Storczyki dla początkujących

Opinii 3

Storczyki to pięknie kwitnące rośliny, które występują na niemal całej kuli ziemskiej. Nie spotkamy ich tylko na pustyni i w rejonach polarnych. Orchidee można z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. Storczyki wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

WYSTĘPOWANIE

Orchidee (w zależności od odmiany) mogą rosnąć nad morzem, w wysokich górach, w strefie klimatu umiarkowanego, na równiku. W związku z tym warunki uprawy muszą być dostosowane do konkretnej odmiany storczyka: jedne rośliny preferują stanowiska zacienione, inne wymagają miejsca słonecznego; niektóre rośliny lubią wysoką temperaturę powietrza, a inne nie znoszą upałów itd. Orchidee występują także w Polsce. Warto pamiętać, że wszystkie rosnące w naszym kraju odmiany storczyków objęte są ścisłą ochroną. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępnych jest wiele odmian tych pięknych roślin. Dla amatorów dopiero zaczynających swoją przygodę ze storczykami polecam odmiany mieszane, które są dużo łatwiejsze w uprawie.

EPIFITY

Storczyki należą do epifitów – rosną na innej roślinie, ale nie są pasożytami. W naturze epifity zdobywają pokarm z powietrza bądź z padającego deszczu. Wiele odmian storczyków występuje w lasach tropikalnych, gdzie ich podporę stanowią wysokie drzewa. Korzenie orchidei narażone są wtedy na bardzo silne opady deszczu, ale też dość szybko przesychają na wietrze.

STANOWISKO UPRAWY

Storczyki przywiezione ze sklepu, gdzie stały daleko od okien, są bardzo wrażliwe na słońce. Trzeba uważać, by postawione na parapecie rośliny nie zostały spalone przez silne promienie słoneczne. Storczyki najlepiej czują się na oknach zachodnich lub wschodnich: rano lub wieczorem są oświetlone niezbyt silnymi promieniami, w ciągu dnia natomiast stoją w pełnym świetle, ale nie bezpośrednio na słońcu. Okna północne oraz południowe nie są wskazane (zbyt mała lub zbyt duża ilość światła). Latem warto wynieść storczyki na taras albo balkon. Przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia rośliny i poprawia kwitnienie. Należy pamiętać, by chronić storczyki przed poparzeniem i wieczornym chłodem.

PODŁOŻE

Storczyki wymagają luźnego podłoża, które umożliwi swobodny dostęp powietrza do korzeni i będzie szybko wysychać. Na dnie doniczki trzeba umieścić drenaż. Najlepiej kupować gotowe podłoże do storczyków, a następnie odpowiednio modyfikować jego skład, w zależności od potrzeb konkretnego gatunku. Podłoże do orchidei składa się z łupin orzecha kokosowego, kory sosnowej, keramzytu i węgla drzewnego. Inne składniki to np. włókna kokosowe, łupiny cedrowe, styropian, liście bukowe, korek.

PODLEWANIE

Orchidee nie tolerują mokrego podłoża (gniją im korzenie). Przy podlewaniu bardzo ważne jest przesuszanie tzn. między jednym podlewaniem a drugim podłoże w całej doniczce musi być całkowicie suche. Aby to stwierdzić, storczyki najlepiej hodować w przezroczystej doniczce. Przesuszanie może trwać od kilku dni do paru tygodniu, w zależności od warunków pomieszczenia. Orchidee należy podlewać rano, by roślina zdążyła wyschnąć do wieczora. Trzeba uważać, by krople wody nie zostały na liściach i kwiatach, bo będą wtedy działać jak soczewki, które doprowadzą do poparzenia rośliny. Storczyki należy podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zalecana jest także woda destylowana, pośniegowa lub deszczowa. Wodę z kranu trzeba przegotować i zostawić do odstania, by pozbyć się chloru i wapnia.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Storczyki potrzebują dużej wilgotności powietrza. Aby zwiększyć wilgotność należy wstawić doniczki do większego naczynia wypełnionego keramzytem, który zalewamy wodą. Doniczka powinna stać na odwróconej podstawce, żeby woda nie przesiąkała do podłoża. W bezpośrednim sąsiedztwie orchidei można postawić paproć, która intensywnie paruje. Do zwiększania wilgotności powietrza można zastosować też nawilżacz. Nie należy spryskiwać storczyków wodą, bo prowadzi to do wielu chorób.

NAWOŻENIE

Do nawożenia storczyków najlepiej naprzemiennie stosować kilka rodzajów nawozów przeznaczonych dla orchidei (nawozy różnych firm różnią się zawartością). Warto brać mniejsze dawki nawozów, ale za to częściej je stosować. Orchidee nawozimy od wiosny do jesieni, od momentu wzrostu korzeni, kiedy tworzą się nowe liście i pędy oraz w trakcie kwitnienia. Nie należy nawozić roślin przez miesiąc po przesadzeniu oraz storczyków świeżo kupionych.

