty

Najpopularniejszym w naszych ogrodach gatunkiem wrzośca jest wrzosiec krwisty (Erica carnea), zwany też wrzoścem czerwonym lub wiosennym. Jest to dość niska krzewinka (15-25cm wysokości) o różowych kwiatach i liściach barwy ciemnej zieleni. W zależności od odmiany kwitnie od lutego do maja. Wrzośce krwiste są mało odporne na mróz, dlatego powinniśmy je okrywać na zimę. Dobrze za to rosną na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym, dlatego możemy je sadzić nawet tam, gdzie inne rośliny wrzosowate nie poradziłyby sobie. Wrzośce czerwone mają wiele ciekawych odmian, z których na szczególną uwagę zasługują np.:

‘Alba’ – ma zielone listki i białe kwiaty, które stanowią ozdobę krzewu od połowy lutego do końca kwietnia.

‘Golden Starlet’ – białe kwiaty tej odmiany ciekawie komponują się z jej żółtymi listkami.

‘King George’ – odmiana ta w lutym i marcu kwitnie na fioletowo-purpurowo.

‘Praecox Rubra’ – jest to odmiana o ciemnozielonych listkach i intensywnie czerwonych kwiatach, które zdobią krzewinkę od lutego do kwietnia.

‘Snow Queen’ – ma zielone liście i białe kwiaty, kwitnie od połowy lutego do końca kwietnia.

‘Rubinteppich’ – odmiana ta kwitnie nieco później (od początku marca do końca maja), ma ciemnozielone liście i czerwone kwiaty.

‘Springwood Pink’ – kwiaty tej odmiany są niezwykle ozdobne i maja kolor jasnoróżowy.

‘Springwood White’ – jest to odmiana stosowana jako roślina okrywowa, ponieważ posiada płożące pędy. Dorasta do 25cm wysokości i kwitnie na biało dosyć dugo (od końca lutego do połowy maja).

‘Vivelli’ – jest to ciekawa odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach i brązowo-czerwonych liściach. Kwitnie od początku marca do maja.

‘Winter Beauty’ – jedna z najwcześniej kwitnących odmian (luty – koniec marca), niekiedy ciemnoróżowe kwiaty pojawiają się nawet wtedy, kiedy wokoło jeszcze leży śnieg.

 

Wrzośce darlejskie

W cieplejszych rejonach kraju możemy posadzić w ogrodzie wrzośce darlejskie (Erica darleyensis). Gatunek ten został wyhodowany w Anglii. Na Wyspach Brytyjskich zakwita bardzo wcześnie – czasami nawet już w styczniu. W naszym klimacie okres kwitnienia przypada od lutego do maja. Wrzośce z Darley należą do najwyższych wrzośców, mogą osiągać wysokość nawet 60cm. Godne polecenia odmiany to np.:

‘George Rendall’ – to bardzo dekoracyjna odmiana o ciemnoróżowych kwiatach i jasnożółtych liściach.

‘Kramer Rot’ – odmiana ta ma kwiaty o barwie intensywnie czerwonej.

‘White Perfection’ – jest to dość wysoka odmiana (około 40cm) o dekoracyjnych, biało-kremowych kwiatach.

 

Wrzosiec rozpierzchły

Popularnie są także gatunki kwitnące latem. Należy do nich np. wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans) o jasnozielonych listkach i atrakcyjnych, bladoróżowych kwiatach. Jest to gatunek bardzo wrażliwy na mróz, dlatego można go sadzić tylko w cieplejszych rejonach Polski. W naturze można spotkać go krajach o łagodniejszym klimacie np. w Hiszpanii, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Ciekawsze odmiany wrzośca rozpierzchłego, które kwitną od lipca do sierpnia to np.:

‘Alba’ – jest to dosyć wysoka krzewinka (około 40cm) o intensywnie zielonych liściach i białych kwiatach.

‘Holden Pink’ – odmiana ta ma liliowo-różowe kwiaty, które zebrane są w krótkie kwiatostany.

‘Mrs D.F. Maxwell’ – najpopularniejsza odmiana wrzośca rozpierzchłego, która ma zielone listki i czerwono-różowe kwiaty.

 

Wrzosiec bagienny

Wrzosiec bagienny (Erica tetralix), który w naszym kraju znajduje się pod ścisłą ochroną, także posiada kilka atrakcyjnych odmian, które możemy uprawiać w ogrodzie. Gatunek ten jest dość odporny na mróz, ale do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje kwaśnego i wilgotnego podłoża. Dlatego występuje głownie na terenach podmokłych. Wrzośce bagienne kwitną latem (czerwiec – wrzesień). Do przydomowych wrzosowisk polecam odmiany takie jak np.:

‘Alba’ – odmiana ta ma popielato-zielone liście i kwitnie na biało od czerwca do sierpnia.

‘Ken Underwood’ – liście tej odmiany także są popielato-zielone, kwiaty za to mają barwę ciemnoróżową. Odmiana ta kwitnie od czerwca do sierpnia.

‘Helma’ – jest to dosyć wysoka krzewinka (około 40cm), która w lipcu i sierpniu pokrywa kwiatami w kolorze liliowo-różowym.