Storczyk – najpopularniejsze odmiany i pielęgnacja

Opinii 0

Storczyki to bardzo dekoracyjne rośliny o ciekawych kwiatach, które występują na niemal całej kuli ziemskiej – nie spotkamy ich tylko na pustyni i w rejonach polarnych. Orchidee można z powodzeniem uprawiać także w warunkach domowych. Storczyki potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji: poszczególne gatunki wymagają innego rodzaju podłoża, temperatury i wilgotności powietrza, innego systemu podlewania i nawożenia. Do najpopularniejszych storczyków należą: cymbidium, dendrobium szlachetne, falenopsis, pafiopedilum.

Występowanie storczyków

występowanie storczyków

Orchidee (w zależności od odmiany) mogą rosnąć nad morzem, w wysokich górach, w strefie klimatu umiarkowanego, na równiku. W związku z tym warunki uprawy muszą być dostosowane do konkretnej odmiany storczyka: jedne rośliny preferują stanowiska zacienione, inne wymagają miejsca słonecznego; niektóre rośliny lubią wysoką temperaturę powietrza, a inne nie znoszą upałów itd.

 

Orchidee występują także w Polsce. Warto pamiętać, że wszystkie rosnące w naszym kraju odmiany storczyków objęte są ścisłą ochroną. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępnych jest wiele odmian tych pięknych roślin. Dla amatorów dopiero zaczynających swoją przygodę ze storczykami najlepsze są odmiany mieszane, dużo łatwiejsze w uprawie.

 

Storczyki należą do epifitów – rosną na innej roślinie, ale nie są pasożytami. W naturze epifity zdobywają pokarm z powietrza bądź z padającego deszczu. Wiele odmian storczyków występuje w lasach tropikalnych, gdzie ich podporę stanowią wysokie drzewa. Korzenie orchidei narażone są wtedy na bardzo silne opady deszczu, ale też dość szybko przesychają na wietrze.

 

 

Podłoże i przesadzanie storczyków

podłoże i przesadzanie storczyków

Storczyki przywiezione ze sklepu, gdzie stały daleko od okien, są bardzo wrażliwe na słońce. Trzeba uważać, aby postawione na parapecie rośliny nie zostały poparzone przez silne promienie słoneczne.

 

Storczyki najlepiej czują się na oknach zachodnich lub wschodnich: rano lub wieczorem są oświetlone niezbyt silnymi promieniami, w ciągu dnia natomiast stoją w pełnym świetle, ale nie bezpośrednio na słońcu. Okna północne oraz południowe nie są wskazane (zbyt mała lub zbyt duża ilość światła). Latem warto wynieść storczyki na taras albo balkon. Przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia rośliny i poprawia kwitnienie. Należy pamiętać, by chronić storczyki przed poparzeniem i wieczornym chłodem.

 

Storczyki wymagają luźnego podłoża, które umożliwi swobodny dostęp powietrza do korzeni i będzie szybko wysychać. Na dnie doniczki trzeba umieścić drenaż. Najlepiej kupować gotowe podłoże do storczyków, a następnie odpowiednio modyfikować jego skład, w zależności od potrzeb konkretnego gatunku. Podłoże do orchidei składa się z łupin orzecha kokosowego, kory sosnowej, keramzytu i węgla drzewnego. Inne składniki to np. włókna kokosowe, łupiny cedrowe, styropian, liście bukowe, korek.

 

Storczyki nie lubią przesadzania. Rośliny należy przesadzać tylko wtedy, kiedy podłoże ulegnie rozkładowi lub zasoleniu (przez nawozy i sole zawarte w wodzie). Orchideę trzeba przesadzić, gdy nowe przyrosty zaczną wystawać poza doniczkę. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna i lato.

