Wełnowce - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Opinii 0

 wełnowce na liściuWełnowce to szkodniki, które żywią się sokiem roślinnym. W efekcie potrafią zupełnie zniszczyć np. domowe kwiaty. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, jak je rozpoznać i zwalczyć. Podpowiadamy też, co warto robić, aby nie doprowadzić do ich inwazji. Sprawdź!

Wełnowce, jak rozpoznać?

Szkodniki te wyglądają bardzo specyficznie, dzięki czemu łatwo je rozpoznać. Samice i larwy pokryte są woskowatą wydzieliną. Właśnie ze względu na nią, owady te budzą skojarzenia z puszystą wełną. Osiągają wielkość do kilku mm. Lubią suche i ciepłe środowisko. Wełnowce zaliczane są do rodziny czerwców. Poniżej na zdjęciu widoczne są poszczególne osobniki wełnowca w otoczeniu mszyc. 

wełnowce i mszyce na liściu

Po czym można poznać, że roślinę zaatakowały wełnowce? Jest kilka oznak:

 

na liściach widoczne są białe punkty, przypominające kawałki miękkiej waty, 

• w zaawansowanych stadiach biała wydzielina widoczna jest również na łodygach, a także przy nasadzie liści,

• kwiaty, liście, łodygi żółkną i obumierają,

• roślina jest pokryta lepką rosą (spadzią).

 

Zainfekowany kwiat wygląda źle i zaczyna obumierać. Co więcej, wełnowce rozmnażają się bardzo szybko, a woskowata otoczka chroni je przed środkami, które służą do ich zwalczania. Nawet jaja składane są właśnie pod nią. Dodatkowo podczas ich żerowania pojawia się lepka rosa, która sprzyja rozwojowi grzybów. Więc inwazja wełnowców może wywołać inne choroby. Owady te są również nosicielami roślinnych wirusów. 

Skąd się biorą wełnowce?

Podobnie jak inne szkodniki wełnowce najczęściej przynoszone są z nowo zakupionymi kwiatami. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przyglądać się im jeszcze w sklepie. Warto sprawdzić spodnią część liści (wełnowce bardzo często kryją się przy nerwach, szczególnie przy głównym). Najlepiej jest też rozchylać łodygi i sprawdzić ich stan u podstawy. Co ważne, ze względu na to, że lepka rosa pojawiająca się podczas żerowania wełnowców,  jest idealna do rozwoju grzybów, warto zwrócić uwagę, czy na liściach pojawiły się czarne plamy. Niestety szkodniki mogą się kryć również w ziemi, dlatego w domowych kwiatach trzeba regularnie zaglądać do brył.

wełnowce na cytrusach 

Czasem może być też tak, że wełnowce będą przeniesione ze szczepami roślin, dlatego ważne jest, aby zdobywać je ze sprawdzonych miejsc. 

 

Wełnowce często pojawiają się na storczykach, palmach, kaktusach lub sukulentach. Czyli kwiatach bardzo popularnych i lubianych. Jednym słowem problem z tymi owadami może dotyczyć każdego. Warto więc wiedzieć, jak się ich pozbyć. 

Jak zwalczyć wełnowce?

Walka z wełnowcami jest mozolna. Dzieje się tak, ponieważ szkodniki te wyjątkowo szybko się rozmnażają. Do żerowania i składania jaj wybierają często trudno dostępne miejsca, dlatego łatwo je przeoczyć. Jednak co warto zrobić?

 

Przede wszystkim należy oddzielić zaatakowaną roślinę od pozostałych. Następnie mechanicznie usunąć poszczególne osobniki lub ich kolonie. Warto przygotować sobie roztwór wody z dodatkiem mydła, płynu do naczyń lub alkoholu. W płynie tym należy zanurzyć np. patyczek higieniczny lub wacik, a następnie przecierać nim roślinę. Czynność należy wykonać bardzo starannie, każdy nerw na liściach trzeba przecierać oddzielnie. Roztwór rozpuści woskowatą powłokę i pomoże w skutecznym usunięciu wełnowców. 

kobieta robi oprysk storczykom

W kolejnym kroku można obficie umyć roślinę. Najlepiej postawić ją w wannie lub pod prysznicem i intensywnym strumieniem wody oblać liście. Wcześniej trzeba osłonić doniczkę, aby nie przelać korzeni. Wełnowce nie lubią wilgoci i nadmiaru wody, dlatego taka kąpiel pomoże je zwalczyć. 


Innym sposobem może być też przycięcie liści (szczególnie w kwiatach, które lubią formowanie, np. fikusach). Jednak będzie to tylko działanie uzupełniające. Wełnowce mogą ukrywać się w ziemi, więc zabieg ten nie będzie wystarczający. Warto też zastanowić się nad wymianą podłoża. W momencie przesadzania korzenie należy oczyścić z ziemi, a także delikatnie umyć. W ostatnim kroku najlepiej zrobić oprysk specjalistycznymi środkami.

 

Preparaty na wełnowce

 

Warto zacząć od ekologicznych środków. Ze względu na to, że nie zawierają pestycydów są bezpieczne, można stosować je w domu. Preparaty tego typu opierają się na bazie z olejów np. rzepakowego lub rydzowego. Ich działanie polega na tym, że oblepiają szkodniki i uniemożliwiają im oddychanie. Ze względu na to, że wełnowce pokryte są woskowatą powłoką, zabieg trzeba powtarzać często, a najlepiej jest, kiedy po prostu uzupełnia czynność mechanicznego usuwania tych owadów. 

 

W przypadku środków zawierających pestycydy trzeba zachować ostrożność i działać selektywnie. Zawsze należy je stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Niezwykle istotna jest również ochrona skóry i oczu. Ważne też, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta tego typu preparatów. 

Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci

Jakie owady żywią się wełnowcami?

 

Biedronka wełnowcowa to przykład naturalnego wroga wełnowców. Wykorzystanie jej w walce z tymi szkodnikami jest bardzo skuteczne, ponieważ zwalcza osobniki na każdym etapie ich rozwoju. Najczęściej stosuje się ją w profesjonalnych uprawach. Ważne, aby podczas jej zasiedlania nie używać chemii, ponieważ uśmierca wszystkie owady, także biedronkę.

 

Jakie kwiaty najczęściej atakuje wełnowiec?

 

Problem z wełnowcami może dotyczyć wielu roślin, wśród domowych kwiatów najczęściej atakują: storczyki, kaktusy, fikusy, krotony, hoje, kamelie, draceny, a także cytrusy. 

 

Dodano: 09-04-2021
Uaktualniono: 09-04-2021