PRZESADZANIE

Storczyki nie lubią przesadzania. Rośliny należy przesadzać tylko wtedy, kiedy podłoże ulegnie rozkładowi lub zasoleniu (przez nawozy i sole zawarte w wodzie). Orchideę trzeba przesadzić, gdy nowe przyrosty zaczną wystawać poza doniczkę. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna i lato.

 

POSZCZEGÓLNE GATUNKI STORCZYKÓW

Poszczególne gatunki storczyków wymagają innego rodzaju podłoża, temperatury i wilgotności powietrza, innego systemu podlewania i nawożenia. Poniżej prezentuję i charakteryzuję najłatwiejsze w uprawie gatunki orchidei: falenopsis, pafiopedilum, cymbidium.

 

Falenopsis

Najpopularniejszym i najchętniej uprawianym storczykiem jest Falenopsis (Phalaenopsis), nazywany także ćmówką. Może kwitnąć na biało, żółto, kremowo, różowo i fioletowo, zdarzają się także kwiaty dwukolorowe lub w prążki. Falenopsis preferuje przyciasne donice. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej zaopatrzyć się w specjalną mieszankę do storczyków. Młode rośliny wymagają bardzo częstego podlewania (nawet codziennie). Starszym roślinom powinniśmy dostarczać tyle wody, by podłoże nigdy do końca nie przeschło. Falenopsisa przesadzamy co kilka lat (najlepiej wykonać to na wiosnę), trzeba pamiętać, by w trakcie przenoszenia do nowej doniczki korzenie nie uległy uszkodzeniu. Przesadzoną roślinę podlewamy dopiero po ok. dwóch tygodniach. Ćmówki wymagają regularnego nawożenia nawozami przeznaczonymi do orchidei. Nawóz rozpuszczony w wodzie należy dostarczać w co 2-3 podlewaniu. Falenopsis jest dość łatwy w uprawie. Aby powtarzał kwitnienie należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany i chronić go przed wystawianiem na silnie działanie promieni słonecznych.

 

Pafiopedilum

Jednym z łatwiejszych w uprawie storczyków jest Pafiopedilum (Paphiopedilum insigne). Środowiskiem naturalnym tego storczyka są północo-wschodnie Indie oraz Bangladesz. Gatunek ten preferuje parapety przy oknach o wystawie wschodniej. Dobrze rośnie także przy sztucznym oświetleniu, w szklarni, a nawet na dworze. Kwitnie na żółto, bladozielono, czerwono, brązowo. Jego kwiaty są błyszczące, sprawiają wrażenie pokrytych woskiem. Roślina ta zawiązuje pąki kwiatowe w okresie od października do stycznia. Aby pobudzić storczyka do wytwarzania pąków kwiatowych, należy na ok. półtora miesiąca obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu do ok. 5-7°C. Rośliny te w naturze kwitną jesienią. Podłoże stosowane przy uprawie pafiopedilum powinno być przepuszczalne i przewiewne oraz stale wilgotne, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Storczyki te nawozimy raz w tygodniu. W okresie spoczynku (czyli zimą) należy ograniczyć podlewanie i całkowicie zaprzestać nawożenia.

 

Cymbidium

Łatwym w uprawie storczykiem o pięknych, niekiedy pachnących kwiatach jest Cymbidium (Cymbidium sp.). Roślina ta pochodzi z Himalajów. Gatunek ten można uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Z powodzeniem może rosnąć na dworze w okresie od maja do października. Powinniśmy wtedy zapewnić cymbidium miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru oraz jasne (ale nie bezpośrednio na słońcu). W domu do uprawy tych orchidei najbardziej nadają się parapety z wystawą zachodnią, wschodnią lub południową. Do zawiązywania pąków kwiatowych cymbidium potrzebuje obniżenia temperatury do poniżej 14°C. Storczyki te preferują dość dużą wilgotność powietrza, ale nienajgorzej znoszą suchy mikroklimat, jaki wytwarza się w trakcie dogrzewania mieszkań kaloryferami. Podłoże do uprawy tej orchidei powinno być lekkie i przepuszczalne, zatrzymujące cześć wody, ale także umożliwiające jej łatwe wyparowywanie. Podłoże powinno być także stale wilgotne, podlewanie ograniczamy tylko w okresie zimy. Od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni (marzec-wrzesień) należy nawozić storczyka raz w tygodniu. W czasie zimy wystarczy zastosować nawóz raz na miesiąc. Orchidea ta kwitnie raz w roku, ma dość trwałe kwiaty, które mogą stanowić ozdobę nawet przez trzy miesiące. Cymbidium idealnie nadaje się także na kwiat cięty – nie więdnie nawet przez okres sześciu tygodni. Po przekwitnięciu należy delikatnie wyciąć uschnięte kwiaty i pęd. Jak każdy storczyk cymbidium także wymaga zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przesadzania. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, kiedy roślina przekwitnie.

Dodano: 07-03-2013