Trujące rośliny doniczkowe

Opinii 17

Wiele popularnych roślin doniczkowych zawiera substancje trujące. Toksyny występują w korzeniach, liściach, łodygach, kwiatach. Warto dowiedzieć się, jakie to substancje, jaki mogą mieć wpływ na organizm oraz jak zneutralizować ich toksyczne działanie.

PO CO ROŚLINIE TRUCIZNA?

Rośliny wytwarzają trujące związki w celu ochrony przed zwierzętami roślinożernymi. Często wydzielają też charakterystyczny, odstraszający zapach i są nieprzyjemne w smaku. Ma to na celu odstraszenie drapieżników i uchronienie rośliny przed zjedzeniem. Wiele substancji trujących dla zwierząt może też prowadzić do zatrucia ludzi. Nie znaczy to jednak , że nie możemy hodować w domu kwiatów, które zawierają toksyczne związki. Jeśli zachowamy konieczne środki ostrożności, niebezpieczne kwiaty mogą stanowić piękną ozdobę naszego domu. Warto dodać, że wiele roślin trujących jest wykorzystywanych w medycynie. Toksyczne substancje podawane w odpowiedni sposób i w niewielkich ilościach, mogą mieć działanie lecznicze.

STANOWISKO

Trujące kwiaty należy ustawić w takim miejscu, aby dzieci nie miały do nich dostępu. Trzeba pamiętać także o zwierzętach domowych. Koty są szczególnie narażone na kontakt z niebezpiecznymi kwiatami. Chętnie chodzą po parapecie i podgryzają liście i łodygi. Dzieje się to zwłaszcza zimą, kiedy tak lubiany przez nie perz znajduje się pod grubą warstwą śniegu.

OBJAWY ZATRUCIA

Toksyczne związki zawarte w roślinach mogą wywołać u zwierząt wymioty i biegunkę. W skrajnych wypadkach mogą nawet spowodować zgon. U ludzi trujące substancje mogą spowodować nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, gorączkę, zawroty głowy, obrzęki jamy ustnej, gardła, krtani, podrażnienia skóry i oczu, wysypkę, pęcherze oraz zaburzenia pracy serca, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach halucynacje, konwulsje, drgawki, paraliż, śpiączkę i śmierć.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZATRUCIA

Kiedy dojdzie do zatrucia, należy jak najszybciej wywołać wymioty. Można podać węgiel, który pochłania truciznę z żołądka. W niektórych przypadkach trzeba podać dużą ilość wody, by rozrzedzić trujące związki i przyspieszyć ich wydalanie z organizmu. Należy jednak pamiętać, by nie podawać żadnych lekarstw ani płynów, jeśli wystąpią zaburzenia świadomości (np. halucynacje). Osobę z objawami zatrucia trzeba jak najszybciej zawieźć do lekarza lub wezwać pogotowie. Przy doniczce rośliny trującej powinno umieścić się etykietkę z nazwą, by lekarz wiedział, jakie substancje toksyczne zawiera dana roślina. Jeśli dojdzie jedynie do podrażnienia skóry np. sokiem mlecznym, należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą.

NAJGROŹNIEJSZE TOKSYNY

Jedne z najniebezpieczniejszych substancji, jakie wytwarzają rośliny domowe, to glikozydy nasercowe. Mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Zdarza się to jednak tylko w przypadku połknięcia rośliny, która zwiera tę toksyczną substancję. Popularną rośliną kwitnącą, która wytwarza glikozydy nasercowe, jest oleander pospolity. Inne trujące związki to szczawiany wapnia (czyli rafidy). Substancje te mogą wywoływać podrażnienia skóry i oczu, a także wpływają drażniąco na śluzówkę jamy ustnej i przewód pokarmowy. Połknięcie soku zwierającego szczawiany wapnia może doprowadzić do obrzęków górnych dróg oddechowych. Szczególnie niebezpieczne jest wystąpienie opuchlizny krtani, które uniemożliwia oddychanie. Popularne rośliny domowe, które zawierają szczawiany wapnia to np.: anturium, difenbachia, filodendron, skrzydłokwiat i inne.

SOK MLECZNY

Trzeba uważać także na rośliny, z których po uszkodzeniu wypływa sok mleczny (np. wilczomlecz piękny zwany gwiazdą betlejemską czy kroton). Trujący sok mleczny może wywołać podrażnienia oczu, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Należy zachować szczególne środki ostrożności przy przesadzaniu i przycinaniu roślin zawierających sok mleczny. Najlepiej wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywać w gumowych rękawiczkach.

NAJPOPULARNIEJSZE TRUJĄCE ROŚLINY DONICZKOWE

Poniżej prezentuję i krótko charakteryzuję najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które zawierają substancje trujące. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności toksyczne związki zawarte w roślinach nie będą stanowić dla nas zagrożenia.

 

Anturium

Substancje drażniące oraz saponiny, które występują w anturium, mogą silnie podrażnić błony śluzowe oraz skórę. Spożycie tej rośliny może natomiast wywołać nudności i wymioty.

 

Bluszcz pospolity

Bardzo niebezpieczną rośliną jest bluszcz pospolity. Wszystkie jego części są silnie trujące. Bluszcz zawiera saponiny, które mogą wywoływać podrażnienia skóry i oczu. Spożycie tej rośliny może doprowadzić do zaburzenia i zatrzymania oddechu, może też pojawić się gorączka, wysypka, halucynacje, odrętwienie i konwulsje.

