Szeflera

Opinii 0

Szeflery to rośliny tropikalne, które z powodzeniem można uprawiać jako gatunki doniczkowe. Do najpopularniejszych szefler zdobiących nasze domy i mieszkania należy szeflera drzewiasta, która swą popularność zawdzięcza przede wszystkim dekoracyjnym liściom. Są one błyszczące, ciemnozielone, a w odmianach mogą być także żółto-zielone, nakrapiane, pstrokate, z jasnymi plamami, cętkami i smugami. Szeflera drzewiasta to roślina o dużych rozmiarach, więc najlepiej wygląda posadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu.

Pochodzenie i występowanie

Szeflera (Schefflera) to roślina należąca do rodziny araliowatych. Swą nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego naukowca i botanika Jacoba Christiana Schefflera, który żył w osiemnastym wieku. Obecnie znanych jest ponad siedemset gatunków szefler, które rosną głównie w rejonie klimatów tropikalnych i subtropikalnych. Znajdują się wśród nich duże drzewa, krzewy, pnącza, epifity (czyli rośliny rosnące na innych roślinach, ale nie pasożyty). W naszym kraju rośliny te uprawia się jedynie jako gatunki doniczkowe, ponieważ są wrażliwe na niską temperaturę. Do najpopularniejszych szefler zdobiących nasze domy i mieszkania należy szeflera drzewiasta (Schefflera arboricola), która w naturze występuje na Tajwanie oraz na chińskiej wyspie Hainan. Można ją także spotkać w Australii, na Nowej Zelandii i Nowej Gwinei. Jako ozdobne rośliny doniczkowe uprawia się także szeflerę ostrolistną (Schefflera actinophylla) zwaną także parasolowatą (jej liście składają się z 5-7 listków tworzących coś na kształt parasola) oraz szeflerę najwytworniejszą (Schefflera elegantissima) o bardzo wąskich, ząbkowanych liściach, które nadają roślinie lekki, ażurowy pokrój.

Wygląd

Szeflera drzewiasta w warunkach naturalnych ma formę wiecznie zielonego krzewu lub pnącza i może osiągać wysokość około 4 m. Uprawiana jako roślina doniczkowa jest dużo niższa – dorasta do około 1,2-1,5 m i osiąga średnicę około 0,5-0,6 m. Jednak jest to roślina rosnąca dość szybko, roczne przyrosty mogą wynosić nawet 30 cm.

Główną ozdobą szeflery drzewiastej są ciemnozielone, błyszczące, dłoniasto złożone liście, które składają się z 7-9 listków o długości około 10-15 cm i szerokości około 1,5-3,5 cm. Liście ułożone są naprzemianlegle i wyrastają na długich ogonkach. Mają kształt odwrotnie jajowaty, podłużny albo eliptyczny. Liście poszczególnych odmian szeflery drzewiastej mogą być pstre, żółto-zielone, ozdobione plamkami, smugami, mogą mieć także karbowane bądź fantazyjnie powcinane brzegi.

Szeflery w warunkach domowych zakwitają bardzo rzadko. Ich kwiaty są niepozorne, zielonkawe, zebrane w wiechowate kwiatostany na szczytach pędów. Nie wydzielają żadnego zapachu. Owoce szeflery mają postać drobnych, kulistych, mięsistych jagód barwy pomarańczowej, które z czasem stają się ciemnofioletowe.

Warunki uprawy

Szeflera wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio na słońcu. Jasne miejsce uprawy jest konieczne szczególnie w przypadku odmian o pstrych liściach – zbyt mała ilość światła będzie powodować zielenienie liści. Szeflery o zielonym ulistnieniu mogą stać w półcieniu. W okresie wiosenno-letnim donicę można wystawić na balkon, taras lub do ogrodu: miejsce musi być półcieniste i zaciszne, a temperatura nie może spadać poniżej 10 stopni. Wcześniej szeflerę należy zahartować. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę: latem powinna ona wynosić około 15-20 stopni (lub więcej), zimą nie może spadać poniżej 10 stopni (optymalna będzie temperatura około 12-16 stopni), w przeciwnym razie liście szeflery zaczną opadać.

