Wiśnia piłkowana

Opinii 0

Wiśnie piłkowane to rośliny niezwykle dekoracyjne, szczególnie w okresie kwitnienia. Po kwitnieniu ozdobą drzewka pozostają liście, które mogą być zielone, purpurowe, czerwonobrązowe, a na jesieni – żółte. Poszczególne odmiany mogą być ciekawą ozdobą każdego ogrodu, mają różną wielkość oraz pokrój. Wiśnie piłkowane najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo w wyeksponowanym, słonecznym miejscu. Można je także posadzić w grupie w formie szpaleru. Wiśnie piłkowane to także element ogrodów japońskich.

Pochodzenie i występowanie

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) to niewysokie drzewo, które należy do rodziny różowatych. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu i w naturze spotkać ją można w Chinach, Japonii, Korei. Gatunek ten znany jest także pod nazwą „wiśnia japońska”. Wiśnie to narodowe drzewa Japonii, a okres ich kwitnienia to prawdziwe święto – całe rodziny zbierają się w parkach, ogrodach i na skwerach, aby podziwiać drzewa obsypane delikatnymi kwiatami. Święto to ma nawet swoją nazwę – Hanami, a Japonia nazywana jest „Krajem Kwitnącej Wiśni”.

Wiśnie piłkowane – jako rośliny ozdobne – uprawiane są w wielu rejonach świata, także w Polsce. Czas ich kwitnienia nie trwa długo (zaledwie tydzień, półtora), jednak drzewa wyglądają wtedy naprawdę spektakularnie: całe obsypane białymi, różowymi lub purpurowymi kwiatami.

Wygląd

Wiśnie piłkowane to niezbyt wysokie drzewa, które mogą dorastać do około 10 m wysokości przy szerokości korony do 8 m. W ogrodach przeważnie spotyka się okazy mniejsze: do około 3-6 m wysokości. W zależności od odmiany korona może mieć kształt parasolowaty, kulisty, kolumnowy, jajowaty, a pędy mogą być sztywne i wyprostowane lub przewieszające się, co nadaje roślinie pokrój „płaczący”.

Liście wiśni piłkowanej są gładkie, mocno błyszczące i piłkowane. U różnych odmian mogą mieć barwę zieloną, czerwonobrązową, purpurową. Przeważnie rozwijają się już po kwitnieniu. Na jesieni przebarwiają się na kolor żółty.

Wiśnie piłkowane kwitną od kwietnia do maja (niekiedy jeszcze w czerwcu), przeważnie przed rozwojem liści. Drzewa obficie obsypane są wtedy kwiatami, które w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne, barwy białej, różowej, czerwonawej, purpurowej. Kwiaty mogą mieć nawet 5 cm średnicy i zebrane są w pęczki po kilka lub kilkanaście. Wydzielają delikatny zapach, który przyciąga owady zapylające: błonkówki.

Wiśnie piłkowane rzadko kiedy zawiązują owoce. Jednak jeśli zaowocują, warto pamiętać, że są to owoce niejadalne (a wręcz trujące) dla ludzi. Stanowią za to przysmak dla ptaków.

Stanowisko, podłoże, sadzenie

Wiśnie piłkowane powinny rosnąć na stanowiskach ciepłych, słonecznych i zacisznych, osłoniętych przed mroźnymi wiatrami. Posadzone w cieniu będą słabiej kwitły.

Rośliny te preferują żyzne, próchnicze, przepuszczalne i dość wilgotne podłoże. Najlepsza będzie gleba piaszczysto-gliniasta o odczynie obojętnym lub zasadowym. Rośliny te nie powinny być sadzone w glebie zimnej, podmokłej, zbitej. Wiśnie piłkowane dość dobrze znoszą krótkotrwałe susze.

Rośliny najlepiej sadzić jest wiosną lub na jesieni. Świeżo posadzone rośliny obficie podlewamy, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie. Młode drzewka przeważnie wymagają palikowania, aby nie uszkodziły ich silne wiatry. Mniejszym roślinom wystarczy jeden palik, większe okazy warto przywiązać specjalną elastyczną taśmą do kilku palików. Podpory wbijamy w ziemię przed sadzeniem, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Wiśnie piłkowane rozmnaża się przez szczepienie na podkładce z czereśni ptasiej.