 

Cyklamen perski

W bulwach cyklamenu perskiego (inaczej zwanego fiołkiem alpejskim) znajdują się saponiny oraz cyklamina. Zjedzenie bulw może wywołać nudności, wymioty i biegunkę, a także zawroty głowy i silne drgawki. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do porażenia. Aby pomóc osobie otrutej, należy wywołać wymioty, następnie podać węgiel i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

Datura

Wszystkie części datury (zwanej inaczej bieluniem) są silnie toksyczne. A to za sprawą alkaloidów, które mogą wywołać palpitacje serca i konwulsje. W skrajnych przypadkach zatrucie daturą może skończyć się śpiączką.

 

Difenbachia

Difenbachia należy do roślin, których wszystkie części są trujące. Kwiat ten zawiera w swym soku szczawiany wapnia (rafidy), a także kwas szczawiowy. Po spożyciu tej rośliny może dojść do podrażnienia i obrzęku błon śluzowych jamy ustnej i gardła, co prowadzi do trudności w połykaniu. Może również wystąpić pieczenie języka. Toksyczne szczawiany mogą także wywołać biegunkę i zaburzenia rytmu serca, a nawet paraliż. Osobę, u której wystąpiły objawy zatrucia, trzeba niezwłocznie zawieźć do lekarza. Należy jej także podać dużo płynów.

 

Fikus

Trzeba bardzo uważać na sok mleczny, który znajduje się w łodygach i liściach fikusa (inaczej figowca). Sok ten zawiera lateks i składa się z kauczuku, kumaryny, żywicy i białka, a jego spożycie jest bardzo niebezpieczne. Może spowodować bóle brzucha i wymioty, a także wywoływać katar, astmę oskrzelową i duszności. Zaschnięte drobinki soku mlecznego fikusa mogą unosić się w powietrzu, powodując podrażnienia. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe oraz uczulone na lateks nie powinny trzymać w domu fikusów. Pomocne przy zatruciu figowcem jest podawanie dużej ilości płynów oraz węgla.

 

Filodendron

Silne podrażnienia skóry może wywołać kontakt z filodendronem. Po spożyciu jakiejkolwiek części tej rośliny mogą wystąpić objawy takie jak: nadmierne wydzielanie śliny (ślinotok), podrażnienia gardła i żołądka.

 

Kliwia pomarańczowa

Alkaloidy to substancje chemiczne, które występują u pięknie kwitnącej kliwii pomarańczowej. Po spożyciu tych związków toksycznych mogą wystąpić nudności, wymioty, ślinotok i kaszel.

 

Kroton

Popularny kroton (inaczej trójskrzyn pstry) także jest rośliną trującą. Wszystkie jego części (łodygi, liście, korzenie) zawierają sok, który w kontakcie ze skórą może powodować jej podrażnienia. W przypadku dostania się toksycznego soku do oczu, może dojść do podrażnień i oparzeń. Natomiast spożycie rośliny grozi wystąpieniem biegunki i wymiotów.

 

Oleander pospolity

Bardzo trującą rośliną jest oleander pospolity. Substancje toksyczne znajdują się w liściach, pędach, a nawet kwiatach. Trujący jest także nektar. Spożycie którejkolwiek części oleandra może wywołać biegunkę i wymioty, a także spowodować bóle głowy i drgawki. Oleandry zawierają alkaloidy i działające nasercowo glikozydy. Substancje te mogą doprowadzić do zaburzenia rytmu serca (przyspieszenie, zwolnienie, nierówne bicie). W skrajnych przypadkach zatrucie oleandrem może doprowadzić nawet do śmierci.

 

Prymula

Kontakt skóry z wydzieliną włosków gruczołowych pierwiosnka kubkowatego czyli prymuli może doprowadzić do powstania zaczerwienia i wywołać swędzenie. U osób o wrażliwej skórze mogą pojawić się pęcherze. Aby zneutralizować działanie toksycznej wydzieliny, należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą.

 

Psianka paprykowata

Bardzo ozdobną (ale niestety trującą) rośliną jest psianka paprykowata inaczej zwana psianka koralową. Wszystkie części psianki zawierają solanokapsynę. Roślina ta ma czerwone owoce, które kształtem przypominają małe pomidory. Zjedzenie tych dekoracyjnych owoców może spowodować zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha). Aby zneutralizować działanie solanokapsyny, należy podawać duże ilości płynów. Trzeba pamiętać, że bardzo duże stężenie tej trującej substancji może doprowadzić do śmierci.

 

Gwiazda betlejemska

Do roślin trujących należy również wilczomlecz piękny, popularnie zwany gwiazdą betlejemską. Wilczomlecz zawiera sok mleczny, który jest bardzo trujący – może powodować podrażnienia skóry. Dlatego do przycinania tych roślin należy używać gumowych rękawiczek. Wypływanie soku mlecznego można zatamować, obmywając pędy (w miejscu cięcia) ciepłą wodą, a następnie rany posypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Spożycie łodyg lub liści gwiazdy betlejemskiej może doprowadzić do biegunki i uszkodzenia nerek. Najbardziej trujące są barwne przylistki.

Dodano: 09-03-2013