Tykwa pospolita — jak ją uprawiać i pielęgnować?

Opinii 0

Ich zwisające z pnączy owoce są imponujące, a ponadto można je po zbiorach wysuszyć i wykorzystać do zrobienia unikalnych przedmiotów. Kubańczycy robią z nich instrumenty, Paragwajczycy specjalne naczynia do picia yerba mate. Tykwa pospolita, choć tropikalna, może rosnąć także w polskim ogrodzie. Jak o nią dbać?

Owoce tykwy

Krótka charakterystyka tykwy — przegląd odmian

Tykwa pospolita to tropikalna roślina z rodziny dyniowatych. Jest jednoroczna. Do spożycia nadają się jedynie bardzo młode owoce. Wykorzystuje się je raczej w celach dekoracyjnych oraz do wytwarzania lamp, ozdób, a nawet naczyń (np. do picia yerba mate) czy instrumentów, np. kubańskiego guiro. Owoce o charakterystycznym kształcie zbiera się, dopiero kiedy całkowicie dojrzeją i przeschną.

Tykwy występują w kilku odmianach:

 

  • Tykwa kobra – odmiana o okrągłych, ciemnozielonych owocach z grubą, krótką szyjką. Na powierzchni widoczne są dekoracyjne jaśniejsze plamki. Dochodzi do 3 metrów wysokości.

  • Tykwa birdhouse – tykwa z owocami o bardziej kulistych owocach. Składa się z dwóch pękatych części (większej u podstawy i małej u góry), połączonych szyjką. Ma kolor jasnozielony z plamkami. Dorasta do wysokości 2,5 m.

  • Tykwa snake – rodzi wydłużone, jasnozielone owoce, które kształtem przypominają węże. Może osiągać od 2 do 2,5 m wysokości.

  • Tykwa marenka – roślina daje większe owoce o ciemnozielonej barwie i nierównomiernej skórce z wypukłościami i wgłębieniami. Ma też charakterystyczną długą, cienką szyjkę.

Najważniejsze wymagania tykwy

Tykwa w ogrodzie

  • Stanowisko: tykwy są roślinami ciepłolubnymi, więc miejsce wysiewu lub rozsady powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru.

  • Rodzaj podłoża: żyzne, próchnicze, o obojętnym pH. Jeśli w tym samym miejscu rosły inne rośliny z gatunku dyniowatych, należy poczekać z sadzeniem minimum 4 lata.

  • Optymalna temperatura: 25-30 stopni Celsjusza, dlatego tykwa dobrze czuje się w szklarniach lub pod osłonami. Przestaje rosnąć w temperaturach poniżej 15 stopni.

Uprawa tykwy pospolitej od A do Z

Owoc tykwy rosnący przy ogrodzeniu

Siew i produkcja rozsady tykwy pospolitej

Nasiona tykwy można wysiewać do doniczek (w domu lub ciepłej szklarni) w marcu lub na początku kwietnia, a następnie rozsadzać do gruntu, kiedy ustąpią mrozy. Możliwy jest też wysiew bezpośredni późną wiosną (w połowie maja do połowy czerwca). W dołkach oddalonych od siebie o 1-1,5 metra należy umieścić po jednym nasionku. Konieczne jest zastosowanie podpór, siatek lub kratownic, na których pędy będą mogły się wić i okręcać.

Podlewanie i nawożenie tykwy pospolitej

Tę odmianę dyniowatych powinno się podlewać umiarkowanie każdego dnia (podczas upałów nawet kilka razy). Gleba powinna być stale wilgotna. Oznaką przesuszenia są żółte liście i suche pędy oraz zawiązki owoców.
Tykwę najlepiej sadzić do ziemi, która już rok wcześniej została wzbogacona o nawóz organiczny. Roślina ta jest wymagająca i potrzebuje dobrze przygotowanego podłoża. Już w trakcie wzrostu zalecana jest kontrola jakości gleby i nawożenie mineralne. Najlepiej stosować nawozy do roślin kwitnących.


Ochrona przed szkodnikami i chorobami tykwy pospolitej


Jest narażona na szkodniki i choroby dotykające wszystkie odmiany roślin z rodziny dyniowatych. Najczęściej atakują ją choroby grzybowe: mączniak, rdza oraz szara pleśń. Żerują na niej mączliki szklarniowe, miniarki, przędziorki i mszyce. Należy stosować środki przeznaczone do walki z tego rodzaju szkodnikami i chorobami lub gnojówki roślinne.

Dodatkowe zabiegi

Boczne pędy należy przycinać, najlepiej przy użyciu ostrego sekatora.

Aranżacja tykwy w ogrodzie i na balkonie

Owoce tykwy na pergolach

Tykwa to pnącze o efektownych (choć krótko kwitnących) kwiatach i imponujących owocach w różnych kształtach i rozmiarach. Pięknie prezentują się posadzone przy drewnianych ogrodowych kratkach lub pergolach z zadaszeniem, z których bulwy mogą swobodnie zwisać. Szpaler z rozsadzonych tykw może służyć do przesłonięcia części ogrodu, np. strefy wypoczynku. Roślinę można też posadzić przy ogrodzeniu lub płocie.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Co można wyrabiać z owoców tykwy?

- Jeszcze zielone owoce tykwy mogą być ozdobą ogrodu i kuchni. Z wysuszonych owoców można robić m.in.: naczynia, lampy, instrumenty muzyczne.

 

Ile owoców można zebrać z jednej tykwy?

- Z jednej sadzonki, która rośnie w idealnych warunkach, można zebrać nawet kilkanaście sztuk owoców. Roślina, która jest uprawiana na balkonie, może jednak dać tylko 1-3 owoce.

 

Na czym prowadzić tykwę?

- Najlepiej zastosować pergole lub kratki ogrodowe, po których pnącze będzie mogło się swobodnie wić.

 

Jak suszyć tykwę?

- Zebrane owoce należy odłożyć na kilka dni w suche miejsce. Można je suszyć w skórce lub po pozbyciu się jej przy pomocy noża. Pozostawia się je jednak w całości. Najlepiej ustawić je w ciepłym miejscu (np. w odległości 0,5 m od grzejnika), pamiętając, aby się ze sobą nie stykały. Proces jest długotrwały i może zająć kilka do kilkunastu tygodni. Nie należy jednak suszyć tykw w piekarniku.

 

Dodano: 26-03-2021
Uaktualniono: 26-03-2021