Podlewanie i nawożenie

Wiśnie piłkowane całkiem dobrze znoszą krótkotrwałe okresy suszy, jednak z reguły preferują dość wilgotne podłoże. Rośliny te należy podlewać rzadziej, ale za to bardzo obficie. Dzięki temu woda wsiąknie w głębsze warstwy gleby. Obfitego podlewania wymagają szczególnie rośliny świeżo posadzone – wilgotna ziemie lepiej oblepia korzenie. W czasie upalnych letnich miesięcy drzewka podlewamy wcześnie rano albo wieczorem – ograniczy to parowanie wody.

Przed posadzeniem wiśni piłkowanej warto wzbogacić glebę nawozem organicznym – dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Nawożenie organiczne stosować możemy każdego roku w celu poprawienia jakości podłoża. Od wczesnej wiosny do końca czerwca można także zastosować nawóz mineralny zasobny w azot, który pobudzi rośliny do wzrostu. Jesienią stosujemy nawozy fosforowo-potasowe.

Pielęgnacja

Glebę wokół wiśni piłkowanej warto wyściółkować. Wpłynie to na ograniczenie parowania wody z podłoża, ograniczy nadmierne rozrastanie się chwastów, a zimą będzie dodatkową ochroną bryły korzeniowej przed mrozem.

Wiśnie piłkowane w naturze rosną w klimacie nieco łagodniejszym niż klimat Polski, dlatego w czasie bardzo mroźnych zim mogą przemarzać. Na przemarzanie narażone są szczególnie młode rośliny, które należy przed zimą osłonić. Do zabezpieczenia młodych drzewek można użyć gałązek roślin iglastych, słomianych mat, kilku warstw czarnej agrowłókniny. Starsze wiśnie lepiej znoszą mrozy, pod warunkiem jednak że posadzone są w ciepłym i zacisznym miejscu. Wiśnie piłkowane ze względu na ich niską mrozoodporność lepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach naszego kraju.

Wiśnie piłkowane źle znoszą przycinanie: rany po cięciu często są źródłem infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jeśli musimy przyciąć drzewko, należy zrobić to w ciepły, bezdeszczowy dzień. Sekator lub nożyce powinny być bardzo ostre, co gwarantuje równą i gładką powierzchnię cięcia. Rany po cięciu trzeba zabezpieczyć środkiem grzybobójczym lub maścią ogrodniczą. Wiśnie piłkowane mają ładne, kształtne korony, które nie wymagają formowania. Wycinamy tylko pędy połamane, uschnięte, przemarznięte. Regularnie usuwać należy także dzikie pędy wyrastające z podkładki (tzw. wilki).

Ciekawe odmiany

'Amanogawa' – to wolno rosnąca odmiana o wąsko kolumnowym pokroju, która może dorastać do około 6-7 m wysokości przy średnicy około 2 m. Kwitnie w maju, a jej kwiaty są duże, półpełne, pachnące, barwy jasnoróżowej. Ciemnozielone, błyszczące liście na jesieni przebarwiają się na kolor pomarańczowy. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo jako dekoracyjny, pionowy akcent w ogrodzie.

'Kanzan' – to silnie rosnąca odmiana o szerokiej, odwrotnie stożkowatej koronie. Może dorastać do około 6-8 m wysokości. Młode liście są brązowe, z czasem zielenieją. Odmiana kwitnie w kwietniu, kwiaty są duże, pełne, osadzone na długich szypułkach. W pąkach mają barwę ciemnoczerwoną, a po rozwinięciu – ciemnoróżową. Jedna z piękniejszych odmian.

'Kiku-shidare-zakura' – odmiana o pokroju parasolowatym i łukowato przewieszających się pędach. Może dorastać do około 4-6 m wysokości. Młode liście są brązowe, z czasem zielenieją, a na jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty pełne, różyczkowate, ciemnoróżowe, o silnie postrzępionych płatkach, zebrane w gęste grona.

'Royal Burgundy' – odmiana o pokroju wyprostowanym, która może dorastać do około 10 m wysokości. Ma ozdobne purpurowe liście oraz duże, pełne, różowe kwiaty.

'Ukon' – odmiana o pokroju parasolowatym, niewysoka, ale za to dosyć szeroka. Kwitnie w maju i ma duże, półpełne kwiaty barwy kremowej.

'Shirofugen' – to jedna z niższych odmian, która dorasta do kilku metrów wysokości. Ma szeroką, rozłożystą koronę, a białe, pełne kwiaty zebrane są w pęczki.