 

 

Jak podlewać storczyki, czyli podstawowa pielęgnacja storczyków

podlewanie storczyków

Orchidee nie tolerują mokrego podłoża (gniją im korzenie). Przy podlewaniu bardzo ważne jest przesuszanie tzn. między jednym podlewaniem a drugim podłoże w całej doniczce musi być całkowicie suche. Aby to stwierdzić, storczyki najlepiej hodować w przezroczystej doniczce. Przesuszanie może trwać od kilku dni do paru tygodniu, w zależności od warunków pomieszczenia.

 

Orchidee należy podlewać rano, by roślina zdążyła wyschnąć do wieczora. Trzeba uważać, by krople wody nie zostały na liściach i kwiatach, bo będą wtedy działać jak soczewki, które doprowadzą do poparzenia rośliny. Storczyki należy podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zalecana jest także woda destylowana, pośniegowa lub deszczowa. Wodę z kranu trzeba przegotować i zostawić do odstania, aby pozbyć się chloru i wapnia.

 

Do nawożenia storczyków najlepiej naprzemiennie stosować kilka rodzajów nawozów przeznaczonych dla orchidei (nawozy różnych firm różnią się zawartością). Warto brać mniejsze dawki nawozów, ale za to częściej je stosować. Orchidee nawozimy od wiosny do jesieni, od momentu wzrostu korzeni, kiedy tworzą się nowe liście i pędy oraz w trakcie kwitnienia. Nie należy nawozić roślin przez miesiąc po przesadzeniu oraz storczyków świeżo kupionych.

 

Storczyki potrzebują dużej wilgotności powietrza. Aby zwiększyć wilgotność należy wstawić doniczki do większego naczynia wypełnionego keramzytem, który zalewamy wodą. Doniczka powinna stać na odwróconej podstawce, żeby woda nie przesiąkała do podłoża. W bezpośrednim sąsiedztwie orchidei można postawić paproć, która intensywnie paruje. Do zwiększania wilgotności powietrza można zastosować też nawilżacz. Nie należy spryskiwać storczyków wodą, bo prowadzi to do wielu chorób.

 

 

NAJPOPULARNIEJSZE STORCZYKI - ODMIANY

 

Cymbidium

storczyk CymbidiumŁatwym w uprawie storczykiem o pięknych, niekiedy pachnących kwiatach jest Cymbidium (Cymbidium sp.). Roślina ta pochodzi z Himalajów. Gatunek ten można uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Z powodzeniem może rosnąć na dworze w okresie od maja do października. Powinniśmy wtedy zapewnić cymbidium miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru oraz jasne (ale nie bezpośrednio na słońcu). W domu do uprawy tych orchidei najbardziej nadają się parapety z wystawą zachodnią, wschodnią lub południową.

 

Do zawiązywania pąków kwiatowych cymbidium potrzebuje obniżenia temperatury do poniżej 14 st. Storczyki te preferują dość dużą wilgotność powietrza, ale całkiem nieźle znoszą suchy mikroklimat, jaki wytwarza się w trakcie dogrzewania mieszkań kaloryferami. Podłoże do uprawy tej orchidei powinno być lekkie i przepuszczalne, zatrzymujące cześć wody, ale także umożliwiające jej łatwe wyparowywanie. Podłoże powinno być także stale wilgotne, podlewanie ograniczamy tylko w okresie zimy.

 

Od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni (marzec-wrzesień) należy nawozić storczyka raz w tygodniu. W czasie zimy wystarczy zastosować nawóz raz na miesiąc. Orchidea ta kwitnie raz w roku, ma dość trwałe kwiaty, które mogą stanowić ozdobę nawet przez trzy miesiące. Cymbidium idealnie nadaje się także na kwiat cięty – nie więdnie nawet przez okres sześciu tygodni. Po przekwitnięciu należy delikatnie wyciąć uschnięte kwiaty i pęd. Jak każdy storczyk cymbidium także wymaga zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przesadzania. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, kiedy roślina przekwitnie.