Szeflery powinny rosnąć w podłożu będącym mieszanką substratu torfowego i uniwersalnej ziemi ogrodniczej, można dodać też ziemi kompostowej oraz piasku. Odczyn gleby powinien być obojętny. Na dno donicy koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażową, która umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody.

Szeflery powinny być podlewane systematycznie, ale umiarkowanie – nie można dopuścić do zalania podłoża i zalegania wody w podstawce. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale roślinę podlewamy dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Zimą podlewanie ograniczamy.

Szeflery przesadzamy co około 2-3 lata, dopiero wtedy, kiedy korzenie wyraźnie przerosną doniczkę. Starszym egzemplarzom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę gleby. Zabiegów tych dokonujemy na wiosnę.

Zabiegi pielęgnacyjne

Szeflery drzewiaste w okresie wiosenno-letnim (marzec-sierpień) nawozimy co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin ozdobnych z liści. Zimą nawożenia zaprzestajemy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy roślina w okresie zimowym przebywa w dość ciepłym pomieszczeniu: wtedy można ją zasilić raz w miesiącu.

Szeflery lubią spryskiwanie. Działa to korzystnie na liście szczególnie zimą, kiedy dogrzewamy nasze mieszkania i panuje w nich bardzo suche powietrze. Szeflery spryskujemy miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Należy robić około 2-3 razy w tygodniu. Liście trzeba też systematycznie przecierać z kurzu miękką, wilgotną szmatką. Liście szeflery są błyszczące, jeśli chcemy jeszcze bardziej podkreślić ich urodę, można raz na 2-3 miesiące użyć nabłyszczacza do liści (ale nie częściej).

Szeflery drzewiaste nie wymagają przycinania, jednak u młodych egzemplarzy warto przyciąć wierzchołki, aby pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów i zagęszczania się.

Rośliny te można rozmnażać z nasion albo ukorzeniając sadzonki. Nasiona kiełkują w temperaturze około 20-25 stopni. Sadzonki początkowo umieszczamy w wodzie, a kiedy pojawiają się korzenie, sadzimy je w wilgotnym podłożu i umieszczamy w dość ciepłym miejscu.

Szeflery drzewiaste mogą być narażone na szkodniki takie jak np.: mszyce, przędziorki, tarczniki, wełnowce. Szkodniki te mogą się pojawić, kiedy roślina stoi w zbyt suchym i w za ciepłym miejscu. Zwalczanie polega na wykonaniu oprysku odpowiednim środkiem ochrony roślin. Szeflerę należy też przenieść w inne, chłodniejsze miejsce i częściej ją zraszać.

Jeśli zielone liście szeflery blakną to znak, że za rzadko ją nawozimy. Natomiast zielenienie liści odmian pstrych i ozdobionych plamkami, cętkami, smugami świadczy o tym, że szeflera stoi w zbyt ciemnym miejscu – brakuje jej światła. Opadanie liści oznacza zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu, gdzie stoi szeflera.

Zastosowanie

Szeflery drzewiaste w warunkach naturalnych (klimat tropikalny i subtropikalny) z powodzeniem mogą być uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodzie. W naszym klimacie można je uprawiać tylko jako rośliny doniczkowe, ponieważ są bardzo wrażliwe na spadki temperatury. Szeflera to roślina o dość dużych rozmiarach, więc najlepiej wygląda posadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Idealnie nadaje się do ogrzewanych ogrodów zimowych i oranżerii. Roślina ta nadaje się także do uprawy hydroponicznej. Prawidłowo pielęgnowana może być ozdobą mieszkania przez wiele lat.
Szeflery swą popularność zawdzięczają przede wszystkim błyszczącym liściom, które mogą być ciemnozielone, żółto-zielone, nakrapiane, pstrokate, z jasnymi plamami, cętkami i smugami (w zależności od odmiany). Do ciekawych odmian szeflery drzewiastej należą np.: 'Carolien', 'Compacta', 'Gold Capella', 'Renate'. Warto pamiętać, że szeflery zawierają substancje, które mogą mieć działanie drażniące na skórę i błonę śluzową.

Dodano: 05-11-2015