Tarczniki, czyli niebezpieczne szkodniki roślin

Opinii 0

 tarczniki widoczne na łodydze i liściach

 

Wśród szkodników, które zagrażają roślinom uprawnym i ozdobnym są tarczniki. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej budowie ciała. Powodują obumieranie roślin, ponieważ żywią się ich sokami. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają tarczniki lub co zrobić, aby je zwalczyć, koniecznie przeczytaj naszą poradę. 

Jak rozpoznać tarczniki?

Tarczniki są zaliczane do rodziny z rzędu pluskwiaków. Występują na wszystkich kontynentach i mają charakterystyczną budowę. Jeśli tarczniki są w dojrzałym stadium, to ich pancerze przypominają płaską blaszkę. Osiągają do kilku mm długości. Większość rozpoznanych gatunków jest biała, jednak część z nich może mieć kolor brązowy, czarny, a nawet przezroczysty. Przyczyny pojawienia się tarczników mogą być następujące:

 

 wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza,

• przeniesienie z innych, zainfekowanych roślin, 

• stosowanie w uprawach środków chemicznych o działaniu globalnym, które niszczą również naturalnych wrogów tego szkodnika.

 

Ze względu na to, że tarczniki bardzo szybko się namnażają, zbyt późno rozpoczęta walka może być przegrana. Dlatego też warto wyrobić sobie rutynę przyglądania się roślinom. Zawsze trzeba pamiętać, aby sprawdzać stan liści, szczególnie od spodu, a także ziemi i łodyg

kobieta ogląda liście kwiatów doniczkowych

Kiedy dzieje się coś niepokojącego, roślina daje o tym znać. Jak rozpoznać tarczniki? Do objawów porażenia można zaliczyć:

 

• zmianę koloru liści - szkodniki te żywią się sokiem roślinnym,

• skorkowacenia - widoczne na łodygach i liściach, 

• obumieranie pędów i martwica liści,

• zahamowanie wzrostu.

 

Szkodniki te często są mylone z misecznikami, które dodatkowo pokrywają roślinę spadzią, czyli lepką rosą. Co ważne, tarczniki ze względu na blaszkowatą budowę można zauważyć gołym okiem. W przypadku kwiatów doniczkowych pojawiają się na liściach, a następnie atakują całą roślinę. 

liście pokryte tarcznikami

 

Jednak dorosłe osobniki to tylko część zmartwień. Szkodniki te składają jaja pod pancerzykiem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas usuwania tarczników starannie przyglądać się liściom. Zgrubienia, często skutecznie zakamuflowane, można łatwo przeoczyć. 

 

zbliżenie na tarczniki na liściach

Tarczniki - jak się ich pozbyć?

Tak, jak w przypadku innych szkodników - najlepiej działać globalnie, dbając o liście, łodygi, a także podłoże. 


Gdy pojawią się problemy, w pierwszej kolejności należy odseparować roślinę i dopiero wtedy przystąpić do działania. Jeżeli dostrzegalne będą pojedyncze tarczniki, to przede wszystkim trzeba je usunąć mechanicznie. Można to zrobić z wykorzystaniem np. wykałaczki lub nasączonego wacika, a nawet małej szczoteczki. Przed przystąpieniem do usuwania warto przygotować roztwór z mydła, płynu do naczyń lub octu, a także przykryć szczelnie doniczkę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ usuwane tarczniki mogłyby wpaść do ziemi i rozwijać się w podłożu. W kolejnym kroku warto starannie przetrzeć, z użyciem przygotowanego roztworu, wszystkie liście. Można też wymienić podłoże. Jeśli te zabiegi nie wystarczą, trzeba zastosować specjalistyczne środki. 

 

Preparaty na tarczniki

 

Wśród środków, które pomagają zwalczyć tarczniki, warto wymienić preparaty naturalne. Bez problemu można stosować je w domu. Te najczęściej stosowane stworzone są na bazie oleju rydzowego lub rzepakowego. Szkodniki, które zostaną nimi spryskane, mają uniemożliwione oddychanie. Duszą się i giną. W przypadku tarczników tego typu substancje są skuteczne wyłącznie w przypadku młodych osobników. U dojrzałych twardy pancerzyk skutecznie je chroni. Oczywiście spryskiwać należy całą roślinę i to bardzo obficie. Zabieg trzeba również powtarzać. Środki owadobójcze dostępne są w formie sprayu, a także płynu. 

 
kobieta robi oprysk kwiatom doniczkowym
 

Jeśli konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych, należy pamiętać, aby używać ich na zewnątrz lub w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Trzeba również zadbać o ochronę dłoni, oczu i skóry.

Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci

Czy tarcznik atakuje wyłącznie rośliny doniczkowe?

 

Nie. Szkodnik ten atakuje również np. rośliny drzewiaste - bardzo często żeruje na drzewach iglastych i owocowych. Szczególnie tarcznik niszczyciel jest wyjątkowo uciążliwy i groźny, a wraz z ociepleniem klimatu pojawia się coraz częściej. Co ważne, szkodnik ten jest bardzo trudny do zlikwidowania. Sposoby postępowania i zwalczania tarcznika niszczyciela są opisane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 czerwca 2007 r. W sadach, szklarniach i ogrodach do walki z tarcznikiem, poza opryskami, wykorzystuje się pasożytniczą błonkówkę z rodziny Aphelinidae - Encarsia perniciosi lub Encarsia citrina, a także chrząszcza Rhyzobius lophantae.

 

Jakie kwiaty doniczkowe tarczniki atakują najczęściej?

 

Ze względu na różnorodność odmian tarczniki mogą zaatakować każdy kwiat. Jednak często są to palmy okrągłolistne, draceny, storczyki.

 

Jak uchronić kwiaty przed tarcznikami?

 

Przede wszystkim trzeba przyglądać się roślinom i wcześnie reagować. Należy też dbać o odpowiednie, zdrowe podłoże. Można też stosować różnego rodzaju preparaty, które wzmocnią i ochronią roślinę. Z kolei nowe kwiaty warto odseparować na pewien czas od pozostałych roślin. Co pozwoli uchronić posiadane już wcześniej zdrowe okazy przed potencjalnymi szkodnikami, które mogą się kryć, np. w ziemi przemysłowej.

Dodano: 08-04-2021
Uaktualniono: 08-04-2021