 

 

Dendrobium szlachetne

Dendrobium szlachetneDendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) w naturze występuje w Azji na terenach górskich (Birma, Chiny, Indie, Laos, Nepal, Tajlandia, Wietnam), gdzie porasta skały i pnie drzew. Rośnie w klimacie, gdzie panują duże wahania temperatury (od +30 do 0 st.) i jest wysoka wilgotność powietrza. Jest to storczyk dość trudny w uprawie. Dendrobium dorasta do ok. 60 cm wysokości i ma liczne pędy, które niemal całe pokrywają się kwiatami – może być ich nawet 200-300 i kwitną w tym samym czasie przez kilka miesięcy. Dendrobium to roślina światłolubna, światło musi być rozproszone.

 

Do zawiązywania pąków kwiatowych wymaga temperatury ok 12-13 st. Wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 60%, dlatego storczyka powinno się regularnie zraszać wodą destylowaną lub przegotowaną. Dendrobium podlewamy przez zanurzenie doniczki w wodzie. Jej nadmiar musi wypłynąć, nie wolno moczyć liści orchidei. Nawozimy raz w tygodniu nawozem przeznaczonym dla storczyków. Po przekwitnięciu dendrobium przechodzi w stan spoczynku. Należy przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (10-15 st.) i ograniczyć ilość światła do 4-6 godzin dziennie. Podlewanie ograniczamy, nie nawozimy storczyka. W lutym roślina zaczyna nowy sezon wegetacyjny – wymaga wtedy wyższej temperatury, większej ilości światła, częstszego podlewania i nawożenia (od marca).

 

 

Falenopsis

storczyk FalenopsisNajpopularniejszym i najchętniej uprawianym storczykiem jest Falenopsis (Phalaenopsis), nazywany także ćmówką. Może kwitnąć na biało, żółto, kremowo, różowo i fioletowo, zdarzają się także kwiaty dwukolorowe lub w prążki. Falenopsis preferuje przyciasne donice. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej zaopatrzyć się w specjalną mieszankę do storczyków.

 

Młode rośliny wymagają bardzo częstego podlewania (nawet codziennie). Starszym roślinom powinniśmy dostarczać tyle wody, by podłoże nigdy do końca nie przeschło. Falenopsisa przesadzamy co kilka lat (najlepiej wykonać to na wiosnę), trzeba pamiętać, by w trakcie przenoszenia do nowej doniczki korzenie nie uległy uszkodzeniu.

 

Przesadzoną roślinę podlewamy dopiero po ok. dwóch tygodniach. Ćmówki wymagają regularnego nawożenia nawozami przeznaczonymi do orchidei. Nawóz rozpuszczony w wodzie należy dostarczać w co 2-3 podlewaniu. Falenopsis jest dość łatwy w uprawie. Aby powtarzał kwitnienie należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany i chronić go przed wystawianiem na silnie działanie promieni słonecznych.

 

 

Pafiopedilum

storczyk PafiopedilumJednym z łatwiejszych w uprawie storczyków jest Pafiopedilum (Paphiopedilum insigne) czyli sabotek. Środowiskiem naturalnym tego storczyka są północo-wschodnie Indie oraz Bangladesz. Gatunek ten preferuje parapety przy oknach o wystawie wschodniej. Dobrze rośnie także przy sztucznym oświetleniu, w szklarni, a nawet na dworze. Kwitnie na żółto, bladozielono, czerwono, brązowo. Jego kwiaty są błyszczące, sprawiają wrażenie pokrytych woskiem.

 

Roślina ta zawiązuje pąki kwiatowe w okresie od października do stycznia. Aby pobudzić storczyka do wytwarzania pąków kwiatowych, należy na ok. półtora miesiąca obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu do ok. 5-7 stopni. Rośliny te w naturze kwitną jesienią. Podłoże stosowane przy uprawie sabotka powinno być przepuszczalne i przewiewne oraz stale wilgotne, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Storczyki te nawozimy raz w tygodniu. W okresie spoczynku (czyli zimą) należy ograniczyć podlewanie i całkowicie zaprzestać nawożenia.

Dodano: 13-11-2018