W królestwie petunii

Opinii 0

Petunie to idealne kwiaty do posadzenia na balkonie. Są dość łatwe w uprawie, obficie i długo kwitną (od maja do pierwszych przymrozków), a ich piękne, dekoracyjne kwiaty występują we wszystkich możliwych kolorach. Ładnie komponują się z innymi roślinami.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Petunie ogrodowe (Petunia x hybrida) przybyły do Europy z Ameryki Południowej. Ich środowiskiem naturalnym jest Argentyna, Boliwia, Brazylia i Meksyk. Rośliny te należą do rodziny psiankowatych i spokrewnione są między innymi z papryką, pomidorami i tytoniem. Znamy dziś około 35 gatunków petunii, ilość odmian jest natomiast nieograniczona – ciągle powstają nowe krzyżówki tych atrakcyjnych roślin.

SURFINIE

Jedną z najciekawszych odmian petunii jest surfinia, która zawitała do nas w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i z każdym kolejnym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Surfinie wyhodowane zostały przez japońskich naukowców-genetyków. Od petunii różnią się przede wszystkim tym, że mają bardzo długie (nawet do 2 m długości), zwisające pędy. Rośliny te charakteryzują się także bardzo szybkim wzrostem, mogą rosnąć nawet około 5 cm na dobę!

WYGLĄD I ZASTOSOWANIE

Inną nazwą petunii ogrodowej jest zawieratka. Dziś ta nazwa nie jest jednak zbyt często używana. Petunie (w zależności od odmiany) mogą osiągać wysokość od 20 do około 60 cm. Odmiany o pędach krótkich i wyprostowanych tworzą zwarte kępy, nadają się więc do posadzenia w skrzynkach i w donicach. Dobrze prezentują się także posadzone na ogrodowej rabacie. Petunie ogrodowe nadają się także na kwiat cięty. Natomiast odmiany o pędach zwisających warto sadzić w podwieszanych koszach i pojemnikach, by w pełni mogły ukazać swą urodę. A mają się czym pochwalić, przede wszystkim ze względu na piękne, duże, kielichowate kwiaty, które występują w niemal wszystkich kolorach tęczy. Kwiaty mogą być więc białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, purpurowe, a nawet niebieskie. Barwy kwiatów petunii są żywe i intensywne, zdarzają się również odmiany dwubarwne i wielokolorowe, a także kwiaty paskowane albo pokryte ciemniejszymi żyłkami. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, niektóre mają postrzępione lub karbowane brzegi. Pędy, łodygi i liście petunii są lekko owłosione i lepkie w dotyku.

STANOWISKO

Petunie kwitną od późnej wiosny (maj-czerwiec) do pierwszych mrozów. Są to rośliny bardzo wrażliwe na niską temperaturę, więc na balkon czy taras można je wystawiać dopiero wtedy, kiedy minie groźba wiosennych przymrozków (najlepiej pod koniec maja). Petunie najpiękniej rosną na stanowiskach słonecznych, dobrze oświetlonych. Mogą rosnąć także w półcieniu, ale będą wtedy zdecydowanie słabiej kwitły. Petunie wymagają stanowiska ciepłego, zacisznego i osłoniętego od wiatru. Źle znoszą także silne opady deszczu i burze. Dlatego warto schować je w bezpieczne miejsce, kiedy zaczyna intensywnie padać i wiać. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogłyby uszkodzić ich kruche pędy i delikatne kwiaty.

PODŁOŻE

Petunie preferują żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH (5,5-6,5). Na dnie donicy warto wysypać warstwę drenażową, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Zapobiegnie to gniciu korzeni. Petunie mają dość silnie rozwinięty system korzeniowy, dlatego powinno się je sadzić w dość dużych donicach czy pojemnikach.

PODLEWANIE

Rośliny te wymagają regularnego i obfitego podlewania, więc w czasie upałów należy je podlewać nawet dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Co ciekawe petunie całkiem nieźle znoszą krótkie okresy suszy, trochę wtedy więdną i słabną, ale po dostarczeniu odpowiedniej ilości wody, znów stają się pełne życia. Źle za to znoszą zalanie, ponieważ nadmiar wody prowadzi do gnicia korzeni. Dlatego podlewajmy petunie tylko wtedy, kiedy podłoże w donicy lekko przeschnie.

NAWOŻENIE

Petunie wymagają też systematycznego nawożenia. Szybko rosną i obficie kwitną , dlatego musimy dostarczyć im odpowiednią ilość składników pokarmowych. Do zasilana petunii można używać nawozów organicznych lub specjalnych mieszanek wieloskładnikowych przeznaczonych dla kwitnących roślin balkonowych. W sklepach ogrodniczych kupić można także specjalne nawozy do petunii czy surfinii. Nawozy takie zawierają odpowiednią dawkę potasu i żelaza, a związki te wpływają na obfite kwitnienie i zapobiegają żółknięciu liści. Rośliny zasilamy co około 7-10 dni przez cały okres kwitnienia.

OCHRONA CHEMICZNA

Nie wolno zapominać także o ochronie chemicznej petunii. Rośliny te są dość podatne szczególnie na choroby grzybowe, którym sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Petunii nie należy zraszać ani spryskiwać wodą, a w czasie deszczu należy je przenieść do suchego pomieszczenia lub pod dach. Silnie porażone rośliny (pędy brązowieją i usychają) należy usuwać i niszczyć, resztę spryskujemy odpowiednim preparatem grzybobójczym. Petunie atakowane są także przez mszyce i przędziorki. Szkodniki te także zwalczamy odpowiednimi środkami chemicznymi.

PIELĘGNACJA

Aby petunie ładnie i długo kwitły, należy usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty i uschnięte liście. Kwiat powinno usuwać się wraz z zawiązką nasiona, ponieważ wytwarzanie nasion osłabia roślinę i powoduje słabsze kwitnienie. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów (warto to robić nawet codziennie) przyczyni się do wywarzania nowych pąków kwiatowych.

ROZMNAŻANIE Z NASION I SADZONEK

Petunie rozmnażać można z nasion lub z sadzonek. W warunkach amatorskich jest to dość trudne i rzadko praktykowane. Nasiona petunii są bardzo drobne ( w 1g znajduje się około 10 000 sztuk!), aby wykiełkowały wymagają specjalnej, odkażonej gleby, a siewki często są też atakowane przez choroby grzybowe. Natomiast petunie wyhodowane z sadzonek przeważnie kwitną słabiej niż roślina mateczna, mogą też przenosić choroby wirusowe. Najlepiej więc kupować gotowe rozsady petunii, bezpośrednio od producentów lub w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Co roku powstają nowe odmiany petunii, więc możemy wybierać spośród roślin niskich, średnio wysokich, wysokich, krzaczastych, płożących, o różnej wielkości i kolorze kwiatów. Powstają też odmiany coraz bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W królestwie petunii każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Dodano: 15-03-2013